Zabıt Katibi ve Aday Memurluk – 1

Kategori : Katiplik - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 19 Mart 2011

Zabıt katipliği sınavını kazanan arkadaşların heyecanla 2011 zabıt katipleri ne zaman işe başlayacak diye düşündükleri şu günlerde aday memurluktan bahsetmenin yerinde olacağını düşündüm.

Aday memurluk sadece kadrolu zabıt katibi arkadaşlar için geçerli bir durum olmakla birlikte sözleşmeli zabıt katipliğinde aday memurluk yoktur. Aday memurluk en az 1 yıl en fazla 2 yıl sürmektedir. Bu sürenin belirlenmesi tamamen komisyonların takdirindedir.

Aday memurluk süresince temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staj eğitimi olmak üzere 3 eğitim türü göreceksiniz. Temel Eğitim, Sınav Yürütme Komisyonları tarafından, aday memurlara adaylık devresi içerisinde aslî memur olabilmeleri için devlet memurlarının ortak vasıfları ile ilgili asgari bilgileri içeren ve 10 günden az 2 aydan çok olmamak üzere yapılacak eğitimi ifade etmektedir. Hazırlayıcı eğitim, aday memurların atandıkları kadro ve görevleri yapabilmeleri için gerekli görülen bilgi ve becerileri kazandırmak amacıyla, görevleriyle ilgili konularda, 1 aydan az 3 aydan çok olmamak üzere yapılacak eğitimi ifade etmektedir. Staj eğitimleri ise, aday memurların temel ve hazırlayıcı eğitimlerde aldıkları teorik bilgilerin uygulamasını göstermek, atandıkları kadro ve görev ile ilgili işlemleri öğretmek ve gerekli becerileri kazandırmak amacıyla yapılan, 2 aydan az olmamak üzere uygulamalı bir eğitimdir. Bu eğitimleri komisyonun düzenlediği bir program dahilinde hakimler ve savcılar veriyor ama esasında çoğu zaman bu tamamen kağıt üzerinde göstermelik bir eğitim olarak kalıyor. Aslında adliyelerin iş yoğunluğu düşünüldüğünde farklı bir şey de beklenemezdi. Zaten bu bahsettiğim eğitimler öyle çok zorlayıcı konulardan oluşmuyor. Gerekli ders notlarını komisyon bana göndermişti. Temel eğitim ve hazırlayıcı eğitim programları sonunda ayrı ayrı birer sınava giriyorsunuz. Staj eğitimi sonunda da bir sınava girme durumunuz olabilir ama genel olarak komisyonlar sınav yapmadan sadece staj değerlendirme belgesi doldurarak staj aşamasını sonlandırmayı tercih etmektedirler. Benim 2 sınav ve 2 yıl sonunda asaletim tasdik olmuştu. Eğitimler ve sınavlar kolay olmakla birlikte bu bahsettiğim eğitimleri ve sınavları verememeniz halinde görevinize son veriliyor ve memuriyetle ilişiğiniz kesiliyor. Aday memurken memuriyetle ilişiğiniz kesilmesi sonucunda da 3 yıl boyunca devlet memurluğuna atanamıyorsunuz. Bu eğitimlere ve sınavlara yönelik olarak Devlet Personel Başkanlığı’nın “Aday Memurların Temel Eğitim Ders Notları” kitapları ile “Aday Memurların Temel Eğitim Programı ve Soruları” kitabının (3 adet) takım halinde 25,00 TL karşılığında, Devlet Personel Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünden temin edilmesi mümkündür. (İlgili adresler: http://www.dpb.gov.tr/dpb_yayinlar.html ve http://www.dpb.gov.tr/dpb_yayinlarirtibat.html)

Torba yasada aday memurları ilgilendiren de bir hüküm bulunmakta. Torba yasa ile disiplin cezası alan aday memurların görevine yetkili amirin onayıyla son verileceği hüküm altına alınıyor ve şöyle diyor “Adaylık süresi içinde disiplin cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir. İlişkileri kesilenler ilgili kurumlarca derhal Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.” Bu biraz suiistimale açık bir madde gibi görünmekle uygulamadaki durumu zamanla görülecektir.

Yazımı çok uzun tutup sizi sıkmamak adına şimdilik noktalıyorum ama devam edeceğim. Son olarak da aday memurlukla ilgili 2009 tarihli bir haberi paylaşmak istiyorum.

“Konya’nın Bozkır ilçesinde kendi girmediği duruşmaya bakması için bir memuru gönderdiği iddia edilen hakime Seydişehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Bozkır Adliyesinde hakim olarak çalışan Seray Gümüş (30), 2007 yılının Kasım ayında Sulh Hukuk Mahkemesi’nde bir veraset bir davasına girmedi. Adliyede görevli katip Mehmet Ali Candan’ı hakim gibi duruşmaya çıkardığı ve duruşma zabıtlarını imzaladığı iddia edilen Gümüş hakkında, davanın tarafı olan vatandaşın şikayeti üzerine resmi evrakta sahtecilik iddiasıyla dava açıldı. Seydişehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan hakim Seray Gümüş’e önce 3 yıl hapis cezası verildi. Suça konu olan evrakın duruşma zaptı olması sebebiyle mahkeme cezayı artırarak 4 yıl 6 ay hapis cezasına çevirdi. 2 yıllık hakim Seray Gümüş’ün mahkemedeki iyi halini göz önüne alan mahkeme heyeti, cezayı 3 yıl 9 aya indirdi. Hakim yerine duruşmaya giren katip Mehmet Ali Candan ise aday memur olması ve işi bilmediği gerekçesiyle beraat etti.

Devam edecek…

 1. turhan_55 dedi ki:

  ne yani müdür tipimizi beğenmese veya kıl kapsa istediği anda memurluğumuzu iptal edebilir.Bu kadar basit mi ya

  • Scary_Movie dedi ki:

   O kadar basit değil tabii ki. Torba yasada yapılan değişikliğe göre "disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir" denmekte. Adliyelerde birinci sicil amiriniz müdürünüz, ikinci sicil amiriniz de hakiminiz ya da savcınızdır. Yani disiplin cezası sonrası her ikisinin de teklif etmesi ve bunu bakanlığın onaylaması gerekmekte. Ayrıca disiplin soruşturması aşamasında elbette ki size de savunma hakkı verilecektir. Eğer ki tüm bunlara rağmen uyarma veya kınama cezası almış olsanız dahi torba yasa ile artık uyarma ve kınama cezaları için de yargı yolu açık.

 2. antalya dedi ki:

  657 sdmk.nun da Aday memurluğun kaldırılmasında gizli sicil doldurulurmu son değişiklik neleri kapsıyor…


Facebook RSS