AÖF Kredili Sistem Nedir? Sınıf Geçme ve Not Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Kategori : Haberler - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 28 Eylül 2011

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sistem değişikliğine gitti. Ve Açıköğretim kredili sistem geldi.
Peki AÖF kredili sistemde sınıf geçme nedir, nasıl olur? Kısaca açıklayalım.
Açıköğretimde eski sistemde kredi yoktu. Yani lise sistemi ile lisans, önlisans diploması veriyordu. Oysa gerçek üniversitelerde böyle bir sistem yoktur. Zaten liseyi üniversiteden ayıran fark da buydu. AÖF okuyanlar lise bitirdikten sonra, lise sistemine devam ediyordu. 3 ders kaldı mı, sınıf tekrarı yapılıyordu. Oysa normal üniversitelerde sistem böyle işlemez.

Peki kredi sistemi nasıl işliyor?
Normal üniversitelerde her dersin bir kredisi vardır. Kredi, o dersin önemini gösterir. Örnek vermek gerekirse Türk Dili 2, Tarih 2 veya İngilizce 2 kredidir, üretim yönetimi dersi 4, yöneylem 4, maliyet muhasebesi 4. Veya 3. Beden, müzik, resim gibi derslerin kredisi ise 0. Yani bu demektir ki, üretim yönetimi dersi Tarih dersine göre 2 kat daha önemlidir. Beden eğitimi dersinin ise hiç önemi yoktur.

4 yıllık eğitim hayatınız boyunca belli bir ders sayınız vardır. Diyelim ki 55 dersiniz olsun. Ve yine diyelim ki bu 55 dersin kredilerinin toplamı 160 olsun. Bu 55 dersin tamamını geçtikten sonra, mezun olursunuz. Ve bir dönemde de en fazla 27 kredilik ders alabilirsiniz.
Kolay anlatım olsun diye, her dersin kredisini 3 kabul edelim.
Ve diyelim ki 1. sınıftan toplam 4 dersiniz kaldı. Eğer açıköğretimde olsa, 4 dersiniz kaldı mı sınıf tekrarı yaparsınız ama normal üniversitede 2. sınıfa geçersiniz. Tek bir şartla; 2. sınıftan tüm dersleri alamazsınız.
alttan kalan 4 dersiniz için 4×3 = 12 kredi geriye 15 krediniz kaldı demektir. 15 kredi ile de 5 ders alabilirsiniz ancak. Geriye kalan 2. sınıf derslerini alamazsınız, o dersler de bir üst sınıfa atar.
Kredi = borç. Kredili sistem demek borçlu sistem demektir özetle. Sınıf geçersiniz ama borçlu geçersiniz. Böylelikle sınıf tekrarı olmaz ama okulu uzatmış olursunuz. AÖF kredili sistemde sınıf geçme bu şekilde olur.

Peki AÖF kredili sistemde ortalama hesaplama veya not hesaplama nasıl yapılır?
İşte burada da bir değişiklik göze çarpacak.
Eski aöf sisteminde her ders aynı değerde olduğu için her dersten alınan notların aritmetik ortalaması, ortalama diploma notunuzu verirdi.
Oysa normal üniversitede her dersin değeri aynı olmadığı için ortalamaya da aynı değer düşmez.
Yani üretim yönetiminden 60 ortalama ile geçmiş birisi ile Tarih dersinden 60 ortalama ile geçmiş birisi aynı başarı değerlendirmesine tabii tutulamaz.
Örneklersek; üretimden 60 alan bir kişinin ortalaması 60×0,04= 2,4 olarak yansıyacakken, Tarih’ten 100 ortalama ile geçmiş birisinin diploma ortalamasına 100×0,02 = 2 olarak ortalama yansıyacak.
Yani normal üniversitedeki kredili sistemde üretim dersinden 60 almak, tarih dersinden 100 almaktan daha önemlidir.

İşte olayın tüm özeti bu. İşte bu sistem açıköğretime de geliyor. AÖF de lise sisteminden, üniversite sistemine geçmiş oluyor.
Avantajları var dezavantajları var. Kişiye göre değişir. AÖF kredili sistem hangi bölümlere uygulanacak, işletme, iktisat, maliye, kamu yönetimi, türk dili ve edebiyatı, sosyoloji, felsefe, okul öncesi öğretmenliği, 2 yıllıklar… hepsine de uygulabilir ama istisnalar olur mu fikrim yok. Ancak bu size korku getirmesin, yenilik demek kötü olacağı anlamına gelmez. Şahsi kanaatim, daha iyi oldu.

Fakat duyumuma göre artık 2 dönem olacakmış. Güz ve Bahar diye. Bütler kalkacakmış. Bunlar açıkçası dezavantaj olarak nitelendirilebilir. Daha çok sınav daha çok ders olacak.

ALINTIDIR. Umarım yararlı olur bu bilgiler.

