F – Q Klavye Karşılaştırması

Kategori : Hızlı Yazma - Etiketler :, , , , , , - Tarih : 27 Şubat 2011

Neden F Klavye?

1- Türkçe için en uygun klavye biçimi. En çok kullanılan a, e, i, u gibi ünlü harflere hemen ulaşılır. Bunun dışında genel olarak klavyenin sol tarafında ünlü harfler, sağ tarafında ünsüz harfler bulunur. Böylece yazımda olağanüstü bir hız ve rahatlık sağlanır.

2- Türkçe’de genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük / tümce içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir.

3- Q klavye İngilizce için tasarlandığından bu avantajların hiçbirine sahip değildir. Bu yüzden el, Türkçe karakterlerde hem F klavye hızına yetişemez, hem de herhangi bir ele fazla yüklenme olduğu için çabuk yorulur.

4- Serçe ve yüzük parmakları elimizin en “afonksiyonel” parmakları olmasına karşın Türkçe’de en fazla kullanılan harflerden biri olan “a” Q klavye de sol serçe parmağına denk gelir. Yine Q klavye için; Türkçe’de en az kullanılan harflerden biri olan “j” elin en aktif parmağı olan sağ işaret parmağına denk gelmektedir.

5- Bunun gibi bin bir dezavantaj sayılabilir. Türkçe’de bir çok  sözcük Q klavye için en pasif parmaklara dağılır. Bu yüzden Q klavyede 10 parmak Türkçe karakter girmek, deveye hendek atlatmaya benzer.

Neden Q Klavye?

1- Uluslararası yaygın kullanıma sahip, dünya çapında standartlaşmış, ortak klavye biçimi.

2– Daktilo ve bilgisayarın dışındaki diğer yeni teknoloji ürünleri ile de uyumlu. Gideceğiniz ülkeye göre yabancılık çekmeden kolayca kullanabileceğiniz, yeni teknoloji kullanımının olmazsa olmazı.

3– Her yenilik çıktığında hemen kullanabilmenizi sağlayan, farklı bir dil desteğini içeren sürümünün çıkmasını beklemenize gerek bırakmayan, yazım ön koşulu.

4- Bir de doğal olarak halkımızın yeniliğe açık olmasının ve yeni teknolojiyi hemen kullanma isteğinin doğal sonucu.

Sonuç olarak görüyoruz ki, F klavye Türkçe için özel olarak yapılmış bir klavye. Dilimizde en çok kullanılan harfler göz önünde alınarak hazırlanmış. Durum böyleyken hiçbir dile uygun olmayan bir klavyenin kullanılması pek mantıklı değil.

F ve Q klavye İle İlgili Kalıplaşmış Fikirler

– F Klavye Eski Bir Klavyedir

F klavye, Q klavyeden tam olarak 95 sene sonra icat edilmiştir ve en gelişmiş klavye düzenidir.

– Q Klavye Dünya Standardı Bir Klavyedir

Tüm Avrupa ülkelerinin kendi klavye düzenleri vardır. Hata Amerika‘da dahi profesyonel sekreterler, zabıt katipleri “Dvorak” klavye kullanmaktadır ve birçok kütüphane ve üniversitede de standart olarak Dvorak klavye bulunmaktadır.

– İngilizce Yazmak İçin Q Klavye Daha Uygundur

Tam aksine Q klavye yazma hızımızı yavaşlatmak için oluşturulmuştur. Oysa F klavye İngilizce hızlı yazım klavyesi olan “Dvorak” klavyenin prensiplerine göre icat edildiğinden (mesela seslilerin sol elde sessizlerin sağ elde toplanması gibi) İngilizce yazmada da Q klavye’ye göre daha avantajlıdır. En son Emrah Kuyumcu’nun 7 dilde yazmada kırdığı rekor bunu teyit etmektedir.

– “Bir Kere Q Klavyeye Alıştım Artık Dönemem”

Tecrübe ile sabittir ki yoğun olarak yazı yazan birinin Q klavyeden F klavyeye geçtikten sonra F klavye ile yazma hızının Q klavye ile yazma hızını geçmesi sadece 3 gün sürmektedir.

– Q Klavye ile de On Parmak Yazmak Mümkündür

Evet Q klavye ile de bakmadan on parmak yazılabilir ancak bu iki parmakla Q klavye kullanmaya göre ciddi bir avantaj sağlamamaktadır. Çünkü çok kullanılan harfler zor erişilen yerlerdedir. Ve orantısız bir şekilde harfler en zor kullandığımız serce parmaklarımızın altına denk gelmektedir. Örneğin Türkçe’de en az kullanılan j harfi Q klavyede en rahat kullanılan sağ işaret parmağının altına denk gelmektedir ki, bu da sağ işaret parmağımızı atıl olarak beklettiğimiz
anlamına gelir.

  1. sami dedi ki:

    Arkadaşlar Şiddetle F Klavyede Çalışmanızı tavsiye ederim ben Q da girmiştim ilk kez katiplik sınavına fakat yazıda başarısız kaldım ikinci kez girdiğimde sadece 2 aylık bir çalışma ile F klavye ortalama 3-4 saat çalışmayla çok rahat 130-140 arası yazarsınız..İyi çalışmalar.

  2. şenol dedi ki:

    arkadaşım bence fark etmiyor yazan için aynıdır f klavye biraz avantajı vardır yoktur değil bakın ben q klavyeden girdim tam 130 yazdım ve birinci oldum o da metin insanlar giderlerini gelirlerine düzenlemektedirler zor metindi çalışan için fark etmez sadece biraz çalışmak ve kendine güvenmekle bu işler başa gelir başkada bir şey değil sadece kendinize güvenin birde hayin arkadaşlar la gezmeyin size tavsiyem size gıcıklık veren insanlar la gezmeyin siz sadece başaracağınıza inanın başkada bir sorun yok


Facebook RSS