Zabıt Katipliği 2011 2. Alımları Üzerine Değerlendirme

Kategori : Sınavlar - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 13 Mart 2011

Devlet Personel Başkanlığı’nın 2011 yılına ilişkin açıktan alım kontenjanlarını duyurduğu şu günlerde herkesin kafasında aynı sorular: 2011 yılında tekrar zabıt katipliği sınavı olacak mı?, 2011 yılında zabıt katipliği 2. sınav ne zaman olacak?, 2011 yılı zabıt katipliği 2. sınavında kaç kişi alınacak? Katipten.net’teki bu soruları görünce haliyle aklıma zabıt katipliğine girmek için çabaladığım zamanlar geldi. Ben ilk girişimde kaybetmiştim ve girip de kaybeden arkadaşların durumlarını çok iyi anlıyorum. Haliyle bir moral bozukluğu, kırgınlık ve isteksizlik oluyor. Tavsiyem kesinlikle karamsarlığa kapılmamanız. Ben 2. girişimde kazandım ama çevremde daha fazla deneyip kazanan örnekler de var. Tekrar bu seneki 2. zabıt katipliği sınavına dönecek olursak ortada kesin bir şey olmamakla birlikte herkesin dilinde Mayıs ayında 2. zabıt katipliği sınavı olacak gibi bir söylenti var. Bence Mayıs ayında zabıt katipliği sınavı olup olmaması konusunda iki ihtimal var. Bunları kısaca değerlendirirsek:

 1. Eğer ki 2011 genel seçimleri 12 Haziran’da yapılmıyor olsaydı zabıt katipliği sınavı Mayıs 2011’de olabilirdi. Biliyorsunuz ki seçim nedeniyle Adalet Bakanı istifa etti ve yerine seçim sonrasına kadar Adalet Bakanlığı Müsteşarı geçici olarak atandı. Seçim müdürlükleri adliyelere bağlı olarak çalıştığı için seçimler haliyle adliyeleri ve Adalet Bakanlığı’nı da etkiliyor. Örneğin komisyonda görevli bir hakim aynı zamanda seçim hakimi de olabilir ve bu durumu Adalet Bakanlığı’nın da bildiğini düşünürsek Mayıs ayında sınavın olması düşük bir ihtimal gibi duruyor.
 2. Önce biraz felaket tellallığı yapmışım gibi gelebilir ancak şimdi bir de olumlu senaryoyu düşünelim. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 102. maddesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte bu sene gündemi baya meşgul eden tahliyeler ve ardından da yargının iş yükü gündeme geldi. Gündem oluşturan bu haber sonucunda Yargıtay ve Danıştay’a yeni daireler eklenmesine ve uzun zamandır kurulması beklenen bölge adliye mahkemelerinin (istinaf mahkemeleri) kurulmasına karar verildi. Bu kadar daire ve mahkemenin açılması sonucunda da illaki bir personel ihtiyacı olacak. Yargıtay ve Danıştay’ın yeni kurulan dairelerinin başkan ve üyelerinin seçimleri yapıldı bile. Bölge adliye mahkemelerinin ise bu yaz faaliyete geçeceği yönünde çeşitli söylentiler var. Normalde Adalet Bakanlığı’nın zaten personel açığı varken üstüne üstlük bu saydığım yönlerden personele ihtiyacı olunca sınavın Mayıs ayında değil de daha erken bir zamanda bile yapılması ihtimal dahilinde gibi geliyor bana.

Görüldüğü üzere arkadaşlar ihtimaller bunlar olmakla birlikte her iki ihtimalde de bu sene zabıt katipliği sınavı yapılacak.