 1. Katipten.net diyor ki:

  Açıköğretim tüm kredili sisteme geçen bölümlerin dersleri ve öğrenme kılavuzu:
  ( 2011–2012 ÖĞRETİM YILI AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ DÖNEMLİK-KREDİLİ MERKEZİ
  AÇIKÖĞRETİM PROGRAMLARI PROGRAM KILAVUZU )
  http://eogrenme.anadolu.edu.tr/Files/2011_12_AcikogretimProgramlariKilavuzu.pdf

  ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ DÖNEMLİK-KREDİLİ PROGRAMLAR
  2011-2012 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ KILAVUZU

  http://eogrenme.anadolu.edu.tr/Files/2011_12_OgrenciKilavuzu.pdf

  • kaan diyor ki:

   ya arkadaslar benm anlamadgım ortalamadan kacı tutturmak gerekıor dıyelım kı dersın bırınden 100 aldık dıgerınden gecer not almak gerekıormu yoksa 2 dersın ortalaması alıor ole mı hesaplanıor yanı bu sısteme benm kafam pek basmadı :))

 2. fatoş diyor ki:

  emeginize saglık bakalım nasıl olacak ben 3. sınıf ögrencisiyim iyi olmuşta keşke sınavlar eskisi gibi 3 tane olsaydı

  • Faya diyor ki:

   Evet ya keşke eski sistem olsa bu sistemden hiç bişi anlamadık daha zorlaşmış gibi ne yardımcı kitap var ne bir şey yine aöf bizi denek olarak kullanıyor. Bakalım daha başımıza neler gelecek.

 3. emrehan diyor ki:

  arkadaşlar ben bu sene sosyoloji bölümünü tutturdum ama dönemlik kredili sisteme geçilmiş işte bu yüzden ne murat yayınına ne karacan yayınına yardımcı kitap çıkarılması yasaklanmış nasıl çalışacagım bilmiyorum sizin bildiginiz kitaplar varsa tavsiye edermisiniz yada çalışma yöntemi önerirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

 4. elif ceylan diyor ki:

  yaw şimdi biz bir dönemde kaç sınav olcaz 4 mü 8 mi????????????

 5. zeynep diyor ki:

  slm arkadaşlar
  kredili sisteme geçtiğini bilmiyordum baya şok oldum aöf de sağolsun pek bilgi vermiyor.
  benim kafama takılan iki soru var.Birincisi geçen sene yerel yönetimler bitirdim. elimdeki kitaplardaki 2 dersimi daha önce okumuş oldum . acaba bu derslerden muaf olmak gibi bir durum varmı? aöf nin bana söylediği sadece temel bilgi,tarih ve ing.den muaf olacağım ama internette dilekçe verilmesi gibi birşeyler okudum bu konuda bilgisi olan varmı ?
  2 sorum ise bir ay önce harç yatırıp kayıt yaptırdık kitap aldık şimdi msj geldi msjda gelen linkte netten başvuru yapıp bankaya ödemeleri yapıp kitaplarımızı almamız ? bu işte bir gariplik var gibi geldi kaç kere harç parası ödeyeceğiz kredili sistemde ?aöf yi aradım size yanlışlıkla gelmiştir dedi ama emin olmadan
  kafam allak bullak kitap alacaksam elimdeki kitaplar neyin nesi :)) bilen varsa cvplarla sevinirim.

 6. M diyor ki:

  GÜZ DÖNEMLİK-KREDİLİ SİSTEME GEÇTİM NASIL YILLIAKA GEÇCE BİLİRİM

 7. ee diyor ki:

  bence bu sistem daha iyi oldu.çünkü önceden yılda 3 kez sınava giriyorduk şimdi ise 2 dönem şeklinde 4 kez gircez.bence bu bi avantaj

  • sezai diyor ki:

   ee ye cevaben önceden 6 dersten 3 sınava giriyordun fakat şimdi 12 dersten toplamda 4 sınava gireceksin.yani 6 tane güz dönemi 6tane yaz dönemi dersleri farklı olacak.

 8. NESRİN diyor ki:

  ben sosyoloji 2. sınıftayım kredili sisteme geçince 1. sınıf kaç kredi olarak hesaplanıcak 60 kredi olarakmı yoksa 30 kredi olarakmı hesaplanır

 9. aras diyor ki:

  kredili sisteme geçilmiş ama hiçbir şeyden haberim yok harç parası yatırmadan aöf bürolarını bilgi almak için arıyorum doğru düzgün bi cevap verilmiyor derslerimi bile seçemedim böylelikle hangi derslerin şimdi okulun benim için seçtiği dersleri nereden öğrenebilirim?

 10. KÜBRA diyor ki:

  merhabalar ben sosyoloji 3.sınıfım acaba ingilizceden muaf oluyormuyuz?

 11. elif diyor ki:

  derslere e-öğrenme portalı anasayfada sosyoloji tıklayınca çıkan yerde üst kısımda dersler bölümünü tıklayınca kitaplar yüklü.

 12. BELHÜL diyor ki:

  ARKADAŞLAR KREDİLİ SİSTEM BENCE DİPLOMA NOTUMUZU YÜKSELTECEKTİR . AMA DAHA ÇOK VE DAHA ÇEŞİTLİ DERSLER GELİYOR ESKİDEN BİR SINIFTA 8 DERS OLUYORDU ŞİMDİ 16 DERS OLUCAK HAYIRLISI ARTIK BEN FOTOĞRAFÇILIK VE KAMERAMANLIK 2. SINIF ÖĞRENCİSİYİM SORUNUZ OLURSA CEVAPLAYABİLİRİM.

  • Osman IŞIKLAR diyor ki:

   Behlül bey daha önce iktisat 2 AÖF den kayıt sildirdim.Geçen sene ingilizceden muaftım.Bende Fot.ve Kam.Bölümü 2.sınıfım AÖF de .Şimdi size sorum şu olacak inkilap tarihi ve türkçeden muafmıyım.Sınav giriş belgesinde ders isimleri var.geçen senede vardı ama sınavda o bölümler kapalıydı.ne dersiniz?

