Ceza Mahkemeleri Genel Tanıtım – 1

Kategori : Katiplik - Etiketler :, , , , , , , , - Tarih : 09 Mart 2011

Ceza mahkemeleri temelde Sulh Ceza Mahkemesi ve Asliye Ceza Mahkemesi olmakla hukuk mahkemeleri gibi kendi içinde türleri vardır. Genel olarak ceza mahkemelerinde işler resen yürüdüğü için hukuk mahkemelerine göre daha rahat ilerleme durumu olabilir. İşlerin yoğunluğu bulunduğunuz mahkemeye göre değişebilir. Hukuk mahkemelerinde olduğu gibi vatandaşın direkt olarak dava açma durumu yoktur. Ceza mahkemelerine savcılıktan gelen iddianameler doğrultusunda dava açılır. Ceza mahkemelerinin hukuk mahkemelerine göre avantajı vatandaşla veya avukatlarla hukuk mahkemeleri kadar uğraşmamalarıdır. Bunun nedeni tabiî ki ceza mahkemelerinde işlerin resen yürümesinden kaynaklanmaktadır. Yine hukuk mahkemeleri ile kıyaslarsak ceza mahkemelerinin duruşmaları daha uzun sürer. Bunun nedeni çeşitli durumlar karşısında taraflara bazı haklarının hatırlatılması için sürekli olarak bazı şerhlerin yazılmasından kaynaklanmaktadır. Ceza mahkemelerinde bir dosya karara çıktığı zaman infaz aşamasının iyi takip edilmesi gerekmektedir. Zamanı geldiği zaman dosya kesinleştirilerek infaz aşaması için savcılığa verilir ve bu şekilde mahkemenin dosya ile işi biter. Ceza mahkemelerini kısaca tanıtmak gerekirse şunlardır.

SULH CEZA MAHKEMESİ: 2 yıla kadar (2 yıl dahil) hapis cezalarını ve buna bağlı olarak para cezalarını gerektiren suçlara bakan mahkemedir. Baktığı dava türleri arasında bakaya kalmak, hakaret, tehdit, basit yaralama, mala zarar verme ve karşılıksız çek gibi davalar vardır. Karşılıksız çek davalarına yakın bir zamana kadar Asliye Ceza Mahkemesi bakıyordu ama kanunda yapılan değişikle artık çek davalarına Sulh Ceza Mahkemesi bakmakta. Bu da zaten yoğun olan Sulh Ceza Mahkemelerini daha da yoğunlaştırmıştır. Ayrıca Sulh Ceza Mahkemeleri ceza mahkemeleri içinde en çok değişik işe bakan mahkemedir. Baktığı değişik iş talepleri arasında arama, el koyma, sorgu, müsadere, kan, tükürük, tırnak örnekleri alma gibi değişik iş talepleri vardır da vardır. Savcılık sürekli bir şeyler hakkında izin alınması için Sulh Ceza Mahkemesine talepte bulunur. Üstüne üstlük Trafik Mahkemeleri faaliyete geçmediği için Trafik Mahkemelerine yapılması gereken itirazlara da Sulh Ceza Mahkemesi bakar. Yani uzun lafın kısası temelde basit işlere baksa da bu işlerin sayısı çok fazla olduğundan biraz yoğun bir mahkemedir diyebiliriz.

ASLİYE CEZA MAHKEMESİ: Sulh Ceza Mahkemesi ile birlikte bir adliyede bulunması gereken temel ceza mahkemelerinden birisidir. Sulh Ceza Mahkemesi ve Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanı dışında olan davalara bakar. Asliye Ceza Mahkemelerinin Sulh Ceza Mahkemeleri kadar değişik iş talepleri olmaz. Bu yönden Sulh Ceza Mahkemelerine göre baya rahattırlar. Ayrıca çek suçlarına Sulh Ceza Mahkemeleri bakmaya başladıktan sonra Asliye Ceza Mahkemelerinden büyük bir iş yükü kalkmıştır. Daha öncesinde Asliye Ceza Mahkemelerinin çoğunu çek suçları oluşturmaktaydı. Bu değişim Asliye Ceza Mahkemelerini baya rahatlatmıştır. Sulh Ceza Mahkemelerinde duruşmalara savcı katılmazken Asliye Ceza Mahkemelerinde savcı da duruşmalara katılır.

Devam edecek…

  1. güz dedi ki:

    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..

  2. özgür dedi ki:

    ilerleyen bikaçyıl icerisinde yuzunu görmedim birine elden para yolladım 300 tl buparayı bana banka yoluyla havale yaptı şimdide aramnız acılınca bana dava acmıs benim alacam var santaj yaptı bana diye sizce sonuc neolur

  3. özgür dedi ki:

    emailime sonucu yollarsnız sevinirim


Facebook RSS