Sözleşmeli Zabıt Katibi Tayin ve Becayiş İçin Gereken Şartlar

Kategori : Katiplik - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 08 Nisan 2011

Sözleşmeli zabıt katiplerinin kadrolu zabıt katipleri gibi olmasa da belli durumlarda tayin hakkı vardır. Bu durumlar şunlardır:

Becayiş:

Kurumun hizmet icapları dikkate alınarak, aynı unvan ve hizmet niteliklerini haiz sözleşmeli personelin kurum içi karşılıklı yer değiştirme talepleri, pozisyonunun vizeli olduğu birimde fiilen en az 1 yıl çalışmış olmaları şartıyla yerine getirilebilir. Yalnız becayişte dikkat edilmesi gereken husus becayiş yapacak her iki zabıt katibinin de muvafakat alması gerektiğidir. Muvafakat verilmemesi halinde muvafakatın neden verilmediğinin de belirtilmesi gerekmektedir. Buradaki amaç keyfi uygulamaları engellemektir. Sırf keyfi olarak bir memura becayiş için muvafakat verilmemesi durumu olamaz.

Eş Durumundan Tayin:

Eş durumundan tayinlerde tayin isteyecek sözleşmeli zabıt katibinin bulunduğu adliyede en az 1 yıl çalışmış olması, geçiş yapmak istediği adliyede boş kadro bulunması ve kamu personeli olan eşinin kurum içi görev yeri değişikliği mümkün olmayan veya mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması gerekmektedir. Buna örnek vermek gerekirsek örneğin eşi belediyede çalışan bir zabıt katibi eş durumundan tayin isteyebilir. Çünkü belediyeler tüzel kişiliği olan kurumlar olduğu için her bir belediye için diğer belediyeler farklı birer kurumdur. Bu nedenle de belediyede çalışan bir memur başka bir belediyeye geçiş yapamaz. Bu durumda da eş durumundan tayin istenebilir. Bir diğer durumsa zorunlu yer değiştirmeye tabi meslekler için geçerlidir. Bunlara örnek olarak da polis, asker, hakim, savcı, icra müdürü gösterilebilir. Bu meslekler belli dönemlerde mecburi olarak tayini çıkan ve yer değiştiren meslek gruplarıdır. Eşi bu tarz bir devlet memurluğunda çalışan sözleşmeli zabıt katibi eş durumundan tayin talebinde bulunabilir.

Sağlık Sebebiyle Tayin:

Sağlık sebebine bağlı kurum içi yer değişikliği talebi; mazeret süresince geçerli olmak üzere, personelin geçiş yapacağı hizmet biriminde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması, pozisyonunun bulunduğu ildeki Devlet ve üniversite hastanesinde kendisi, eşi ve çocukları ile mevzuat uyarınca bakmakla yükümlü olduğu ana ve babasının hastalığının tedavisinin mümkün olmadığına ilişkin sağlık kurulu raporunu kuruma ibraz etmesi halinde yerine getirilebilir. Sağlık mazeretinin sona ermesi durumunda, eski pozisyonun bulunduğu il sınırları içerisindeki aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyona yeniden atama yapılır.

Şehit Eşleri İçin Tayin:

Aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması halinde, eşi şehit olan personelin kurum içi yer değişiklik talebi, bir defaya mahsus olmak üzere yerine getirilir.

Eğitim Sebebiyle Tayin:

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’da eğitim sebebiyle tayine yer verilmemiştir ancak eğitim hakkı anayasal bir haktır ve Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği’nde şu şekilde geçer “Çocukları, eşi veya kendisi yüksek öğretim kurumlarında okuyanlar ile bulunduğu yerde çocukları, eşi veya kendisinin öğrenim düzeyine uygun ilk veya orta öğretim kurumu bulunmayanlar, kadro durumunun elverişli olması şartıyla öğretim kurumlarının bulunduğu yere veya yakınına atanabilirler. Yukarıdaki fıkraya göre atananlar, öğretim kurumları ile ilişkilerinin devam ettiğini her öğretim yılı başında öğretim kurumlarından sağlayacakları belge ile kanıtlamak zorundadırlar. Bunların öğrenimlerini tamamlamaları veya öğretim kurumlarıyla ilişkilerinin kesilmesi halinde önceki görev yerine veya başka bir yere ataması yapılabilir.” Eğitim sebebiyle tayin hakkına ilişkin çeşitli yargı kararları da mevcuttur. Örneğin buradaki haberimizi inceleyebilirsiniz.

Can Güvenliği Sebebiyle Tayin:

Yine Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’da can güvenliği sebebiyle tayine de yer verilmemekle birlikte Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği’ne göre “Görevli bulunduğu yerde çalışmaya devam etmesi hayati yönden ciddi tehlike oluşturanların, başka bir yere atamaları yapılabilir.” denmektedir. Eğitim sebebiyle tayindeki gibi bu durum da yargıya taşındığı takdirde olumlu yanıt geleceği kanaatindeyim.