  • berra diyor ki:

   merhaba..evet benim bir sorum olucak yardımcı olursan sevinirim..adalet 2.sınıf öğrencsiyim kredili sisteme geçmişiz ve aralık ta olan ara sınavlara giremedim finale 20-21 gün dönem sonu sınavlarına girdim..sonuçlar açıklanmış ama pek birşey anlamıyorum..sınıfı geçtim mii geçmedim mii kaldığım ders olduğunda tekrar mı okuyacağım yada bahar döneminde verebiliyormuyum… .şimdiden teşekkür ederim…

  • çigdem diyor ki:

   benm bir sorum olucak cevaplarsanız sevinrim lütfen…adalet bölümü aof dye pek önemsememştk 8 dersten 7 si basarısız 1.sınfz fakat daha finaller olmadı finallerde gecemedik diyelimki kaldı öyle …2.dönem ders notlarımız iyi gelrse sınıf tekrarı olyomu yani ????

  • eda diyor ki:

   ben adalet 2.sınıf öğrencisiyim bi dersten kaldım ama anlamadığım aynı notlardan başka dersten geçmişim bundan kalmışım aynı kredi iki derste tek fark şu 55 20 , 25 50 neden olduğunu biliyormusun ?

 13. eren zeynep diyor ki:

  valla ben bişey anlamdım da herşey örgündeki gibi olcaksa ozaman tüm dersleride versinler iş puan sistemine gelincemi böyle oluyor gerçekten kaynak kitaplarıda kaldırmışlarsa yuhh artık yani

 14. eren zeynep diyor ki:

  lütfen tam anlamıyla açıklayında anlasın herkez örgünde çan eğrisi sınıf ortalamasına göre eeebizde hangi sınıf hangi ortalama bu arada ben Türk dili ve edebiyeti 2sınf ögrencisiyim altan da iki dersim var nasıl olcak

 15. kaya diyor ki:

  sınıfta kalma yokta güzelde peki o kadar kitapı kim okuyacak :S

 16. hazan diyor ki:

  arkadaşlar ben adalet 1 sınıftayım ya kaç kez sınav olacağız puan türünden de bir şey anlamadım allah yardımcımız olsun

 17. MAMI diyor ki:

  arkadaşlar nasıl bır calışma planı yapabılırız… sıstem ne olmalı sızce ( ıkıncı sınıf öğrencılerı cvpları lutfen)

 18. Bülent diyor ki:

  Arkadaşlar merhaba… ben sosyoloji 2.nci sınıftayım ama alltan 2 dersim var eğer ben bu dönemde o iki dersi veremezsem nasıl oluyo sınıftamı kalıyorum yoksa güz dönemimim mi uzuyo

 19. Bülent diyor ki:

  Lütfen birisi cevap versin….

 20. soner diyor ki:

  yardımcı kıtap yok aöf kıtabında da hangı unıteden nereye kadar sorulacak hıc bısey yazmıyor nerden geldı bu sıstem tek çaremız yardımcı kıtapların basılmasını beklemek olacak

 21. mert diyor ki:

  murat yayınları kredili sistem konu anlatım kitabı çıkacakmı

 22. su diyor ki:

  ya arkadaşlr sınv sonuçlrma baktımda geçtimmi kaldımmı anmlamadım yardım edebilecek kişmse varmı

 23. ÇİĞDEM diyor ki:

  Bu ara sınavlar vize sınavları olduğu için geçme kalma yok şimdi. Finallerde belli olacak. Bildiğim kadarıyla Vize sınav notunun %40’ı, Final Sınav notunun %60’ı alınıp 2’ye bölünüyor. Yani normal üniversitelerde böyledir. Bu durumda vizeden en az 50 almış olmak durumu biraz kurtarıyor.

 24. ÇİĞDEM diyor ki:

  2’ye bölünmüyor yanlış oldu. Toplamı alınıyor.

 25. aslı diyor ki:

  sınav sonuçlarına bakınca karşısında kredılerılerıde yazıyo ben bişey anlamadım. şimdi karşısında yazan kredıyı almışmı oluyoruz mesela bir dersten 60 almışız dıgerınde kırk ama her ikisinın karşısında da 4 jredı yazıyo ne oluyo geçtik mi kaldık mı. bu ne biçim bi sıstem ya

 26. hatice diyor ki:

  Arkadaşlar kredili sistemde final ve vizenin yüzde kaçı alınıyor bilgininiz var mı?

 27. hasan diyor ki:

  arkadslar kredili sistem de gec me notu kaç bilgisi olan var mı…

 28. namazClaan diyor ki:

  http://www.acikogretim.me/wp-content/uploads/2011/08/kredili.sistem.not_.ortalamas%C4%B1.hesaplamas%C4%B1.jpg (Sevgili arkdaşlarım, sınav geçme şekli ortalama krediler ,aldıgınız nota karsılık gelen puanlar hepsi bu linkte kafa karıstırılmayacak şekilde tek resimle özet olarak verilmiştir) NOT: Resim’i büyütünüz…..Emeğe saygı :))

  • nejla diyor ki:

   Teşk ederim arkadaşım benim gönderdiğim siteden daha açıklayıcı olmuş.

   Burda daha iyi anladım..

 29. Roza diyor ki:

  Arkadaşlar sınav sonuçum çok kötü gelmiş:( acaba sınıfı geçmek için finallerde kaç almam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim:(

 30. arzu diyor ki:

  roza senınle aynı durumdayım cevap alırsan benı de bılgılendır.saygılar

 31. arzu diyor ki:

  hatice vizenin %30u finalin %70i alınıyor..

