Hukuk Mahkemeleri Genel Tanıtım – 2

Kategori : Katiplik - Etiketler :, , , , , , , , , , - Tarih : 24 Şubat 2011

Hukuk mahkemelerine kısaca değinirsek de şunlardır:

SULH HUKUK MAHKEMESİ: Bir il veya ilçede bulunması gereken temel mahkemelerden birisidir. Asliye Hukuk Mahkemesi ile benzer davalara bakmakla görev sınırları vardır. Yani mesela tapu kaydında düzeltim, tespit, alacak veya tazminat gibi bir dava açılırsa davacının dava dilekçesinde dava değerini belirtmesi gerekiyor. Dava dilekçesindeki dava değeri Sulh Hukuk Mahkemesi ve Asliye Hukuk Mahkemesi arasındaki görev sınırını belirler. 2011 yılı itibariyle görev sınırı 7.780,00 TL’dir. Bunun dışında Sulh Hukuk Mahkemesi mirasçılık belgesi verilmesi (veraset), vasi tayini, ortaklığın giderilmesi, kira sözleşmesine dayanan tahliye gibi davalara bakar. Benim kanımca Sulh Hukuk Mahkemeleri’nin en kötü yanı iş yükünün büyük bir kısmını oluşturan mirasçılık belgesi verilmesi (veraset) davalarıdır. Çünkü çoğu yerde mirasçılık belgesi verilmesi (veraset) davaları duruşma günü verilmeden anında sonuçlandırılan davalardır. Bu da zabıt katibi açısından bir yerde anında bitirilmesi gereken bir iş durumuna gelmektedir ve bazı veraset hesaplamaları da gerçekten kafa karıştırıcı olabilmektedir.

ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ: Bir il veya ilçede bulunması gereken temel mahkemelerden bir diğeri de Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. Eğer küçük bir yerde çalışıyorsanız Asliye Hukuk Mahkemesi artık sizin bakış açınıza göre avantajlı veya dezavantajlı olabilir. Küçük bir yerde Asliye Hukuk Mahkemesi’nde çalışıyor olmanız demek aynı zamanda Aile, İş, Ticaret, Tüketici, Fikri ve Sınai Haklar veya Kadastro mahkemesinde çalışıyor olmanız demek oluyor. Çünkü nüfusun az olduğu yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesi bu saydığım mahkemelerin görev alanına giren davaların hepsine onların sıfatıyla bakar. Tabii bu da az çok bu mahkemelerin hepsinin usullerini öğrenmeniz gerektiği anlamına geliyor. Bunun dışında Sulh Hukuk Mahkemesi’nde belirttiğim gibi 2011 yılı itibariyle 7.780,00 TL görev sınırından sonraki tapu kaydında düzeltim, tespit, alacak veya tazminat davalarına ve nüfus kaydında düzeltim, iflasa ilişkin davalar, vakıflarla ilgili davalar, kamulaştırma davaları gibi davalara da Asliye Hukuk Mahkemesi bakar.

AİLE MAHKEMESİ: Aile Mahkemesi aslında isminden kendini çok güzel özetliyor. Aile Mahkemesi boşanma, nafaka, velayet, evlenmeye izin, iddet müddetinin kaldırılması, ailenin korunması gibi davalara bakar. Bence Aile Mahkemesi’nin en rahat tarafı taraf sayısı. Malum bir davacı bir de davalı oluyor. Bu da işlerin hızlanması açısından kesinlikle artı bir durum. Taraf teşkilinin sağlanması çok daha rahat oluyor.

İŞ MAHKEMESİ: İşçi ve işveren arasında oluşan anlaşmazlıkları çözüme ulaştıran bir mahkemedir. İş Mahkemelerinde görülen davaların 2 ay içinde, Yargıtay aşamasında da 1 ay içinde sonuçlandırılması gerekir. Yani seri bir şekilde ilerleyen bir usulü vardır. Tabii ki bu dediklerim teoride kalıyor biraz. Her zaman bu kadar hızlı bir şekilde bir ilerleme söz konusu olmayabilir.

Devam edecek…


Facebook RSS