Bir Gün İşe Gitmemek Suç mu Sendikal Hak mı?

Kategori : Haberler - Etiketler :, , , , , , - Tarih : 29 Mart 2011

“Bir gün işe gitmemek suç mu, sendikal hak mı?” Kararı Mahkeme verdi. Greve katılan memura verilen aylıktan kesme cezası reddedildi. Kararda, bir günlük iş bırakmanın sendikal faaliyet kapsamına girdiği ve disiplin suçu teşkil etmeyeceği belirtildi.
Bir günlük iş bırakma eylemleri yine yargıda. Sözkonusu hak, Danıştay tarafından bir disiplin suçu olarak görülmese de kurumlar grevcilerin cezalandırılmasında ısrarlı.Bu kez davacı, Toplu İş Sözleşmesi hakkını kullanmak için bir günlük greve katılan Tarım Orkam-Sen Balıkesir Şube Yöneticisi Bülent Coşar’dı. Bir günlük iş bırakma eylemine katıldığı için kurumdan aylıktan kesme cezası aldı.

Edremit Tarım İlçe Müdürlüğü’nce verilen ceza, yargıya taşındı. Balıkesir İdare Mahkemesi, kararını verdi.

Bir günlük iş bırakma eylemini sendikal faaliyet kapsamında değerlendiren Mahkeme, memurun maaşından yapılan kesintinin faiziyle birlikte geri ödenmesine karar verdi.

Mahkeme kararında, sendika yöneticisi olan davacının, sendikal faaliyet kapsamında göreve gelmemesinin mazeret olarak kabulünün gerektiğini belirtti. Karar, greve katıldığı için ceza alan grevci memurlara örnek teşkil edecek.


Facebook RSS