 32. ... diyor ki:

  hiç çalışmadan girdim ve sadece tek dersten geçmişim şimdi ne olacak :S

 33. mert diyor ki:

  arkadaşlar ben 9. sınıftayım ve 1. dönem dil anlatım(baraj)dersim zayıf 2. dönem 2 yaparsam eğer sınıfı geçebilirmiyim

 34. zeliş-altun diyor ki:

  ben adalet 1.sınıftayım bu kredili sistemi bir türlü çözemedim.ben vize sınavlarından çok kötü aldım acaba bu finali etkiliyomu ve ben vize sınavlarından kalsam ama finallerde çok iyi yapsam acaba sınıfı geçiyormuyum.bide kırediyi toplayıp hesaplanıyor diyorlar bu kredi denen şey hangi puanlar acaba.bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.şimdiden teşekürler….bide ikinci dönem başka ders kitaplarımı verecekler?

  • tuğba diyor ki:

   bende bininci sınıftayım bende çözemedim birsürü soru var kafamda nasıl hesaplanır bilmiyorum ikinci dönemde yeni kitaplar verilecekmiş ama dağıtılan kitaplarda çok ayrıntılı yardımcı kitapda hemen basılmıyor bilgi alarsanız paylaşın lütfen

 35. murat diyor ki:

  KREDİLİ SİSTEM DERS GEÇME,ÇIKMIŞ SINAV SORULARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR, Yalovali_77_81@hotmail.com ADRESİNDEN YARDIM ALABİLİRSİNİZZZ….,,,

 36. nejla diyor ki:

  Arkadaşlar bu sitede finalde kaç puan almanız gerektiğini ve sınıf geçme ile ilgili bütün bilgiler var.

  inceleyin bence çok güzel bir site..

  http://www.aciklise-dershanesi.com/aof_acikogretim_fakultesi/aof_puan_hesaplama.aspx

 37. murat diyor ki:

  VERMİŞ OLDUĞUNUZ SİTEDE PUAN HESAPLAMA MOTURUNUN FORMÜLÜNDE ARA SINAVIN%30 FİNAL’İN %70 ALARAK HESAPLAMA YAPILMIŞ FAKAT KREDİLİ SİSTEMDE PUAN HESAPLAMANIN ARA VE FİNAL SINAVLARININ YÜZDE ORANLARI BELİRTİLMEMİŞTİR YADA HESAPLAMA HAKKINDA BİR BİLGİ BULUNMAMAKTADIR. ESKİ SİSTEME GÖRE %100 SAĞLIKLI BİR BİLGİ AMA KREDİLİ SİSTEME GÖRE HENÜZ TAM OLARAK SAĞLIKLI BİR BİLGİ VERİLMEMİŞTİR SİTEDE,.

 38. meryem diyor ki:

  mrb arkadaşlar ben aöf 3. sınıf okumaktayım 2. sınıftan 2 dersim var bitanesini verdim büyük bi ihtimalle digeri kaldı kredili sstemde 4. sınıftan ders alblrmym yoksa bahar döneminde ortalama ile telafi edblrmym lütfen cevap.

 39. murat diyor ki:

  Açıköğretiimden hangi bölümü okuyorsunuz? Kredili sistemden bir bölüm okuduğunuz takdirde alırsınız. Okuduğunuz bölümü paylaşırsanız daha net ve kesin bilgi verebilirim…

 40. Gökhan Kaya diyor ki:

  Hayırlısı bakalım :-))

 41. dilek-ebru diyor ki:

  arkadaşlar şimdi bu 3. döneme başladık ya ben birinci sınıfı normal sisteme göre geçmiştim
  3. ve 4. dönemde de kredili sisteme göre vericem
  kredili sisteme göre 1. ve 2. dönemlere koydukları derslerden birkaçını bana okul vermemişti onlar da n muafmıyım yoksa
  onları da alıp ben 5 ya da 6 döneme mi uzatmama gerekiyor
  YA BİZİ ESKİYE GÖRE MEZUN ETSEYDİLER
  YA DA ŞİMDİ BİZ O YENİ 1. VE 2. DÖNEM DERSLERİNDEN YENİ DERSLERDEN MUAF OLMALIYIZ
  MUAF OLMAZSAK SAÇMA BİŞE OLACAK 2 YILLIK OKULUN DERSLERİ ÇOK 15 FALAN OLMASI LAZIM
  YANİ
  AMA BİR TARAFTANDA O DERSLERİ BİZE VERMEDİLER Kİ ONLAR YENİ GELMİŞ BİRİNCİ VE İKİNCİ DÖNEME- NASIL OLACAK OF YA AA

  • murat diyor ki:

   ARKADAŞIM SEN DURDUK YERDE KENDİNE STRES YARATACAK HUSUSLAR DÜŞÜNÜYORSUN, ZATEN 1 VE 2. DÖNEMİ GEÇTİĞİN İÇİN MUAFSIN, KİM SANA DEDİ 1 VE 2 DEN ALMADIĞIN DERSLERİ ALACAKSIN DİYE, HUKUKTA KAZANILMIŞ HAK VAR BİLİYORSUN, 1. SINIFI GEÇMESEN ALIRDIN DERSLERİ AMA SEN 1.SINIFI GEÇTİĞİN İÇİN 2. SINIFTAKİ KREDİLİ DERSLERDEN SORUMLUSUN… GÖNLÜNÜ RAHAT TUT SEN, SAYGILARIMLA

   İLGİLİ OLAN BİLGİLİ OLUR…

 42. murat diyor ki:

