Sözleşmeli Memur Süt İzni Mağduriyeti

Kategori : Haberler - Etiketler :, , , , , - Tarih : 06 Mayıs 2011

Türk Sağlık-Sen’in sözleşmeli memurların süt izni ile ilgili görüş istediği Devlet Personel Başkanlığı, analık iznini takip eden ilk altı ay için süt izninin üç saate çıkarılmasından sözleşmeli memurların yararlanamayacağını belirtti.

Türk Sağlık Sen’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Devlet Personel Başkanlığı’nın yazısında Torba Yasada yapılan değişiklikle devlet memurları kanununda kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde 3 saat izin verileceğinin hüküm altına alındığına dikkat çekildi. Sözleşmeli Personel çalıştırılmasına ilişkin bakanlar kurulu kararında ise süt izninin ilk altı ay için 3 saat olacağına yönelik bir düzenleme olmadığı kaydedildi. 4/B’li sözleşmeli personelin ve 4/C’lilerin mevzuatta bir değişiklik yapılmadığı sürece üç saatlik süt izninden faydalanamayacakları ifade edildi.

ARTIK SÖZLEŞME MAĞDURU BEBEKLER OLDU

Sözleşmeli istihdamın bebekler arasında da ayrım yapacak kadar vahim bir hal aldığını belirten Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Ailesinden çocuğundan ayrı düşen sözleşmeli anneler vardı. Şimdi bu süt iznindeki adaletsizlikle mağdur olan sözleşmeli annelerin sözleşme mağduru bebekleri oldu. Sözleşmeli istihdam bebekler arasında da ayrım yapacak kadar vahim bir hal almıştır. Bir an önce bu haksızlığa son verilerek bebekler anneler mahrum bırakılmamalıdır.” dedi.


Facebook RSS