Silivri Cezaevi Yerleşkesi’ne 300 İnfaz Koruma Memuru Alımı

Kategori : Haberler - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 09 Nisan 2011

2008 yılında açıldığında yaklaşık bin 500 gardiyanın görev yaptığı Silivri Cezaevi’nde tutuklu sayısı 10 bine yaklaştı. Bakanlık geçen yıl açtığı sınavlarla 600’ü kadrolu 300’ü sözleşmeli 900 gardiyan daha aldı. Yaklaşık 4 bin kişinin başvurduğu bu sınavdan elleri boş dönenler umutlarını yakında 300 kişinin alınacağı sınava bağladı.

EN POPÜLER MESLEK GARDİYANLIK OLDU

İşsizlikle boğuşan gençler bir yandan sınav başvurusu için beklerken bir yandan da 1200 lira maaşla infaz koruma memuru olabilmek için kaymakamlardan savcılara, parti temsilcilerine torpil için kapı aşındırıyor. Açıldığı günden beri Silivri’nin bir numaralı gündemi haline gelen cezaevi işsiz gençlerin umudu oldu. Silivri’de açıldığı 2008 yılından beri yaklaşık bin 500 kişi Adalet Bakanlığı’nın açtığı sınavlarda başarılı olarak cezaevinde işe başladılar.

Silivri Cezaevi’nde 2010 ve 2011 yılında 900 gardiyan boy, kilo ve yazılı sınavı geçerek Ergenekon ve Balyoz davası tutuklularının kaldığı cezaevinde işe başladılar. Sözleşmeli bir gardiyanın aldığı maaşın ortalama 1000 lira ila 1200 lira arasında değişiyor. İstanbul merkezine uzak olan Silivri Cezaevi’nde çalışmak için genelde Silivri ve civarında yaşayan gençler müracaat ediyor.

HEM RAHATSIZ HEM MUTLU

Silivrili gençlerin kapısını çaldığı siyasilerden biri de CHP Silivri İlçe Başkanı Hüseyin Şahin. Adalet Bakanlığı’nın sınavını kazanmaları gerektiği için işsiz gençlere bu anlamda pek yardımcı olamadıklarını söyleyen Şahin, ‘Cezaevi’nin popülerliğinin Silivri’nin üzerine çıkmasından rahatsızız. Ancak Silivri’deki işsiz gençlere istihdam sağladığı için de mutluyuz’ diye konuştu.

4 TUTUKLUYA 1 GARDİYAN

Silivri Cezaevi’nde tutuklu sayısının artmasına paralel olarak gardiyan sayısı da arttı. 2008’de bin 500 olan gardiyan sayısı geçen yılki takviyeyle 2 bin 400’e çıktı. Ancak bu sayının da yetersiz kalması üzerine Bakanlık yakında bu sayıyı 2 bin 700’e çıkaracak. Böylece aralarında Ergenekon ve Balyoz davası sanıklarının da bulunduğu cezaevinde her 4 tutukluya ortalama bir gardiyan düşecek.

9 CEZAEVİ BİR ARADA

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi, 8 L Tipi kapalı ve 1 Açık Cezaevi olmak üzere, toplam 9 ana bloktan oluşuyor. Tutuklu, hükümlü ve personelle birlikte toplam 13 bin kişilik nüfusuyla orta ölçekli bir ilçeden daha kalabalık olan Silivri Cezaevi 437 bin metrekarelik alanı kaplıyor.

 1. gldn dedi ki:

  evet ya sağlam bi bilgi verin ya bilen yokmu aslı astarı varmı varsa ne zaman

 2. slm dedi ki:

  arkadaşlar silivriden yedekteydim tlf geldi rapor fln istediler evrakları hazrladım gittim telsim ettim şimdi bekliyoruz işte başlamış asilden kazanan arkadaşlar bzde durum ne bilgisi olan varmı_?yani bizden neden evrak istediler boşyere :(

 3. burak dedi ki:

  alanyada yedek çağırdılar mı haberiniz var mı

 4. burcu dedi ki:

  arkadaşlar infaz koruma memuru işlemleri ne zaman yaplcak yada yapldı mı ?

 5. tuba dedi ki:

  ben kayseri adalet myo da okuyorum normalde adalet bakanlığına yazmam gerekiyor biliyorum ama gerçekten biz adalet mezunları olarak bu durumdan çok şikayetçiyiz biz bu işin eğitimini alıyoruz yarın alımlar başlayınca lise mezunları diğer önlisanslar ve lisans mezunları başvuru yapacaklar arkadaşlarımız ben de dahil onlar geçecek biz kalacacağız şimdi 26 yerde adalet myo var her yerde 60 öğrenci alınıyo her yıl açık öğretim aynı şekilde icra müdürlüğü sınavında olduğu gibi olsun onda nasıl hukuk ve adalet mezunları giriyorsa bunda da sadece adalet mezunları girsin lütfen arkadaşlar bana kıza bilirler belki ama gerçekten bizde üniversite mezunu olup açıkta kalmak istemiyoruz :(

 6. hasan dedi ki:

  arkadaslar basvurular
  ne zaman baslıyor bilen varsa lütfen yardımcı olun

 7. kamuran dedi ki:

  silivri enson kaç puanla almış bilgisi olan varmı

 8. idris yıldız dedi ki:

  acaba kaç kısı başvuru yaptı ve en yuksek puan ve en dusuk puan kac bılen varsa cevap verebılırmı

 9. ceyda dedi ki:

  ya bu sonuçlara nasıl bkılıo lütfen biri bana yardım etsin yaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaaaaa

 10. ibrahim dedi ki:

  arkadaşlar 2. yedekteyim gitme ihtimalim var mi

 11. cemal dedi ki:

  bursa birinci yedekteyim.girme ihtimalim olurmu.bilen bi arkadaş cevaplarsa sevinirim.


Facebook RSS