İzmir İstinaf Mahkemesinin Yeri Hazır

Kategori : Haberler - Etiketler :, , , - Tarih : 21 Mart 2011

Yargıtay’ın iş yükünü hafifletmek amacıyla 9 bölgede kurulan Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) binalarının yer tespit işlemleri tamamlanmak üzere. Bazı illerde binaları Avrupa Birliği inşa ederken, bazı illerde kiralama yöntemiyle binalar seçildi bile. İzmir Bölge Adliye Mahkemesinin görev yapacağı binanın sahibiyle 3 yıllık kira sözleşmesi imzalandı.

İzmir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli ve Uşak illerindeki davalara bakacak olan İzmir Bölge Adliye Mahkemesinde ilk etapta 10’u ceza, 8’i hukuk olmak üzere 18 daire kurulması planlanıyor. 150’ye yakın hakim ve savcının görev yapmasının öngörüldüğü İzmir BAM binasının hazırlıkları hızla sürüyor.

İzmir BAM Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Adalet Başmüfettişi Celal Kocabaş, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Öncelikle adliyenin nerede kurulacağı konusunun açıklığa kavuşturulduğunu bildiren Kocabaş, İzmir Adliye Sarayının yakınlarındaki İnce Plaza’nın İzmir BAM olarak hizmet vermesi için üç yıllık kira sözleşmesi imzalandığını kaydetti.

Kocabaş, sözleşmenin onay için önce bakanlığa, sonra da başbakanlığa gideceğini, gerekli onayların verilmesinin ardından binanın hizmete hazır hale gelmesi için çalışmaların başlayacağını aktardı.

Şu an boş olan ve büro olarak inşa edilen binanın adliye yapısına kavuşturulması için bazı değişikliklerden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Kocabaş, şunları kaydetti:

“Eğer istinaf mahkemesi, gelen kararı bozarsa, yeniden duruşma yapıp delil toplayacak. Dolayısıyla duruşma salonlarının olması gerekiyor. Bakanlıktan gelen mimarlar, müteahhidin mimarlarıyla beraber her kata bir duruşma salonu olmak üzere bir proje oluşturdu. Ayrıca, bin 200 metrekarelik bodruma nezarethane ve arşiv yapılacak.”

Kocabaş, sıfırdan bir adliye binası kurulduğunu, burada tahminen 150’ye yakın hakim, savcının görev almasını öngördüğünü belirterek, atamaları HSYK’nın yapacağını, atamaların Haziran ayından sonra yapılacağını tahmin ettiğini söyledi.

BAM’larda Yargıtay’da olduğu gibi tetkik hakimi olmayacağını, her üyenin dosyayı bizzat okuyacağını anlatan Kocabaş, BAM’ların ilk derece mahkemeleriyle Yargıtay arasında köprü vazifesi göreceğini kaydetti.

Celal Kocabaş, şu görüşleri dile getirdi:

“Dosyalar buraya geleceğin için, bir müddet iş gitmeyeceği için Yargıtay da böylece kendisini biraz temizlemiş olacak, yani elindeki dosyaları bitirmiş olacak. Eğer bizim kararımızı beğenmezse Yargıtay’a gidebilecek. Son Hukuk Muhakemesi Yasası 1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe girer, diyor. O zaman dosya istinafa gidecek, eğer erteleme olmazsa. 6 ilin davaları gelecek bize. Bayağı yoğun olur. Eğer çalışmazsak burada da elbette yığılma olur. Yargıtay öyle değil mi? Yargıtay’ın işi gücü seçim yapmak.”

-“BÜTÜN İŞ ÇALIŞMAYA BAĞLI”-

“İstinaf mahkemesi gerekli mi, gereksiz mi” tartışmalarına da değinen Kocabaş, kendisine göre istinaf mahkemelerinin gerekli olduğunu söyledi.

Kocabaş, şöyle devam etti:

“Çünkü Yargıtay’da çok yığılma oluyordu. Bazıları ‘Gerekmezdi’ diyebilir ama benim kanaatim böyle. Avrupa’nın birçok ülkesinde uygulanıyor bu, bizde yeni kurulan bir mahkeme değil. Yargıtay’a gidiyor, 5,6,7 senedir orada bekleyen dosyalar var. Özellikle ceza dosyaları. 5,6,7 sene orada bekleyeceğine burada görülür. Burası da sıfırdan iş alacağı için iş hızlanmış olur bana göre. ‘Acaba süreyi uzatır mı?’ diyenler de var. Burası zamanlı olarak dosyaları bitirirse zaten çok uzayacağını zannetmiyorum. Bütün iş çalışmaya bağlı.”

Uygulamanın faydalı olacağı yönünde fikir beyan eden Kocabaş, “İki taraflı yaptılar, hem Yargıtay üye ve daire sayısını arttırdılar, hem istinaf mahkemelerini açtılar. Benim düşüncem, yargının hızlanmasında katkısı olacak” diye konuştu.


Facebook RSS