  ARKADAŞLAR ELİMDE 2.SINIFIN (GÜZ DÖNEMİ) 3. DÖNEMİN ÇIKMIŞ SORULARI ARA-FİNAL VE BÜT OLMAK ÜZERE ESKİ YILLARA AİT TÜM SORULAR BULUNMAKTADIR. MEMUR HUKUKU, BÜRO TEKNOLOJİLERİ, ATATÜRK İLKE VE İNK, TÜRK DİLİ, CEZA HUKUKU, 1. SINIF ARKADAŞLARA İSTEKLERİ DOĞRULTUSUNDA GÖNDEREBİLİRİM. YOKSA NOTLAR ÇÖPE GİDECEK NOTLAR BANA YARDIMCI OLDU EVDE KALABALIKTAN BAŞKA BİR ŞEYE YARAMIYOR ŞUANDA . İLGİLENEN ARKADAŞLAR Yalovali_77_81@hotmail.com

 43. ömer diyor ki:

  arkadaşlar ben adelet 1.sınıf okuyorum. vizem çok kötüydü sınava 3 gün kala haberim oldu finalde pek ii değildi, sorumsa şu olucak 1. dönemde sınıfta kalma vermı yada şöyle sorayım büyük ihtimalle 3 tane zayıf olucak ama daha fazlada olabilir bu sınıfı geçmeme nasıl etkisi olur yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler. 1. dönemde sadece zayıfları diğer senenin 1. döneminde vermek zorundaymışız , 1. dönem kaçtane zayıfın olursa fark etmez sınıfta kalma olayı yokmuş bunların açıklamasını yaparmısınz lütfen çok tedirgin oluyorum :(((

  • murat diyor ki:

   Dikey Geçişle İktisat, İşletme Fakülteleri Lisans Programları 3. Sınıfına Doğrudan Kayıt Yapılacak MYO ve Açıköğretim Önlisans Programları

   ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANI AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI

   1 ADALET = İKTİSAT – İŞLETME – KAMU YÖNETİMİ

   2 ADALET MESLEK EĞİTİMİ (MEÖP) = (AÖF) İKTİSAT – İŞLETME – KAMU YÖNETİMİ

 44. Emre Tamkoç diyor ki:

  selam ya akadaşalr hiçbii anlamadım biri lütfen yardımcı olsun..Şimdi İktisat 3 e geçti lektronik önlisan mezunuydum…4 e geçmem için derlerin hepsinin geömeme mi gerekiyor ? emre.tamkoc@hotmail.com

  • murat diyor ki:

   Güzel kardeşim, sen iktisat 3 geçtin daha sınavlara girmedin, sınavların 7-8 nisan ve 2-3 haziranda yapılacak eğer bu dönemde derslerini veremezsen de eylül ayında bütünleme sınavları yapılacak, (Haziran 2-3 dönemini kurtarmak için) SINAVLARIN YÜZDE ORANLARI 7-8 NİSANDA YAPILAN SINAVLAR ARA SINAVLARI OLUP%30 ETKİLİDİR. 2-3 HAZİRANDA YAPILAN SINAVLAR YILSONU FİNAL SINAVIDIR. %70 ETKİLİDİR.

   3. sınıf derslerin aşağıda sıralanmıştır. bu derslerden en çok 2 tanesinden başarısız olursan 4. sınıfa geçersin, Bölümü bitirmek içinde bütün derslerden geçmen gerekmektedir. Anlaşılmayan bir husus var mı? Yalovali_77_81@hotmail.com

   1-) İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku

   2-) İdare Hukuku

   3-)Türk Vergi Sistemi

   4-)Para Teorisi ve Politikası

   5-)Uluslararası İktisat

   6-)Devlet Bütçesi

   7-)Yabancı Dil İngilizce

 45. fatoş diyor ki:

  Arkadaşlar benhiç ek kitap alamadım ve ders haricinde akşama kadar işteyim yardımcı kitap nasıl bulabilirim bana yardım edin

 46. nagihan diyor ki:

  3 dersten cc 3 dersten dc bir tanesi de bc ortalamam 1.90 sanırım 3 dersten kaldım bu dersleri ne zaman vericem

 47. ahmet diyor ki:

  slm arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim ben ingilizceden kalmıştım güzdeneminde inngilizce1 i verdim şimdide ing2 ilk sınavda kaçıncı ünüte ye kadar sorumluyuz

 48. öslem diyor ki:

  biri yardımcı olsun lütfeeeeeeeeeeeeeeeennnnnnnnn.şimdi ben geçen sene işletme 3.sınıfta idim.sınıfata kaldım sadece 2 dersten geçtim.şimdi be sene sınıf tekrarı yaparken geçen sene geçtiğim 2 dersten muaf mıyım.yani geçen sene geçtiğim serslerden tekrar mı sorumluyum lütfen biri aydınlattsın

 49. meraklı diyor ki:

  selam arkadaşlar bu sene aöf üçüncü sınıf iktisat öğrenicisiyim bu sene kredili sistem yok ama dördüncü sınıfta geçeceğiz ders sayım 6 bu değişecekmi ve nasıl olacak 2 yıllık sakarya mezunuyum kredili sistem biliyorum az çok ama aöfte nasıl olacak bir bilgisi olan varmı???

 50. ahmet diyor ki:

  slm yarınkı sınavda dort dersı bır kıtapcıktamı verıyorlar

 51. muhammed diyor ki:

  peki hangi ders kaç kredi nasıl öğrenebiliriz??

 52. merve diyor ki:

  bu nasıl bi sistem ya ben şimdi tüm dersleri verip 4 e geçmem lazım . bize 4. sınıfın kıredili derslerimi verilcek yoksa geçdiğim sınıflardaki dersleridemi kıredili sisteme göre ayarlıyıp ortalamaları düşecek eğer öyleyse bu yeni sisteme göre ben 3. sınıfı bitirmemiş mi olcam ya sinir oldum bu ne..

