Sözleşmeli ve Kadrolu Zabıt Katibinin Farkı

Kategori : Katiplik - Etiketler :, , , , , - Tarih : 18 Şubat 2011

İyi günler arkadaşlar, Bir sözleşmeli zabıt katibi olarak, aday arkadaşların çocuğunun aklında olan “Kadroludan ne gibi farkları var?” sorusuna kısmen cevap vereceğim.

1)Sözleşmeli zabıt katibinin senelik izni bir sonraki seneye devrolmaz.Kadrolu zabıt katibinin senelik izni bir sonraki seneye devrolabiliyor.

2)Sözleşmeli ve kadrolu zabıt katibinin maaşı konusunda fark yok aynı.Tek fark sözleşmeli zabıt katibinin aylık mesai ücretinde SGK prim kesintisi oluyor bir miktar ve bu fark yaklaşık 30 TL bunun dışında maaş ve mesaide fark yok.

3)Çalışma bakımından kadrolu bir zabıt katibi ile sözleşmeli bir zabıt katibinin hiç bir farkı yoktur.Bu konuda zaten hiç kimse aksini iddia edemez.Ettiği yerde insani bir sorun var demektir.

4)Sözleşmeli zabıt katibinin işten çıkarılması konusunda yasal dayanaklar olmadan “Seni sevmedim sen çık, sana gerek yok artık hadi git.” gibi keyfi sebeplerden iş hakkı son bulamaz.Bahse konu yasal dayanaklar zaten kadrolu ve sözleşmeli zabıt katibi arasındaki çalışma farkınıda ortaya koyar.Bu sözleşmeli personel için kötü bir şeymiş gibi düşünülsede, aslında çalışma performansını artırmaya yönelik doğru bir hareket bana göre (bende sözleşmeliyim). Bilirsiniz kadrolu büyük bir suç işlese en fazla sürülür.Sözleşmeli ise sözleşmesi fesh edilir.

5)Sözleşmeli zabıt katibinin tayin hakkı yok.Kadrolu bilindiği üzere tayin hakkı var.Sözleşmeli zabıt katibinin tayin hakkı yok ancak becayiş ve eş durumundan tayin gibi haklardan mahrum değil son düzenlemelerle.

Temel soru ve sorunlar bu yönde olduğundan şimdilik bunlara yer verdim. Teşekkürler.

 1. meri@irem dedi ki:

  eş durumundan atama ile ilgili bilgi verebilir misiniz? eşin ssklı olması yeterlimidir yoksa aranan başka şartlarda var mıdır yardımcı olursanız çok sevinirim

  • NAKKAS dedi ki:

   SSK'lı olması yeterli olmaz.Polis, asker, hakim, savcı vs gibi zorunlu görevi olması lazım eşinizin.

   • meri@irem dedi ki:

    ama becayişler yer değiştirmemiz mümkündür değil mi

    • Scary_Movie dedi ki:

     Bulunduğunuz adliyede en az 1 sene çalışarak becayiş yapma hakkına sahip olabilirsiniz ya da eşiniz hakim, savcı, icra müdürü, polis, asker gibi mecburiyetten tayini çıkan bir meslek grubundaysa sizin de eşinizin yanına tayininiz çıkıyor.

 2. meri@irem dedi ki:

  teşekkür ederim ilgi ve alakanız için

 3. TKİ dedi ki:

  1 yıllık icra memuruyum.Başka bi şehire tayin isteyebilirmiyim?Cevaplarsanız sevinirim.Teşekkürler.

 4. üzeyir dedi ki:

  sözleşmeli zabıt katipleri okul durumundan dolayı tayin isteyebilirler mi ? mesela çalıştığı il ankara okuduğu il elazığ . elazığa tayini isteyebilir mi oraya geçebilir mi ? Teşekkürler


Facebook RSS