Bir de Devlet Personel Başkanlığı’nın duyurusunda 700 kişi alınacağı yazılmış. Katipten.net’e yazan bazı arkadaşlar 700 kişinin çok az olduğunu ve hepsinin zabıt katibi olmayacağını belirtmiş. Evet doğru. Alımı yapılacak bu 700 kişinin içinde zabıt katibi, mübaşir, infaz koruma memuru, şoför, teknisyen, kaloriferci gibi çeşitli kadrolar mutlaka olur. Yalnız şöyle bir durum var; verdiğim cevaplarda da belirttiğim gibi Devlet Personel Başkanlığı’nın duyurusunun 1. maddesinde “Bu sınırlar içinde memur ihtiyacını karşılayamayacak söz konusu idare, kurum ve kuruluşlardan yükseköğretim kurumları için ilave 4.000 adet, diğerleri için ilave 21.000 adet atama izni verilebilir.” denmekte. Adalet Bakanlığı için 700 personelin ihtiyacı karşılayamayacağını düşünürsek bence 700′den fazla alım olacaktır. Çünkü inanın ki bölge adliye mahkemelerinin de kurulmasından sonra 700 personel kesinlikle ihtiyacı karşılayamaz. Onun için motivasyonunuzu düşürmeden çalışmalarınıza devam edin. Sınava girdiğim ilk zamanlardan biliyorum uzun süre ara vermek olumsuz yönde gerçekten çok şey fark ettiriyor. Kendinizi çok sıkmadan günlük ara ara çalışmanız yeterli olacaktır. Aşağıdaki linkten de uygulamalı sınava yönelik tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Sınava hazırlanan tanıdıklarım faydasını gördüklerini söylediler. Umarım sizin de işinize yarar. Şimdiden herkese başarılar. İyi çalışmalar.

http://katipten.net/uygulamali-sinava-yonelik-tavsiyeler.html

 1. hamza dedi ki:

  arkadaşlar adliyenin alımları her sene düzenli olarak ocak şubat aylarında oluyor mu böle merkezi bir alım var mı

 2. selocan dedi ki:

  Arkdaşlar boşu boşuna buralarda kendinizi paralamayın..
  Ocak şubattan önce alım falan olmaz..
  Boşu boşuna beklemeyin..
  Ben de bekliyorum ama görün bakın yine şubatta olur sınavlar..
  Buralarda boşuna debelenmeyin..

 3. rcp_44 dedi ki:

  bencede arkadaşlar arkadaşı dediği gibi ocak şubat dönmi bekliyorum ben ondaan önce zor olsaydı eylülde adalet bakanı ufak da olsa bi açıklama yapardı ???

 4. olcay dedi ki:

  bencede eylülde olma ihtimal yok.. fakat aralık ayından önce olması muhtemel görünüyor. q klavye çalışan arkadaşlara tavsiyem vakit varken F e geçin daha kolay öğrenirsiniz bende q dan f geçtim bir ay içinde öğrendim ve şuan 120 kelime yazıyorum.

 5. ..... dedi ki:

  eylül ekim gibi olacak kesin ama bance meclis açılınca ekim de olur

 6. katipp dedi ki:

  ya kasımda alım olcak die söylüo herkes aralığın ilk haftası da olabilirmişş beklemekten bıktım diebilirm y.ederm bir an önce başvurular başlasın bariii sayın editör bi sorum olcaktı bu arada ben şu ana kadar en son 178 kelime yazdım 3 dk da. ilk defa sınava gircm ve çok heyecanlıyım yazdığım metinlere göre değişio bu sayı doğal olarak ama en büyük sorun çalışmama rağmen artık ilerleyemiyorum bi öneriniz olursa çokk çokk sevinirimmm=(

 7. betl dedi ki:

  ben bu sınava 5 defa girdim ve elendim evet torpilsiz olmuyor.inşallah en kısa zamanda ikinci alımları yaparlar,artık hobi haline geldi bende. söylenenlere göre 2012 mart ayı ama ne kadar dogru bilemem.herkese başarılar ?..

 8. serkan dedi ki:

  editör neden alımlarla ilgili bize bilgi vermiyorsun mayıstan beri ikinci sınavı bekliyoruz ama hala bir gelişme yok aralık ayı oldu alımla ilgili bir ses çıkmadı olmayacaksa da bilelim artık boşa beklemeyelim

 9. Doesnt dedi ki:

  Ttam şu tarihte olacak sınav gibi bir yorum yapmak mümkün değil. Sadece geçmiş sınavlara göre bir tahmin yürütebilir o kadar. O da tahminen aralık ortalarında sınav ilanı verilir. Yine Şubat civarı da sınav olur. Tıpkı geçen yıl olduğu gibi.

 10. MERİC dedi ki:

  ben sırf bu katiplik yüzünden klavye calışıyor ha bugün ha yarın diye başka bir işe bile girmedim o kadar mağdur durumda kaldım ki

 11. MERİC dedi ki:

  lütfen artık birileri bu sınavın tarihini bildirsin…

 12. Katipten.net dedi ki:

  2012 Yılı Adalet Bakanlığı Personel Alım İlanı Açıklandı !

  Detaylar:
  http://katipten.net/2012-zabit-katipligi-sinavi-ve-diger-personel-alimi-aciklandi.html


Facebook RSS