 53. fatma diyor ki:

  arkadaslar 4. sinifta ders görmicezmi.

 54. SELMAN diyor ki:

  soruma cevep verlirse memnun olurun
  ev idaresi 2. sınıfta okuyorum ar a sınavda aldığım puanların 10 derste 68.2 toplam puanınm var sadece sorunum şu 1. sınıfta yabancı dıl derssını notu 33 yenı sıstemede gelecek yıl kredılı sıstem olacagı duşunulurse sınf geçebilirmiyım teşekkurler

 55. buse diyor ki:

  daha bn ilk defa grdim inş sonuçlar güzel olurrrrr

 56. Abdullah diyor ki:

  Arkadaşlar benim bir sorum olucak benim dil anlatım dersim ilk dönem 4 geldi ancak ikinci dönem de 1 geldi ben bu dersten geçebiliyormuyum..(cevap verirseniz çok sevinirim.)

 57. Esat diyor ki:

  Bence bu sistem harika olmuş. Kimsenin gözü korkmasın her dönem farklı dersler olacak. Vizede Başka

  Finalde başka dersler. Çan eğrisi de olacak oda şu demek oluyor (Bilmeyenler için) Örneğin İktisada Giriş

  dersi geçme notu normal şartlar da “50” Ama Genel olarak herkes’in ortalaması “35” ise Bizlerde 35

  alarak o dersi geçebiliriz. Ama ortalama 60 ise 50 alsak bile o dersten kalırız.(Ki bu iki milyonluk aöf sisteminde zor
  bir ihtimal)Bir diğeri ise Mesela notlarımızın toplam kredisi “2.00” ise herhangi

  bir dersten yine 50 almadan Harfli sisteme göre “FF” almamak şartı ile geçebileceğiz. Ben Örgün

  sistemde bu şekilde okumuştum ve çok faydasını görmüştük. Sınıf geçmek daha basit… Herkese takıntısız bir mezuniyet diliyorum…

 58. ümit diyor ki:

  Arkadaşlar ben açıköğretime dikey geçiş yaptım ve bir yıl intibak okudum.Ançak intibak yılında iktisat ve genel muhasebeden kalmıştım. 3. sınıfta diğer dersleri geçtim ancak bu iki dersten yine kaldım. Ben şimdi 4 sınıfa gecebilecekmiyim yardımcı olursanız cok sevinirim…

  • Esat diyor ki:

   Ümit kardeşim malesef geçemezsin. Çünkü alttan sadece bir üst sınıfa, 2 ders taşıyabiliyorsun. Yani o iki dersi vermeden geçemezsin bende aynı sorunu yaşıyorum. İyi günler

 59. ömer diyor ki:

  arkadaşlar daha net bir açıklama yok ama bu senede kredili sistemde bütünleme olacakmıs… telefonuma öle msj geldi

 60. enis diyor ki:

  içine etmişler, son sınıfa geçtim alttan hiç dersimde yok, eski sisteme göre 7 ders alıcaktım şimdide aynıdır heralde, en azından bir veya iki ders kötü gitse bile yada bir aksilik olup sınava giremessem bütünlemede kesin verirdim. ben lisedeykende liselere kredili sistem getirmişlerdi, ortalık dağılınca bizden sonra eski sisteme dönmüşlerdi. bir sürü kredili sistem zedesi oldu. başlarım böyle sisteme…

 61. Gülşah diyor ki:

  Slm arkadaşlar ben 2. Sınıfta okuyorum bu yıl dondurdum seneye yeni sistemle başlanilacak ama ben bu sistemianliyamadim işletme 2 sınıfı okuyorum 5 dersten kalmıştım bu yıl nal olacak 2. Sinifimi okuyacak yoksa 3 dende ders alabilirmiyim yardımcı olsanız sevinirim

 62. muhammet ali diyor ki:

  slm.arkadaşlar ben büro ve yönetici asistanlığı 2’ci sınıf öğrencisiyim.bütün dersleri verdim sadece klavye uygulama kaldı.kredili yeni sistemde bu ders muaf olurmu.yani mezun olabilirmiyim.lütfen bilgisi olan varsa paylassın.

 63. abdullah diyor ki:

  işletme bölümü 3 sınıftan 1 dersten kaldım 4 sınıf derlerinin tümünü alabilirmiyim

 64. abdullah diyor ki:

  a c i l cewap lütfen

 65. ruzgar diyor ki:

  iyi günler aöf işletme bölümünde okuyorum 3 dersten kaldım bütte veremessem sınıfta kalırmıyım..yoksa kredili sisteme geçtigimiz için kaldıgım derslerle 4tekileri birmi alırım..çok acil cevap verirseniz sevinirim

 66. ruzgar diyor ki:

  iyi günler aöf işletme bölümünde 3.sınftayım 3 dersten kaldım bütte veremessem sınıfta kalırmıyım..yoksa kredili sisteme geçtigimiz için kaldıgım derslerle 4tekileri birmi alırım..çok acil cevap verirseniz sevinirim

  • gezgin diyor ki:

   Bence bana göre eğer üniversite sistemi gibi olacaksa geçersin ama alta kalan dersleri vermek şartıylan

 67. gezgin diyor ki:

  arkadaşlar biz günde 5 sınav oluyoruz neden siz 4 sınav oluyosunuzda biz 5 sınav oluyoruz ben onu anlayamadım

