Anayasa Mahkemesi’ne Süper Temyiz Yetkisi

Kategori : Haberler - Etiketler :, , - Tarih : 22 Mart 2011

Anayasa Mahkemesi’ne süper yetkiler verildiği gerekçesiyle eleştirilen tasarı Meclis Genel Kurulu’nda. “Yargının hızlandırılması” adı altında hazırlanan tasarı da, Adalet Komisyonu’nda görüşülecek.

Anayasa Mahkemesi’ne “Yargıtay ve Danıştay’ın kararlarına iptal yetkisi tanıyan” yasa tasarısı, Meclis Genel Kurulu gündeminde. Yargıtay ve Danıştay’ın tepkisine yol açan düzenlemeyle, bireysel başvuru sonrası Yargıtay ve Danıştay dahil tüm mahkeme kararlarını iptal yetkisi Anayasa Mahkemesinde olacak.

Anayasa Mahkemesi, mahkemelerin kararlarını iptal etmeden önce, kararı “bir kez daha gözden geçirmesi için” geri gönderebilecek. Bu yetki Yargıtay ve Danıştay tarafından “süper temyiz yetkisi” olarak eleştirilmiş ve düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğu belirtilmişti.

Bu düzenleme Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “yargıya olan güveni, Adaletin, adil davranmanın sağladığı toplumsal barış ve huzuru azaltacağı” gerekçesiyle eleştirildi. Tasarının geçici 3’üncü maddesine göre de Cumhuriyet savcıları asliye ceza mahkemelerindeki duruşmalarda 1 Ocak 2016 tarihine kadar bulunmayacaklar.


Facebook RSS