Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulu UYAP Eğitimine Başladı

Kategori : Haberler - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 15 Nisan 2011

Bozok Üniversitesi ve Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığının ortaklaşa yürütmüş olduğu UYAP Projesi, Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulu müfredatında uygulanmaya başladı.

Projenin uygulanma aşamalarını yerinde incelemek üzere, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnci Varinli ve Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret etti. Çalışmaları yerinde görmek amacıyla derse katılan Rektör Varinli ve Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan hem proje hakkında bilgiler verdi, hem de öğrencilerle konuşarak projenin gelecekte mesleklerine ve mezun olduklarında iş bulmalarına büyük bir katkı sağlayacağını ifade ettiler.

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Varinli, Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı ile yaptıkları protokol çerçevesinde Türkiye’de ilk olarak Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulunda UYAP Projesini hayata geçirdiklerini belirterek, ” Proje öğrencilerimizin mezun olduktan sonra rahatlıkla UYAP Programını kullanmasını amaçlamaktadır. Böylelikle hem yargı sürecindeki işlerin daha hızlı ilerlemesi adına hem de gençlerimizin bu konuda bilgilendirilmesi adına önemli bir uygulama başlatmış olduk. Burada başsavcımıza, bize böyle bir fırsatı verdikleri için çok teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’da yaptığı açıklamada, Bozok Üniversitesiyle bir protokol imzaladıklarını ifade ederek, ” Bu protokol ile gerek Yozgat Adliyemiz gerekse yargı sistemi içinde çalışan birimlerimizdeki ara eleman ihtiyacını karşılamak amacı ile Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencilerimize UYAP Bilişim Sisteminin tanıtılması ve öğretilmesi amaçlanıyor. Bu protokolün kapsamında, UYAP kullanıcı uzmanlarımız öğrencilerimize sistemi tanıtmakta, bu şekilde buradan mezun olan öğrencilerimiz adliyelerimiz de ve diğer birimlerimizde çalışma imkanı bulabilecekler. Bugün adliyelerimizde uygulanan bu sistem Avrupa’da kullanılan sistemler örnek alınarak hazırlanmış bir sistemdir. Öğrencilerimiz mezun olduklarında alana dair ihtiyaç hissedeceğiniz her tür bilgiyle donanmış olarak buradan mezun olacaksınız. Bu yaz öğrencilerimiz staj imkanı ile bu derste öğrendiklerini birebir Yozgat Adliyemizde uygulama şansı da bulacaklar. Burada Bozok Üniversitemiz UYAP Bilişim Sisteminin önemini fark etti, başta Rektörümüze teşekkür ediyorum. Bizler de kendilerine destek olduk. Ben diğer adalet meslek yüksek okullarında da bu dersin okutulmasının faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Haberin videosu için tıklayın


Facebook RSS