Ceza Mahkemeleri Genel Tanıtım – 2

Kategori : Katiplik - Etiketler :, , , , , , , , , , , - Tarih : 12 Mart 2011

AĞIR CEZA MAHKEMESİ: Ağır Ceza Mahkemesi’nde çalışan arkadaşların genel yorumu adı gibi ağır ve yorucu olduğudur. Yağma, irtikap, resmi belgede sahtecilik, gasp, nitelikli dolandırıcılık, cinsel istismar, hileli iflas gibi suçlar ile ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlara bakar. Ceza Mahkemeleri heyet halinde çalışır. Yani 1 başkan ve 2 üyeden oluşur. Duruşmalarına savcı da katılır. Ağır Ceza Mahkemesi’nin en stresli işi sanırım duruşmalarıdır. Duruşmalar çok uzun ve stresli geçer. Ama tabii ki bu bahsettiklerim tamamen yerine göre değişir.

ÇOCUK MAHKEMESİ: 18 yaşın altındaki bütün şüphelilerin yargılandığı mahkemedir. Çocuk mahkemesinde pedagog, psikolog ve psikiyatr gibi sosyal hizmet uzmanları da çalışması gerekir. Ancak bırakın sosyal hizmet uzmanlarını çoğu yerde Çocuk Mahkemesi de kurulmamıştır. Bu nedenle suçun niteliğine göre diğer ceza mahkemeleri Çocuk Mahkemelerinin görevini yapmaktadır.

İCRA CEZA MAHKEMESİ: Birkaç yıl önce yapılan değişikle mal beyanında bulunmamanın suç olmasından çıkmasından dolayı iş yükü bir hayli düşen bir mahkemedir. En yoğun olarak baktığı dava türleri taahhüdü ihlal ve nafaka borcunu ödememe suçudur. Ceza mahkemeleri içinde istisnai olarak savcılık aracılığı ile değil de aynı hukuk mahkemelerinde olduğu gibi vatandaşların ya da avukatların dilekçe ile başvurarak dava açtığı bir mahkemedir. Çalışması çok rahat, hiçbir stresi ve yoruculuğu yoktur. Yapılan işlemler standarttır. Aynı hukuk mahkemelerinde olduğu gibi şikayetçinin dava masraflarını karşılaması gerekir. Küçük bir adliyede çalışıyorsanız büyük ihtimalle İcra Hukuk Mahkemesi’ne kim bakıyorsa aynı şekilde İcra Ceza Mahkemesi’ne de bakar.

FİKRİ VE SINAİ HAKLAR CEZA MAHKEMESİ: Telif haklarından kaynaklanan davalara bakar. Türkiye’de sadece İstanbul’da 3, Ankara’da 1 ve İzmir’de 1 olmak üzere 5 tane vardır. Benim duyduğum kadarıyla şikayetçiler ve şüpheliler arasında baya ünlü sanatçılar varmış. Genel olarak korsan eserlerle ilgili davalar ağırlıktaymış.

TRAFİK MAHKEMESİ: Adı olan ama hala kurulmayan bir mahkeme. Aslında açıklamaya da gerek yok. İsmi kendini özetliyor. Şu an için Sulh Ceza Mahkemeleri Trafik Mahkemelerinin görevini yerine getirmektedir.

Bitti…


Facebook RSS