Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması İle İlgili Müjde

Kategori : Soru-Cevap - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 15 Mart 2011

Zabıt katipliğini kazanmış ve benim gibi atanma bekleyen arkadaşlar size bir müjde vermek istiyorum. Biraz olsun kafanız rahatlasın.  Ben sınava Mersin Adliyesi’nden girmiştim. Bizden uygulamalı mülakattan sonra güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu istemişlerdi. Ben Ankara’da ikamet etmeme rağmen geçen hafta cuma günü Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne bilgi edinme başvuru formunu doldurarak müracaat ettim. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunun durumunu sordum. Ve dün bana cevap geldi. Aynen buraya yazmak istiyorum:

“Sn. V*****  T***

14/03/2011 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Edinme Sitesine göndermiş olduğunuz ve ilgisi nedeniyle Mersin Emniyet Müdürlüğü Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü Bilgi Edinme Bürosuna gelen talebinizle ilgili olarak;

07/02/2011 tarihinde Mersin Adliyesine vermiş olduğunuz dilekçeniz 08/02/2011 tarihi itibarıyla işleme konulmuş, Müdürlüğümüzce 10/02/2011günü şahsınıza ait bilgiler Mersin Adliyesi Adalet Komisyonuna B.05.1.EGM.4.33.335121 (15125)11/543 sayılı yazıyla teslim edilmiştir. Verilen bilgileri ilgili komisyondan öğrenebilirsiniz.

Bilginize rica ederiz.”

Yani siz değerli arkadaşlarım; güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sadece 3 günde yani sözlü mülakattan önce sonuçlanmış. Eğer sonucumuz olumsuz olsaydı sözlüde bizi elerlerdi kanaatindeyim. Biz zabıt katibi olduğumuz için derin bir soruşturma gerçekleşmesine gerek duymamışlar düşüncesindeyim. Mersin’de böyleyse bence bütün illerde de böyledir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında endişe taşıyan arkadaşların içi rahat olsun artık. %40’dan fazla yanlışı olmayanlar ve satır atlamayanlar endişe taşımasın. Atamamız için hiçbir engel yok. Herkese şimdiden hayırlı olsun. Bence Mart’ın sonunda bizi ararlar, Nisan’ın başında da işbaşı yaparız. Saygılarımla

 1. Zabit Katibi dedi ki:

  2011 yılı zabıt katipliği atamasını bekleyen arkadaşlar için rahatlatıcı güzel bir konu olmuş eline sağlık.Zaten daha öncede demiştim bu araştırma genelde masa başında yapılıyor fazla detaylı olmuyor göze batan bir tip değilsen.

 2. volkaaann dedi ki:

  rica ederim arkadaşlar. inş biran önce başlarız hepimiz

 3. turhan_55 dedi ki:

  ben katılmıyorum arkadaşım sana çünkü dosyalırımız güvenlik soruşturmaları için şuan bağlı bulunduğun ilde elden ele dolaşıyomuş

 4. energy_668 dedi ki:

  merhaba arkadaşlar. Verdiğin bilgi çok güzeL teşekkür ederiz. Artık inşallah atamalar çıkar. Arayan her yabancı numara atama için sanıyorum. Bir an önce o teLefon geLir artık inşallah.

 5. recep dedi ki:

  dün Ankara komisyonunu aradım güvenlik soruşturmanız sürüyor sizin aramanıza gerek yok biz sizi ararız dedi..

 6. ufuk dedi ki:

  bende muğla adliyesi kazandım ve bekliyorum içimizi rahatlatan bir açıklama yapmışsın sağolasın

 7. ekrem dedi ki:

  arkadaşlar gerçekten artık çok sıkılmaya başladık ama edindiğim bir bilgiye göre nisan ayı başı bizi arayacaklar aradığı günün 2. günü iş başı yapıyoruz bende mubaşirlik kazandım allah hepimize gönlümüze göre versin bende 18 şubat 2011 de dosyamı onkara verdim ve halada bekliyoruz

 8. berkay dedi ki:

  arkadaşlar ve sayın editör babanın yüz kızartıcı suçu oğlunun memur olmasını etkilermi cevap lütfen

  • Katipten.net dedi ki:

   İyi günler, ne yazıkki babanın işlemiş olduğu yüz kızartıcı suç oğlunun memuriyetine engel teşkil eder.Güvenlik soruşturmasında ailenin tüm fertlerinin tek tek adli sicil geçmişleri de dahil olmak üzere şahsın bütün bilgileri araştırılır.

