Sözleşmeli Memura Görev Tazminatı

Kategori : Haberler - Etiketler :, , , - Tarih : 20 Mart 2011

Mahkeme, sözleşmeli memura seyyar görev tazminatı ödenmesine hükmetti. Türk Sağlık-Sen’in açtığı dava sonucunda mahkeme sözleşmeli memura seyyar görev tazminatı ödenmesine hükmetti. Türk Sağlık-Sen’in Ordu ilinde görev yapan sözleşmeli hemşireye kadrolu sağlık çalışanları gibi seyyar görev tazminatı ödenmesi için yaptığı başvurunun reddi üzerine Ordu İdare Mahkemesine dava açılmıştı. Konuyu görüşen Mahkeme verdiği kararda; bu tür ödemelerin kamu hizmetini gerektirdiği durumlarda, bu hizmet için görevlendirilen kişilerin katlanacakları giderleri karşılamak üzere yapılan parasal ödemeyi içerdiğini belirtti. Mahkeme kararında kamu görevlisinin karşı karşıya kaldığı külfetin kamu hizmetinin yürütülmesinden kaynaklanması nedeniyle, kanun koruyucu tarafından bu külfetin kamuca karşılanması amacıyla yasal düzenleme yapıldığı vurgulandı.
Kararda, “Sözleşmeli personelin de kamu hizmetlerinin yürütülmesinden kaynaklanan külfetlerin karşılanması gerekmektedir” denilerek sözleşmeli memurun memuriyet mahalli dışında görevlendirildiği günler için seyyar görev tazminatı ödenmesine hükmedildi. İdarenin yaptığı seyyar görev tazminatı ödememe işleminin iptaline ve sözleşmeli memurun parasal kayıplarının yasal faizi ile birlikte karşılanmasına karar verildi.
Kararla ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Sözleşmeli memurlara seyyar görev tazminatı verilmemesi büyük bir adaletsizlikti. Kazandığımız bu dava ile haklılığımız tescillemiştir” dedi.


Facebook RSS