Uygulamalı Sınava Yönelik Tavsiyeler

Kategori : Sınavlar - Etiketler :, , , , , , , , , - Tarih : 27 Şubat 2011

 1. Genel olarak komisyonlar zabıt katipliği sınavına girecek adayları sınava başvuru sırasına göre almaktadırlar. Bunu düşünerek sınava başvurunuzu yapın. Ben bekledikçe heyecan yaparım diyorsanız sınava ilk günden başvurun. Yok eğer biraz heyecanınızın yatışması için beklemeye ihtiyacınız varsa daha sonraki günlerde sınava başvurun.
 2. Daha önceden 10 parmak yazma çalışması hiç yapmamışsanız F klavye ile çalışmaya başlamanız her zaman için avantajınıza olur. Ama Q klavye biliyorsanız da ona yoğunlaşın.
 3. Kendinizi 10 parmak yazmaya şartlayın. Çünkü 10 parmak yazan birisi her zaman için 2 parmak yazandan daha hızlı yazar.
 4. Farklı klavyelerle de çalışın. Çünkü zabıt katipliği sınavında nasıl bir klavyeyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Sürekli aynı klavyeyle çalışırsanız sınavda bocalayabilirsiniz.
 5. Zabıt katipliği sınavına çalışmaya ilk başladığınız zamanlar istediğiniz sonuçları elde edemeyebilirsiniz ama bu sizi yıldırmasın. İlerleyen zamanlarda çok daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz ve hatta metinleri bile ister istemez ezbere bileceksiniz.
 6. Sınava hazırlanırken kendinizi uzun ve zor kelimelerin hatasını düzeltmek için şartlamayın. Ama kelime kısa ise düzeltmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü yazdığınız kelime sayısı kelime uzunluklarına göre değil kelime sayısına göre değerlendirilecektir. Tabii ki cümlenin anlam bütünlüğü kuralına da dikkat edin.
 7. Zabıt katipliği sınavında herkes aynı anda yazmaya başlayınca büyük ihtimalle tuş sesinizi duyamayacaksınız. Onun için kendinizi buna hazırlayın ve klavye sesiyle çalışın.
 8. Sınava hazırlanırken çok uzun süreli çalışmalar yapmayın. Kendinizi dinlendirerek ara ara çalışın. Uzun süreli çalışmalar sizi beyin ve vücut olarak yoracağı için performansınızı da düşürecektir.
 9. Zabıt katipliği sınavına çalışırken ve sınava gireceğiniz zaman illaki sağdan soldan ben şu kadar yazdım kesin birinciyim gibilerinden sözler duyabilirsiniz. Bunlara kesinlikle kulak asmayın ve kendinizi motive edin. Sonuçta sınavda 90 kelimeyi aşan herkes mülakatta eşit şartlarda oluyor.
 10. Sınavlar herkes için streslidir. Bunu düşünerek kendinizi rahatlatın. Zabıt katipliği sınavına giren herkes uygulamalı sınavda ister istemez heyecanlanacaktır. Yeterli seviyede yazıyorsanız sınavda kendinizi fazla zorlamadan her zaman yazdığınız gibi yazın.
 1. zeynep dedi ki:

  çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için;)

 2. sude dedi ki:

  verdiğin bilgiler çok yararlı paylaşımın için teşekkürler…


Facebook RSS