Sözleşmeli Zabıt Katipliği Hakkında

Kategori : Soru-Cevap - Etiketler :, , , , - Tarih : 25 Şubat 2011

Herkese Merhaba ;

Bursa Adliyesi Sözleşmeli Zabıt Katipliği 51. asil aday oldum.KPSS Puanım 79,323 , uygulama sınavında 170 kelime yazdım(172 idi 2 yanlışım çıkmış), mülakattan 98 aldım ve şu anda evraklarımı hazırlamaktayım.Sizlere sormak istediğim birkaç sorum var;

1)Ankara’dan atamamın iptal olması ihtimali nedir? (Hakkımda güvenlik soruşturmasının bir benzeri askerdeyken yapıldı,herhangi bir sorun çıkmadı ve  emekli Genelkurmaybaşkanlarımızdan birisinin koruması olarak vatani hizmetimi tamamladım.)

2)Sözleşmeli personelin herhangi bir tazminat hakkı var mıdır ? (Emekli olunca,sözleşmenin bitmesi beklenmeden işten uzaklaştırılması durumunda,vb.)

3)Şu an yine kurumsal bir firmada çalışmaktayım ve firmam ihbar konusunda çok hassas,Adliye’den  ” Görevine başlayabilirsin” diye telefon geldikten sonra kaç gün içinde başlamamız gerekiyor ?

4)Sözleşmeli memur evleniyorken herhangi bir evlilik yardımı vs. adı altında bir yardım alabiliyor mu ?

Teşekkürler,saygılar…

 1. Scary_Movie dedi ki:

  Memuriyete engel teşkil edebilecek bir durumunuz söz konusu olmadığı sürece bakanlıktan atamanızın iptal edilme durumunun düşük olacağını düşünüyorum. Ayrıca dediğiniz gibi daha önce askerlikte buna benzer bir güvenlik soruşturması yapılmış ve herhangi bir sorun çıkmamış. Bence aksi bir durum olmadığı sürece bakanlıktan da olumlu bir yanıt gelecektir. Komisyondan görevinize başlayabileceğinize dair bir bildirim geldiğinde gerekli tebliğler yapıldıktan hemen sonra başlayabilirsiniz. Ne kadar çabuk başlarsanız da sizin için iyi olur. Çünkü sonuçta her geç başladığınız gün maaşınızdan kesilecektir.

 2. Katipten.net dedi ki:

  Hayırlı olsun ve tebrikler. Sözleşmeli memurun iş sonu tazminat hakkı var diye biliyorum.Sözleşmenin bitmesi bitmeden işten uzaklaştırılması durumu dediğin olay normal şartlarda zayıf bir ihtimal.Çünkü hiç bir sözleşmeli katip yasal dayanak ve mazeretlerle belgelendirilmediği sürece iş hakkı son bulamaz.

  Görevine başlayabilirsin diye telefon değilde, süreç şu şekilde işliyor: seni çağırıyorlar 1 ay kadar öncesinden (komisyonlar arası farklılık olabilir) ve sen şu tarihte işe başlayacaksın bak buda sana tebliğ ediliyor diye Tebliğ tebellüğ belgesi imzalıyorsun.Yani öncesinden bildiriliyor.

  Aile yardımı ise son yapılan yasal düzenlemelerle bizlerede getirildi diye biliyorum.Bunun dışında da bildiğin gibi maaş + mesai alıyorsun.Tabi çalışacağın birimin getirilerine görede bazı ek ücretler alabiliyorsun. Örneğin; her otopsiye gidişinde 12 TL fazladan alınıyor olması gibi.

  Aramıza hoşgeldin şimdiden.

 3. KatipAdayı dedi ki:

  Mülakattan 90 aldığına göre iyi bir torpilin var anlaşılan. yoksa helal olsun.

 4. hkmtlgz dedi ki:

  Çok çalıştım…

  Bir diğer sorumda ; biz zabıt katipleri olarak çalışmasakta Mesai ücreti diye bir ücret alıyormuşuz (150-160 TL).Peki mesaiye kaldığımız durumlarda , kaldığımız mesai süreleri ekstradan ödeniyormu ? Yoksa bu verilen rakama karşılık mı olmuş oluyor?

  • Katipten.net dedi ki:

   Mesai ücreti normal şartlarda yalnızca mesaiye kalan personele verilen bir ek ücrettir.Ancak kurum amirlerimizin takdiri sayesinde bu ücret mesaiye kalan kalmayan herkese verilir.Yani zaten mesaiye kalmadan mesai ücreti alıyoruz.Birde mesaiye gerçek anlamda kaldık diye ekstra ücret söz konusu değil.Bakanlıkta bu durumun farkında ama bu bir nevi zabıt katibinin maaşını iyileştirme için uygulanan bir ödeme.

 5. mehmet dedi ki:

  arkadaşlar lütfen bu soruma cevap verin ben zabit katipliğini kazandım ama kazanmadan önce nişanlıydım kazandıktan sonrada dün itibariyle nikah kıydım evlendim bunun ankarada ters tepki yaratması olasılıklar arasındamıdır ama lütfen yardımcı olun LÜTFENNNNN bilen varsa yada kendi fikrinizde olabilir

  • Scary_Movie dedi ki:

   Bu bekleme sürecinin ne kadar stresli olduğuna güzel bir örnek olmuş sorunuz. Üstüne üstlük düğün telaşınız da eklenince sanırım böyle bir soru sormuşsunuz. Evlenmeniz memuriyetinize engel teşkil edebilecek bir şey değil. Telaşlanmanızın sebebi eşinizin de memur ve başka bir yerde çalışıyor olmasından dolayıysa bile yine sorun oluşturabilecek bir durum yok. Boş yere strese girip kendinizi yıpratmayın. Sonuçta bakanlıktan red cevabı gelen kişiler güvenlik araştırması sonucunda memuriyete engel teşkil edebilecek bazı özel durumları olan kişilerdir. Böyle bir durumunuz olmadığı sürece içiniz rahat olsun.

  • Katipten.net dedi ki:

   Hayırlı olsun.Evlenmişsen bunu komisyonuna bildir ve onlarlada görüş gerek duyarlarsa komisyonun aracılığıyla evlilik durumunu Ankara'ya bildirirsin.Şahsi görüşüme göre bir şey olmaz ve olsa dahi yasal takip sürecinde muhakkak haklı çıkarsın.

 6. mehmet dedi ki:

  çok teşekür ediyorum arkadaşalar gerçekten içimi rahatlattınız değerli zamanınızı ayırdığınız için çok saolun


Facebook RSS