Zabıt Katipliğini Öğrenme Süreci

Kategori : Soru-Cevap - Etiketler :, , , , , , , , , , - Tarih : 04 Mart 2011

mrb arkadşlar sormak istediğim bi soru var sorum şu göreve başladıktan sonra katipliğin eğitim süreci varmı varsa bu nerde yapılır benim aldıgım duyuma göre ankarada yapılıyormus bilgisi olan lütfen cevaplasın

 1. ZAZA dedi ki:

  mrb arkadşlar sormak istediğim bi soru var sorum şu göreve başladıktan sonra katipliğin eğitim süreci varmı varsa bu nerde yapılır benim aldıgım duyuma göre ankarada yapılıyormus bilgisi olan lütfen cevaplasın

  • Scary_Movie dedi ki:

   İleride olur da icra müdürü ya da yazı işleri müdürü olursanız göreve başlamadan önce 1 aylık bir mesleki eğitime tabi tutuluyorsunuz ama zabıt katipliğinde bu tarz bir eğitimle göreve başlamıyorsunuz. Tam tabiriyle olaya balıklama dalıyorsunuz. İşte burada çalıştığınız mesai arkadaşlarınızın tutumu çok önemli. Eğer ki mesai arkadaşlarınız size ellerinden geldiğince yardımcı olurlarsa ve siz de elinizden geldiğince algılarınızı açık tutarak öğrenme hevesinde olursanız bu acemilik dönemini çok rahat atlatırsınız. Ama tam tersi bir durumla karşılaşırsanız bu ilk dönem sizin için çok sancılı geçecektir. Mesai arkadaşlarınızdan yeterli yardımı alamazsanız müdürlerinize hatta hakimlerinize veya savcılarınıza başvurun. Onlar da sizin yetişmeniz için ellerinden geldiğince yardımcı olacaktır. Boş zamanlarınızda sizden önceki dosyaları inceleyin. Neler yapılmış dosyada, ne gibi işlemler görmüş anlamayı çalışın. Anlamadığınız terimler ya da uygulamalar gördüğünüzde sorun çekinmeyin. Aslında zabıt katiplerine yönelik de hizmetiçi eğitim programı var ama bu mesleğe başladığınız zaman değil belli dönemlerde yapılan ve 10 gün süren bir eğitim programı. Ankara başta olmak üzere çeşitli illerde yapılıyor. Dediğim gibi belli dönemlerde komisyon savcılıklara yazı göndererek katılmak isteyen zabıt katiplerinin başvurusunu alarak ona göre eğitim daire başkanlığına bildiriyor ve eğitim daire başkanlığının yaptığı düzenlemeye göre çağrılıyorsunuz. Eğer ki o sene hizmetiçi eğitim size çıkmazsa ertesi sene tekrar başvurabilirsiniz.

 2. NAKKAS dedi ki:

  İlk göreve başlama esnasında bazı komisyonlar 10 gün filan merkez adliyede eğitim veriyorlar.Hani ne kadar faydalı oluyor onu bilemem ama en iyi işi öğrenme süreci, işin içine girerek oluyor.Eğitim filan hikaye kalıyor.Uygulama gerek.

 3. şengül dedi ki:

  merhaba. ben de zabıt katipliğini yeni kazandım. ve şu duyumdan çok sıkıldım adliyeye girince göreceksiniz işin zorluğunu yok hakimler size bağıracak yok iş çok zor vs. ben inanıyorum ki herşey yolunda gidecek.


Facebook RSS