 9. berkay dedi ki:

  editör yanlış bilgi verme lütfen güvenlik soruşturması yeni yönetmeliğe göre ailedekilerin işlemiş olduğu suçlar etkilemiyormuş bak aşağıda yapıştırdım iyi oku yanlış bilgi verme kimseye

 10. berkay dedi ki:

  Bakkal, kasap artık
  ‘sicil’ bozamayacak

  İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmeliğe göre, artık kişiler hakkında saç, sakal ve bıyığına göre güvenlik soruşturması yapılmayacak. Polis, mahalle muhtarından, bakkaldan ve kasaptan bilgi toplamayacak.

  ALİ SALİ – EVİN GÖKTAŞ – KEZBAN BÜLBÜL / ANKARA
  Devlet kurumlarında çalışacak olan kişiler bundan böyle saç, sakal, bıyık ve siyasi görüşüne göre değerlendirilmeyecek. Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmasında, mahkeme kararları esas alınacak.

  İçişleri Bakanlığı’nca 5 yıldır yürürlükte bulunan “arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yönetmeliği”nde, “devrim” niteliğinde yenilikler yapılıyor. Henüz son şeklini almayan ve üzerinde çalışılan yönetmelikle, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında bir dizi yenilikler getiriliyor.

  Soruşturma sadeleşiyor

  İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan yeni yönetmeliğe göre TSK, MİT, emniyet ve cezaevleri gibi gizli bilgilerinin bulunduğu devletin hassas kurumlarında çalışacak personel hakkında, 3 ayrı koldan yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olabildiğince sadeleştirdi. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarında, soruşturulan kişiler mahkeme kararlarından değil, “mahalle muhtarı, bakkal, manav ve kasap” gibi çevrelerden alınan gayri resmi nitelikteki istihbarat bilgilerinden dolayı mağdur oluyorlar.

  Yönetmeliğin öyküsü

  İçişleri Bakanlığı’nca 2000 yılında hazırlanan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ile iligili yönetmelik, 5 yıldır yürürlükte bulunuyor. Bu konu ile ilgili ilk yönerge 1964, ilk yönetmelik de Turgut Özal’ın başbakan olduğu 1986’da çıktı. Yıldırım Akbulut’un İçişleri Bakanlığı döneminde yayımlanan yönetmelik, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Neşet Nuri Gönüllü tarafından dava açılarak iptal ettirildi. Bunun üzerine 1990’ta yeni bir yönetmelik hazırlandı ve 13 Nisan 1990 günü Resmi Gazete’de yayımlandı. 1994’te 4045 sayılı Güvenlik Soruşturması Kanunu ve 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu ile kısıtlanan hakların geri verilmesi konusunda yeni bir kanun çıktı. Ancak, uygulanmadı. 6 yıl sürüncemede kaldı. 2000 yılında yeni bir yönetmelik hazırlandı. 12 Nisan 2000 günü Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik, halen yürürlükte bulunuyor.

  Danıştay’dan katı görüş

  Bakanlık, yönetmeliği hazırlamadan önce Danıştay’dan görüş sordu. Danıştay 1. Daire, kişinin içinde bulunduğu ortamın da çok önemli olduğunu belirterek, bu nedenle bu ortamın da araştırma ve soruşturma kapsamına alınması gerektiğini bildirdi. Yönetmelik Danıştay’ın görüşüne göre hazırlandığı için, uygulamada çeşitle mağduriyetlere yol açtı. Keyfiliğe neden olduğu için güvenlik soruşturması ile ilgili sık sık sorunlar yaşanmaya başlandı. Suç işleyen vatandaşların sicil kaydı sabıka kayıtlarında belli olmasına rağmen, gayri resmi olarak toplanan bilgiler mağduriyetlere neden oldu.

