Hukuk Mahkemeleri Genel Tanıtım – 3

Kategori : Katiplik - Etiketler :, , , , , , , , , , , - Tarih : 27 Şubat 2011

İCRA HUKUK MAHKEMESİ: İcra Müdürlüklerinde yapılan işlemlere karşı açılan davalara bakılan mahkemedir. İcra Müdürlükleri de yapacakları bazı işlerin nasıl olması gerektiği hususlarında İcra Hukuk Mahkemesi’ne başvurabilmektedirler. Ayrıca İcra Hukuk Mahkemesi hakimi ilgili İcra Müdürlüğü personelinin idari amiri konumundadır.

KADASTRO MAHKEMESİ: Kadastro Mahkemesi kadastro çalışmaları bitmiş bir il veya ilçede çok da fazla dosya sayısı olmayan bir mahkemedir. Kadastro çalışmalarını ve tapu sicillerini ilgilendiren bazı davalara bakar. Kadastro Mahkemesi’nin güzel yanı arşivi olmayan tek mahkemedir. Çünkü Kadastro Mahkemesi’nde kesinleşip işi bitmiş bir dosya tapu müdürlüğüne teslim edilerek tapuya tescili sağlanır ve dosya tapu müdürlüğünde muhafaza edilir. Kadastro Mahkemesi’nin kötü yanı ise az dosyanız bile olsa tarafların çok fazla olabilmesidir. Çok eskilere dayanan dosyaları olabilir. Hatta çoğu dosya sizden yaşlı da olabilir. Bu da dosyada çok fazla taraf olması demek oluyor. Çünkü hukuk mahkemelerinde taraflar öldüğünde dava onların mirasçıları üzerinden devam ediyor. Bu da bazen içinden çıkılmaz bir duruma dönüşebiliyor.

FİKRİ VE SINAİ HAKLAR MAHKEMESİ: Her türlü telif ve patentlerle ilgili davalara bakan mahkemedir. İlk olarak 2000 yılında sadece İstanbul’da kurulmuştur. Daha sonra 2001 yılında Ankara’da da bir tane kurulmakla 2005 yılından sonra ise Asliye Hukuk Mahkemesi bulunan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerin de Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi olarak davalara bakmasına karar verilmiştir. Çok ilginç patent olaylarıyla karşılaşabilirsiniz. Mesela biz bir keresinde bulunduğum yerdeki hastanenin tabelalarının patent davası için hastanenin birkaç tabelasını sökmüştük.

TÜKETİCİ MAHKEMESİ: Üretici ve tüketici arasındaki her türlü sorunun çözümünde başvurulan mahkemedir. Tüketici Mahkemesi’nin Türk hukuk tarihinde ilk defa yapılan bir uygulaması vardır. İlk defa mahkemeler dışında bir çözüm yoluna başvurulması öngörülmüştür. Bu da tüketici sorunları hakem heyetidir. Bir kişi Tüketici Mahkemesi’ne dava açacaksa açacağı davanın 2011 yılı itibariyle 2.693,78 TL’nin üzerinde olması gerekmektedir. Eğer belirtilen miktarın altındaysa mahkemeye başvurmadan önce tüketici sorunları hakem heyetine başvurması gerekmektedir. Eğer tüketici sorunları hakem heyetinde verilen kararı da uygun görmezse o zaman Tüketici Mahkemesi’ne dava açabilir. Belirtilen sınırın üstündeyse de zaten direkt olarak Tüketici Mahkemesi’ne dava açabilir ya da tüketici sorunları hakem heyetine başvurabilir.

ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ: Asliye Ticaret Mahkemesi ticari nitelikli davaların yoğun olduğu yerlerde kurulan bir mahkemedir. Şimdiye kadar saydığım bütün mahkemeler tek hakimli iken Asliye Ticaret Mahkemesi 2 üye ve 1 başkandan oluşan heyet şeklinde çalışır. Açılan davaya 2011 yılı itibariyle 7.780,00 TL’nin üzerindeyse Asliye Ticaret Mahkemesi bakar. Bu değerin altındaysa Sulh Hukuk Mahkemesi bakar. Eğer ki müstakil bir Asliye Ticaret Mahkemesi yoksa açılan davaya Asliye Hukuk Mahkemesi bakar.

DENİZCİLİK İHTİSAS MAHKEMESİ: Denizcilikle ilgili ticari sorunların giderilmesi için 2004 yılında kurulan ve Türkiye’de sadece İstanbul Adliyesi’nde bulunan mahkemedir.

Bitti…

  1. NAKKAS dedi ki:

    Adaylar için bilgilerindirici bir yazı dizisi olmuş.Elinize sağlık.


Facebook RSS