Yeniden Zabıt Katipliği Sınavına Girerek Tayin:

2011 yılında yapılan en son zabıt katipliği sınavında hem kadrolu hem de sözleşmeli olarak zabıt katibi alımı yapıldı. Güzel bir uygulama olarak sözleşmeli zabıt katiplerine de kadrolu zabıt katipliği sınavına başvurma imkanı verildi. Ancak çoğu komisyon sözleşmeli zabıt katiplerini kadroya alıp tekrardan kadro açığı oluşturmak istemediği için kendi komisyonunda sınava giren sözleşmeli zabıt katiplerini kadrolu zabıt katipliği için tercih etmedi. Evet kendi komisyonunuzda sınava girdiğinizde belki şansınız olmayabilir ancak şöyle bir de durum var. Eğer ki aynı zamanda tayin de düşünüyorsanız tayin istediğiniz yerin komisyonunda sınava girerseniz kadrolu zabıt katipliğini kazanma ihtimalinizin yüksek olduğunu düşünüyorum. Çünkü sonuçta yetişmiş iyi bir personeli hiçbir komisyon göz ardı edemez. Bu şekilde hem tayininizi yaptırmış hem de kadrolu zabıt katibi olmuş olursunuz.

 1. bade dedi ki:

  arkadaşlar ben bir ilçede sözleşmeli zabıt katibi olarak başladım, yalnız şimdi bize kadro geldi 4 haziran öncesi başlamıştım ben şu an nişanlıyım, resmi nikah yaparsam toplam 3 ay oldu başlayalı eş duurmundan gitmem de bir engel çıkarmı yine de bu dilekçeyi daha yeni imza attık tam olarak kadro evrakları yerine ulaşana kadar bu dilekçeyi yani ekimde mi vermeliyim
  tayin olayı çalıştığım zaman a bağlı olmamalıdır artık normal kadrolu asil memur olduk ya nişanlımda devlet memuru ve ben hemen tayin isteyebileceğimi düşünüyorum . yoksa yanılıyormuyum

 2. sezer dedi ki:

  Mrb kardeş benim durumum da sizinki gibi inşallah tayininiz olur. sonucunu ben de merak ediyorum. Ama benim nişanlım sözleşmeli.. ne olur bilemiyorum.

 3. bilal dedi ki:

  merhaba arkadaşlar benimde bir sorum olacaktı. Benim nişanlım şu anda sözleşmeli zabıt katibi ve işe başlayalı dört ay oldu ben ise kadrolu adalet bakanlığında ve farklı bir ilde çalışıyorum. Geçenlerde komisyonla konuştuğumuzda bize eğer işe başlama tarihi nikah yapacağınız tarihten önce ise tayin olup gelebilir gibi birşey dediler ama bu konuda resmi bir dayanak bulamadık. onun gelmesi için ne yapmamız gerekiyor bir bilgisi olan var mı ?

 4. fatmagül dedi ki:

  meraba arkadaşlar ben kadrolu zabit katipliğini tercih ettim farklı bir şehir ama tayin hakkımız var mı yok mu kesin bilmiyırum. tercih ettiğim şeihrde de uzun süre kalmayı pek düşünmüyorum. yardıma ihtiyacım var::(((

  • Z.Katibi dedi ki:

   Meraba fatmagül sözleşmeli değil kadrolu ise 1-2 yıl çalıştıktan sonra tayin talebinde bulunabilirsin.

 5. ercan dedi ki:

  mrb arkadaşlar.. nişanlım 1 senelik sözleşmeli zabıt katibi ve ben bir kaç ay sonra polis olarak göreve başlıycam.. oldu ya sonbahara doğru evlenirsek eşim eş durumundan tayin talebi ile yanıma gelebilir mi?

  • ismail dedi ki:

   mrb kardeş bende askerim benımde eşim işe başlayalı bir yılı geçti 2 ay önce diekçe yazdık 1 yılını tamamlaması lazım denildi red geldi . 20 gün önce tekrar dilekçe verdik bu sefer boş kadro yok dedıler daha elımıze resmı evrak gelmedı ama telefonla adalet bakanlığı personel şubeyı aradım böyle dedıler . inşallah çıkar ama ümıtlı değilim pek resmı nıkah yapalı da 4 ay oldu

 6. mekan dedi ki:

  merhaba arkadaşları ben katibim bir ay oldu işe başlayalı gelecek olan kardoya acaba bende hak sahibi olabilirmiyim ama ben 25 hazıran sonrası işe başladım 4 temmuzda iş başı yaptım lütfen bilgi verseniz sevinirim

 7. sule dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba. Yeniden zabıt katipliği sınavına girerek tayin de yapılması gerekenler nelerdir ? Katip olduğum şehir dışında başka şehirde sınava girmek istiyorum sözleşmeliyim kadrolu alimlara girerek hem kadro almak hem de memleketime tayin istiyorum bilgilendirir misiniz lütfen. Kazanirsam istifa mı etmrm gerek istifa edersem sınav öncesi mi yoksa sonrası mı edeceğim ? Bide kazandım diyelim yine güvenlik soruşturması falan oluyor mu?


Facebook RSS