  Üçlü atamalarda MİT devrede

  Yürürlükteki yönetmeliğe göre, kamu kurum ve kuruluşları, hakkında soruşturma istediği kişi için ilgili mülki idare amirliğine yazı gönderiyor. Valilik yazıyı emniyet müdürlüğüne havale ediyor. Emniyet güvenlik şubesi, arşiv tahkikat formu hazırlıyor. Bir emniyet görevlisi bunu elden takip ediyor. Sırayla asayiş, kaçakçılık, terörle mücadele, interpol ve yabancılar şubesinden geçiriliyor. Hazırlanan arşiv bilgisi, emniyet görevlisi tarafından ilgili karakola gönderiliyor. İlgili karakol, şahsın oturmuş olduğu mahalleden bilgi topluyor. Üçlü kararname ile atanan kamu görevlileri hakkında MİT devreye giriyor. Bu kişiler hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması için Başbakanlık MİT’e talimat veriyor. MİT’in yaptığı kapsamlı araştırmadan sonra hazırlanan rapor, tekrar Başbakanlık’a gönderiliyor.

  Aksu’dan ilginç anektod

  Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu: Bizim bir komşumuz vardı. Sağlık Bakanlığı’nın açtığı memurluk sınavını kazanmıştı. Adli Sicil soruşturması yapılırken, mahallenin bakkalına sormuşlar. Mahallenin bakkalı komşumuz hakkında olumsuz görüş beyan etmiş. Çünkü komşumuz ondan alışveriş yapmıyormuş. Bakkal onu sevmezmiş. Bu yüzden memur olamadı.

  Mahallede araştırmaya son

  Yeni yönetmeliğe göre, “suçun şahsiliği prensibi”nden hareket edilerek, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak olan kişiler, akrabalarının işlediği suçlardan sorumlu tutulmayacak. Objektif kriterlere göre hazırlanan yönetmelikle, kişinin sır saklama yeteneğinin olup olmadığı gibi kişiden kişeye değişebilen unsurlar ortadan kaldırılıyor. Buna göre, kişiler hakkında mahalle muhtarı, bakkal, manav ve kasaptan bilgi toplanmayacak. Güvenlik soruşturması talep eden kurum ve kuruluşlara, sadece şahsa ait bilgiler verilecek. Soruşturması istenen kişinin yakınları ve birinci derecedeki akrabaları ile ilgili bilgilere itibar edilmeyecek. Daha önce kişinin nüfusa kayıtlı olduğu ve ikamet ettiği iller ayrı ayrı araştırılıyordu. Yeni yönetmelikle, kişinin sadece ikamet ettiği ildeki bilgiler geçerli olacak.

  Sır saklama bile soruluyor

  Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında kişilerin, “kimlik kayıtlarının doğruluk derecesi, uyruğu, geçmişte yabancı bir devletin uyrukluğuna girip girmediği, kişinin aranıp aranmadığı, adli sicil kaydı ve yurt dışına çıkış yasağı gibi konuların yanı sıra, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı ve Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı davranıp davranmadığı, kumara, uyuşturucuya, içkiye, paraya ve aşırı şekilde menfaatine düşkün olup olmadığı, ahlak ve adaba aykırı davranıp davranmadığı, yabancılarla, özellikle hasım ve hasım olması muhtemel devlet mensupları ve temsilcileriyle ilgili derecesinin iç yüzü, nedeni, sır saklama yeteneğinin olup olmadığı” gibi konular detaylı bir şekilde irdeleniyor.

 11. serap_ dedi ki:

  ALLAH binker razı olsun senden ya:(( aglayacagım nerdeyse cok korkuyordum aıleden birinin işlediği suctan dolayı katip olmamı engeller mı dıye…demek engellemıyor….saol yaa saol vallahı….içimi rahatlattın ALLAH ımda sana dert vermesın amınnnnnnnnnnnnnnnnn.

  • yeliz dedi ki:

   Merhaba, sonuc ne oldu aceba, aileden birinin isledigi suctan dolayi bir sorun cikti mi merak ettim.

