Avukatlar Gününde İstinaf Mahkemelerine Değinildi

Kategori : Haberler - Etiketler :, , , - Tarih : 05 Nisan 2011

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Kayseri Barosu tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Kayseri Barosunda açıklama yapan Başkan Murat Şirvanlı, “İstinaf mahkemeleri Kayseri’de kurulmalı. Bunun için yetkililer üstüne düşen görevi yapmalı” dedi.

5 Nisan Avukatlar Günü’nde çözümlenmesini bekledikleri sorunlarla baş başa kaldıklarını söyleyen Şirvanlı, “Bununla beraber sevindirici gelişmeler de yaşanmakta. Adalet sarayımızın inşaatına başlanmış olması bizler için sevindirici bir gelişmedir. Diğer bir husus da Türkiye Barolar Birliği gelirlerinin artması, tesislerinin yapılması ve meslektaşlarımızın hizmetine sunulması, barolara gönderilen katkı payının da artmış olmasıdır” diye konuştu.

Çözümlenemeyen sorunların bir kısmının yasal düzenlemelerin yetersizliğinden kaynaklandığının altını çizen Başkan Şirvanlı, “Her ne kadar avukatlar Türk Ceza Yasası’nın 6/d maddesi gereğince yargı görevi yapanlar içerisinde yer almış ise de Anayasa’nın yargı bölümünde de yer almamış olması önemli bir eksikliktir. Yapılacak olan ilk Anayasa değişikliğinde bu husus düzeltilmelidir” ifadesinde bulundu.

Kayseri’de kurulmayan İstinaf mahkemelerinin yeni bir kanun ile Kayseri’de de kurulmasının sağlanması gerektiğini bildiren Şirvanlı, civar illerin de yetki alanı içine alınmasını isteyerek, “İstinaf mahkemeleri değişen hukuk muhakemeleri kanunu kapsamında büyük önem arz etmektedir. Bir üst mahkeme konumunda olan istinaf mahkemelerinin Kayseri’ye kazanımları büyük olacaktır. Kayseri’ye sağlayacağı itibarın yanında şehrimize sosyal ve ekonomik anlamda getiri kazandıracaktır. Bu önemli noksanlığı gidermek tüm sorumlu yöneticilerin görevidir” diye konuştu.


Facebook RSS