Sözleşmeli Zabıt Katibi Görevde Yükselme / Derece Kademe Terfi

Kategori : Soru-Cevap - Etiketler :, , , , , , , - Tarih : 12 Nisan 2011

Merhaba arkadaşlar, sözleşmeli zabıt katibi saçmalığı mağdurlarından olarak görevde yükselme konusunda bir kaç konuya değinmek istedim.

1) Sözleşmeli zabıt katibi olarak neden 1 yılı aşkın süredir çalışıyor olmama rağmen derecemde yükseliş olmuyor? Benden 2 yıl sonra göreve başlayan bir sözleşmeli zabıt katibi ile aynı maaşı alacağımı bilmek biraz can sıkıcı.Bilirsiniz kadrolu zabıt katipleri her yıl derece yükseliyor ve maaşları artıyor.UYAP’ ‘ ta terfi bilgime baktım ve kademe derece filan tamamı boş.Henüz pek bilincinde değiliz ancak ilerde sorun olabilecek bir konu bu.Gerçi 5 yılda bir maaşımız artıyormuş ama 5 yıla ne olur meçhul.

2)Aynı şartlarda çalışıpta bizim adımızın sözleşmeli zabıt katibi olmasını zaten çok saçma buluyorum.Mesaimiz kesilir onun dışında dahada kötüsü yazı işleri müdürlüğüne girip görevde yükselemiyormuşuz.Zabıt katipliği görevde yükselme sınavına katılabilme şartlarını aşağıda veriyorum bakarsınız.Ancak sözleşmeli zabıt katibi denilen lanet yeni çıkan bir kadro türü olduğu için henüz adalet bakanlığı bu konuda herhangi bir düzenleme yapmadı.Sonumuz ne olacak meçhul.En iyisi adalet bakanlığından tez vakitte kaçmak.Saygılar.

I- GÖREVDE YÜKSELME EĞİTİMİ VE SINAVINA KATILABİLME

ŞARTLARI:

B- ÖZEL ŞARTLAR:

a) Yazı İşleri Müdürü Kadrosuna Atanabilmek İçin;

1- En az dört yıllık yüksekokul, fakülte veya adalet yüksek okulu, meslek yüksek okullarının adalet bölümü veya adalet meslek eğitimi önlisans programı mezunu olmak, (Söz konusu Yönetmeliğin Geçici 1. maddesi hükmü saklıdır.),

2- En az beş yılı zabıt kâtibi kadrosunda olmak üzere toplam en az sekiz yıl hizmeti bulunmak,

  1. Hamidiyeli diyor ki:

    Görevde yükselme uygulaması sadece memur kadroları ile 399’a tabi sözleşmeli pozisyonlarda çalışanlar içindir.

    Tüm görevde yükselme yönetmeliklerinin dayanağı, Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”tir. Bu yönetmeliğin 1. maddesi şu şekildedir:

    “Bu Yönetmeliğin amacı, liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak, Devlet memurları ile 8/6/1984 tarihli ve 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki kamu iktisadî teşebbüslerinde görev yapan sözleşmeli personelin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları belirlemektir”

    Yönetmeliğin kapsam maddesi gereğince, sözleşmeli personel görevde yükselme sınavlarına katılamamaktadır.

  2. İBRAHİM diyor ki:

    SÖZLEŞMELİ ZABIT KATİPLİĞİ YENİ KADRO OLMASI NEDENİYLE BUNUNLA İLGİLİ MAĞDURİYETLERDEN SONRA yeni düzenlemeler yapılacaktır. unutmayın katiplerin derece yükselmelerinde maaşlarında artışı olmuyor!!! yeni başlayan bir katip ile aynı zamanda işe başlayıpda dört yıllık fakülte diblomasını ibraz edenler arasındaki maaş farkı 10,00 TL dir. Görevde yükselme sınavı için 8 yıl çalışma şartı aranıyor. bu süre dolumuna kadar yeni düzenlemeler yapılır


Facebook RSS