 68. muho diyor ki:

  iyi günler arkadaslar sıze bır sorum olacak ben ısletme dorduncu sınıfa gectım malıyet muhasebesınden dolayı tek ders sorumlu gececegım sımdı ben bu dersı butunleme sınavında veremezsem ortalamaya goremı gececegım nasıl olacak bılgı verırsenız sevınır ım

 69. ismailklc diyor ki:

  ben 10 dersten 8ini verirsem sinifi gececegm 4unu verdm 4unude but de vericem. Yeni sisteme gecldikten sonra benim bi ust snfa geceblmem icin ortalamam nasl hesaplanicak? Yoksa Sinifi direk geceblecekmiym

 70. esen diyor ki:

  yeni sistem ya da eski sistem bnce birşey değişmiyor genel de çıkmış sorulardan soruyorlar ben iktisat 4. sınıf öğrencisiyim kolaylıkla verdim 3. sınıf derslerini arkadaşlar bu kadar büyütmeyin gözünüz de ayrıca yeni sistem bu sene yanı kayıt yenılenmesınden snra uygulanacak

 71. GÖNÜL diyor ki:

  ya ben iktisat 4. sınıf öğrencisiyim ve 1 dersim var ondan da büte girdim eğer onu geçemezsem ne olacak kredili sistem diye ek ders mi gelecek ???

 72. FenerLi diyor ki:

  Güz Dönemi 1. Sınav = 2-5 Ocak / 2. Sınav = 2-5 Şubat / Bütünleme = Belirsiz

  Bahar Dönemi 1. Sınav = 2-5 Mayıs / 2. Sınav = 2-5 Haziran / Bütünleme = Belirsiz

  not = Arkadaşlar bu sistemde bütünleme olmayacak denmişti, ancak müjdeli haber vereyim,
  BÜTÜNLEME OLACAK ! . Sadece hangi tarihlerde olacağı şuan için belirsiz.

 73. leyla diyor ki:

  madem sınıfta kalma yok ben 2 yıllığım tek dersten kalırsam 3 e geçemicekmiyim ama 2 yıllığım.

 74. Ümit diyor ki:

  Adalet Bölümü ile ilgili birkaç sorum olacak konu hakkında bilgi sahibi olanlar cevaplarlarsa sevinirim…

  1-) Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümü ile Erzurum Atatürk Üniversitesi Adalet Bölümü arasındaki fark nedir?
  2-) Sınav puanı; YGS3: 161, YGS4: 165, YGS5: 147, Yerleştirme puanım ise; YGS3: 193, YGS4: 198, YGS5: 178 puanım. Hangi puanla yerleştirme yapılıyor?
  3-) İlk tercihte sadece Anadolu Adalet’i tercih etmiştim 25000 bin kontenjanın hepsine müracaat olmuş ve en küçük puan 223,81745 bu durumda puanım az olduğundan başka tercih yapmadığımdan dolayı hiç bir yere yerleşemedim!
  4-) Ek tercihte Anadolu Üniversitesi Adalet’in 6250, Atatürk Üniversitesi Adalet bölümün ise 24144 kontenjanı var. Anadolu Adaleti birinci tercih yaparsam yukarıdaki puanımla yerleşebilecek miyim?
  5-) Ek Tercih Yapacağım birinci tercihi hangisini seçersem daha iyi olur?

  • iyi günler diyor ki:

   umarım atatürk üniversitesini seçmişsindir çünkü anadolu üniversitesinin sistemi ağırlaştı. öğrencilere de iyi davranmıyorlar.bağırıyorlar. anadolu artık tekel değil biraz kendilerine çeki düzen versinler.

 75. funda diyor ki:

  işletme 1. sınıftayım 2 tane derten geçemedim ortalamam 1.8 üst sınıfa geçebiliyor muyum bilgisi olan lütfen yazsın

  • iyi günler diyor ki:

   1,80 ortalama ile şartlı geçiliyor.o yüzden dc ve dd ve ff varsa bütünleme vardı geçtiğimiz hafta sonu umarım geçicek notu almışşınız dır.

 76. mustafa diyor ki:

  ben aöğ 3 sınıf öğrencisiyim işletme bölümündenm 1+3.sınıf derslerini alıyorum iktisada giriş dersinden kaldım bir üst sınıftan ders alabilirmiyim

  • sevgierol diyor ki:

   İKTİSADA GİRİŞ DERSİ İKİYE BÖLÜNÜCEK MAKRO VE MİKRO OLARAK BİRİNİ BİRDÖNEM DİĞERİNİ DİĞER DÖNEM ALICAKSINIZ. KREDİ SINIRINI AŞMAMANIZ LAZIM.AŞARSANIZ DÖNEM UZATMA İHTİMALİNİZ OLABİLİR.

 77. elsira s diyor ki:

  ben işletme fak.okuyorum1.sınıftan1 ders2.sınıftan2 ders ten kaldım 3 den ders alabilirmiyim?

 78. HATİCE diyor ki:

  BEN AÇIKÖĞRETİM İŞLETME BÖLÜMÜNE GEÇİŞ YAPTIM İNTİBAK 3.SINIFTAN 5 DERSİM 1.SINIFTAN 1DERSİM VAR MUHASEBE KREDİLİ SİSTEME GEÇTİ ŞİMDİ NASIL VERECEĞİM BİRDE GÜZ DÖNEMİ BAHAR DÖNEMİ BEN HANGİSİNE GİRİYORUM

 79. mehmet diyor ki:

  ben iktisat kamu yönetimi 1. sınıf öğrencisiyim ve 3 dersten kaldım şimdi kredili sisteme geçmesiyle ben 2.sınıftan ders alabilecekmiyim eski sistemde üst sınıfa geçemedim

 80. FUNDA diyor ki:

  ben 2.sınıfta 6 dersten kalmıstım 4 dersım kaldı ıkısını verdım üçüncü sınıfa gecebılır mıyım yada kac ders alabılırım 3. sınıftan yanı 4 dersım kaldı ıkıden üçe gecebılır mıyım yazarsanız sevınırım

 81. bedriye diyor ki:

  ben tek dersten kaldım nasıl olacak bilgisi olan varmı

 82. murat diyor ki:

  HANGİ DERSTEN KALDIĞIYSA O DERSİ O DÖNEMDE VERECEKSİN??? HANGİ BÖLÜMSÜN HANGİ DERSTEN KALDIĞINI SÖYLERSEN DAHA DA YARDIMCI OLURUM….