 12. nazlı başaran dedi ki:

  arkadaşlar yanlış sınırı yüzde kaç olacak

 13. Ali dedi ki:

  geçmişte hırsızlık suçundan yargılandım ama davam şikayetçi şikayetini geri alınca düşürüldü bundan ötürü devletin herhangi bir kademesinde (adalet bakanlığı,milli savunma bakanlığı,tsk gibi ) yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarında herhangi bir problemle karşılaşma ihtimalim var mıdır?2006 yılında bir güvenlik soruşturmasında bu gençte bir şeyler var gibi demişti bir görevli bu gördüğü şey ne olabilir?2006 yılındaki genelge ile 2009 yılındaki genelge arasında bazı farklar var.Sitenin birisindeki haber şu yönde(http://www.haberler.com/icisleri-bakanligi-ndan-devrim-gibi-karar-haberi/ ) mesela artık böyle mi oluyor tüm güvenlik soruşturmaları yani kişinin sadece mahkumiyeti varsa ve devam eden yargılaması varsa bu bilgiler mi gözüküyor sistemde.Saygılarımla.

 14. kaya dedi ki:

  selam benim çağlayan adliyesinde zabit katipliğini kazandım ama geçmişte basit yaralamadan 5 ay hapis sonradan paraya çevrildi 3000 lira beş yıldan fazla oldu güvenlik ve arşiv araştırmasına gitti evraklar kafam karıştı acaba bakanlıktan ret gelir mi bu konuda bilgisi olan yada benzer şeyleri yaşayan var mı yada ne yapmam lazım ret gelirse…

 15. fatih dedi ki:

  Kaya cevabi ben veremiycem sen sorununa cevap bulabildinmi??

 16. arda dedi ki:

  sayın ADMİN ben Gardiyanlığı kazandım fakat aHAGB kararı var ama 6 aydan az ve sözlesmeli infaz memurluğu alımlarında sorun olur mu ?? duyduğuma göre sözlesmeli alımlarda sorun olmuyormuş ? Cevabınız icin tesekkür ederim

 17. arda dedi ki:

  sayın ADMİN ben Gardiyanlığı kazandım fakat aHAGB kararı var ama 6 aydan az ve sözlesmeli infaz memurluğu alımlarında sorun olur mu ?? duyduğuma göre sözlesmeli alımlarda sorun olmuyormuş ? Cevabınız icin tesekkür ederim?

 18. FERHAT dedi ki:

  merhabalar cok acil sorumun cevabını bilen varsa yardımcı olabilirmi… ben suanda büyükşehir belediyesine bağlı bir şirkette taşeron olarak belediyede ofis hizmetlerinde calışmaktayım sorum şu gecmişte işlediğim hırsızlk suçundan dolayı bir sene 15 gun ceza aldım ve bu cezam yargıtaya temyize gönderildi aradan üç sene gecti hala bi cevap gelmedi ve bende son 5 ay kadardır bu işime başladım işe başladıgımda bizden sabıka kaydını arşiv halinde istediklerinde sabıka kaydımında arşiv kaydımında olmadığı yazıyordu dava sonuca ulaşmadıgından ötürü sanırım şimdi ise bu son zamanlardaki fetö durumlarından dolayı bugün bizden güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması adı altında bir evrak geldi ve bizleri kapsadığı soylendı sanırım emniyetten alınyormuş bilgiler sorum ordan olumsuz bir şey gelirde bu çalıştığım yerden çıkarılırmıyım allah rızası için bilen varsa acilen yazsın çok morelim bozuldu,, ve aynı zamanda geçmişte arkadas ortamında uyuşturucu maddeden yakalanıp ametem görüp bitirdim sorunsuz şekilde ve sonrasında yaklaşık bir sene boyuncada her on beş günde bir seminerlere katılma zorunlulugumuz vardı onunda son bir tane kaldı on gun kadar sonra ve polis benden gbt sorguladıgında uyuşturucudan kaydım oldugu söyluyor bu sebeplerden dolayı durumum ne olur bilen varsa lütfen acilen cevaplasın insaniyetlik namına ????


Facebook RSS