Maliye Bakanı Sözleşmelilerin Kadroya Geçişine İlişkin Kararnameyi İmzaladı

Kategori : Haberler - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 03 Haziran 2011

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “kamuda sözleşmeli personele ilişkin çalışmalarının çok yakında müjdeye taşınacağını” bildirdi.

Bakan Şimşek, Batman’dan, Twitter’a sözleşmeli personele ilişkin açıklamalar yaptı.

Bakan Şimşek, sayfasındaki tweetlerinde,Twitter kullanmaya başladığından beri kendisine en fazla iletilen sorunun, sözleşmeli statüde 4 B çalışanlarla ilgili olduğunu belirtirken, kamuda sözleşmeli 4 B statüsünde 70 bini sözleşmeli öğretmen olmak üzere yaklaşık 192 bin civarında çalışan olduğunu belirtti.

Sözleşmeli çalışan personelin memurkadrosunda çalışanlara göre bazı dezavantajları olduğunu bildiğini ifade eden Şimşek, bu dezavantajların başta yer değiştirme hususu ve kurumlar arası nakil ve iş güvencesi olduğunu kaydetti.

4 B pozisyonunda çalışan sözleşmeli personelin, memurkadrosuna atanmalarını desteklediğini vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti: “Biliyorum bu konuda çok mağdur olan ve sıkıntılar yaşayan arkadaşlarımız var. Bu konuda yapılan düzenlemeleri destekliyor ve yakın zamanda bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum. Eminim ve diliyorum ki buna ilişkin çalışmalarımız çok yakında müjdeye dönüşecek bir boyuta taşınacaktır. Her zaman olduğu gibi bu konuda da kamuoyunun beklentileri doğrultusunda bir pozisyon almamız söz konusu olacaktır. Sevgili dostlar ifadelerimin satır aralarını iyi okuyun lütfen. Çok detay vermek istemiyorum. Siz leb demeden leblebiyi anlıyorsunuz zaten.”

Geçmişte örnekleri sıkça görüldüğü gibi bu konuda da toplumsal hassasiyetlere icap ettiği oranda çözüm üretmenin temel ilkeleri olduğunu vurgulayan Şimşek, bu sorunun çok kısa zamanda çözüme kavuşacağını ifade etti.

Zamanlama: “Seçim öncesi”

Bakan Şimşek’e bu tweetleri üzerine bir vatandaşın “Sayın Bakanım program yapan sunucular gibisiniz bizi heyecanlandırıyorsunuz. İnşallah reklamlardan sonra demezsiniz” şeklinde esprili yazısı üzerine de Şimşek, “çok yakın zamandan kastımın seçim öncesi olduğu yeterince aşikar değil mi?” diye yanıt verdi.

Öte yandan, Bakan Şimşek’in Twitter’daki yazıları öncesinde, 4B pozisyonunda çalışan 192 bin sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin kararnameyi imzaladığı öğrenildi.

  1. berkay dedi ki:

    editör bu kadroya geçen personelin yerine sözleşmeli personel alınırmı mesela kadroya geçen katiplerin yerine sözleşmeli katip alınırmı cevap lütfen

    • Scary_Movie dedi ki:

      Kesin bir şey söylemek tabii ki zor ama bir dahaki sınavda verilecek kadrolar, kadroya geçen sözleşmeli zabıt katipleri yerine değil yeni kadrolar olur diye düşünüyorum. Çünkü zabıt katipliği ve diğer memur alımları ihtiyaca göre yapılan alımlardır. Sırf sözleşmeliler kadroya geçti diye de onların yerine hemen sözleşmeli alınacak diye bir kaide yok. Yeniden sözleşmeli alınır mı o da meçhul ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeniden sözleşmeli öğretmen alacağını düşünürsek Adalet Bakanlığı için de aynı şey neden olmasın? Bekleyip göreceğiz artık.


Facebook RSS