  İLGİLİ OLAN BİLGİLİ OLUR…

 83. Buket diyor ki:

  Ben aof 1sınıfım kamu yonetımı bölümünde okuyorum 5 tane dersım kaldı yeni sisteme göre üst sınıftan ders alabilirmiyim yoksa sınıftami kaldım

 84. atıf diyor ki:

  açık ögretim adalet myo için ygs den kaç almak gerekir tsk

 85. NUribaba diyor ki:

  Ben işletme 4. sınıfdayım ve 1 dersten kaldığım için mezun olaamadım. Kredili sistemde nasıl olacak, yeni dersler eklenecekmi bilgisi olan varsa yardım ltfn.

 86. iyi günler diyor ki:

  sayın nuri baba hangi derslerden kaldığını zı belirtırseniz ona göre yorum yapabilirim

 87. selman diyor ki:

  ev işdaresi 2 snıfta okuyorum 1. sınıf yabancı dıl dersınde kaldım butunleme sınavında veremedim 39 ile kaldım tum deslerim ıyı mesale birrinci sınıf tüm derslerin ortalaması 58.2 sinıf tüm dersleri mi verdim ortalamam 78 önlisans diploması alabılırnmıyım yoksa yabancı dılı tekrer görecekmıyım yardımcı olurdanız sevınırım hocamn

  • iyi günler diyor ki:

   tek ders ingilizce ya o yüzden iki ye bölünücek bir bölüm 1 .dönem diğer bölüm 2. dönem olarak alıcak sınız cc olmak zorunda. mezun olamadınız haberiniz olsun.

  • iyilikler. diyor ki:

   tek ders ingilizce ya o yüzden iki ye bölünücek bir bölüm 1 .dönem diğer bölüm 2. dönem olarak alıcak sınız cc olmak zorunda. mezun olamadınız haberiniz olsun.

 88. Aslı diyor ki:

  Ben 2 yıllık Muhasebe ve Vergi uygulamalarında 2.sınıftayım sadece 1 dersim matematik kaldı.Nasıl bitireceğim.

 89. muho diyor ki:

  arkadaslar 4isınıf yardımcı sınıf kıtabları varmı cıktı mı bılgınız var mı

 90. muho diyor ki:

  işletme 4.sınıf yardımcı kıtabları cıktı mı

 91. nalan diyor ki:

  büt. sonuçları açıklandı. benimki 2. dönemdi ve başarılı yazıyor. fakat mezun olduğum yazılmamış arkadaşlar. sizinde mi öyle?

 92. OZLEM diyor ki:

  BEN EDEBIYAT 3 . SINIF OGRENCISIYIM bu yıl soylenenlere gore okulum bıtecekmıs yanı bır yılda 4 sınıf derslerınıde alcakmısız bu gercekten dogrumu bılgısı olan varmı?

 93. yelfaaa diyor ki:

  Slm arkadaalarr butunleme ne zaman oluyo acaba bilginiz varmi bide ingilizceyi naail calisayim acaba adalwt birinci sinifimm

 94. DİCLE diyor ki:

  aöl okuyorum adalet okumak istiyorum ne ypmam gerk..bilmiyorum..yrdımcı olrmusunuz?

 95. Sln diyor ki:

  Ya cok merak edıyorum hangı sıteye yazdıysam cevab yok bırınız yazın ya lutfen .alttan dersım var 2.snftan 3e gdyrm ortalama ıle gecmek varmıs.benım alttan kalan dersım 33olsa dger kalan dersler basrlı olsa ortalama olarak 2yi geçsem donemı gcms olyomym .karsma ckrmı alttan dersım.bda

 96. yılmaz can kapırtı diyor ki:

  krdeli sistem adalet 1.sınıfta okuorum
  adalet meslek etiği 70
  hukukun temel kavramları 50
  ingilizce 55
  idare hukukuna giriş30
  medeni hukuk 45
  türk anayasa hukuku 30
  bilgi teknolojisi 50
  halkla iliskiler 60
  arkadaslyar ara sınav notlarım buhlar ben nasıl
  geçebilirim hiç bilgim yok yardamcı olabılır mınısınz simdiden tesekkür ederim

 97. SEHNAZ diyor ki:

  ara sınav ders ortalaması ne anlama geliyor?

 98. Ramazan UCUZ diyor ki:

  çan en düşük 40 olsa bende bir dersten en düşük ortalama 33 yapsam o dersten geçebilirmiyim

 99. yanlızca yaşamalı diyor ki:

  belli olmaz siz yüksek almaya bakın. sınıftaki herkes o dersten yüksek not alırsa kalabilirsiniz de şansa bırakmayın isinizi.

 100. yanlızca yaşamalı diyor ki:

  belli olmaz kalabilirsiniz de siz işinizi şansa bırakmayın dd barajı olur 33 gecmek sizin ortalamınıza kalır.


Facebook RSS