Adalet Meslek Yüksek Okulları

Kategori : Katiplik - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 27 Mart 2011

2011 Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın ardından 2 yıllık meslek yüksek okullarını tercih edecek arkadaşları heyecanlı bir bekleyiş sarmış durumda. YGS’ye girip bir yandan da zabıt katibi olmak isteyen arkadaşlara tavsiyem adalet meslek yüksek okullarını tercih etmeleridir.

Adalet meslek yüksek okullarının amacı adli hizmetlerin yürütülmesi amacıyla yardımcı elemanlar yetiştirmektir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler; zabıt katibi, gerekli diğer şartları karşıladıktan sonra mahkemelerin yazı işleri müdürü, icra memuru veya icra müdürü yardımcısı olabilmekle birlikte noterliklerde, avukatlık yazıhanelerinde veya çeşitli şirketlerin hukuk departmanlarında da çalışabilmektedirler. Ayrıca infaz kurumlarında müdürlüğe kadar yükselebilirler. Adalet meslek yüksek okulu mezunları resmi veya özel bankalarda, çeşitli kamu ve iktisadi kuruluşlarında, özel iktisadi işletmelerde de rahatlıkla iş imkanına kavuşmaktadırlar.

Adalet meslek yüksek okullarının öğretim programlarındaki dersler her üniversiteye göre çeşitli farklılıklar göstermekle beraber temel olarak şunlardır: Kamu Hukuku, Özel Hukuk, Mali Mevzuat, Türkçe ve Hukuk Dili, Adli Tıp, İcra – İflas Kanunları, Psikoloji, Davranış Bilimleri, Bilgisayar, Dosyalama, Arşiv Bilgileri, Anayasa Hukuku, Medeni Usul Hukuku, Memur Hukuku, İnfaz Hukuku, İnsan Hakları ve Kamu Özgürlükleri, Medeni Usul Hukuku.

Adalet meslek yüksek okulunu açıköğretimden okuyarak hem okuyup hem başka imkanları değerlendirme şansınız da bulunmaktadır.

Zabıt katipliği sınavı özel şartlarında “Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan veya örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)” denmekte ve sınavlarda adalet meslek yüksek okulu mezunlarına öncelik tanınacağı duyurulmaktadır.

Zabıt katibi olarak göreve hiç bilmeden başlayan ve adalet meslek yüksek okullarından mezun olarak gelen arkadaşlar arasında mutlaka ki bilgi yönünden bir fark olacaktır. Bünyesinde adalet meslek yüksek okulu bulunduran üniversiteler daha önce verdiğimiz bu haberdeki gibi bu farkı giderek arttırmaktadırlar.

Adalet meslek yüksek okulu mezunları daha sonra dikey geçiş sınavını kazandıkları takdirde hukuk fakültelerine geçiş yaparak hakimlik, savcılık veya avukatlık da yapabilmektedirler.

Sınava giren bütün arkadaşların emeklerinin karşılıksız kalmaması dileğiyle iyi günler.

 1. seda dedi ki:

  ben düz lise mezunuyum size sorum acaba adalet meslek lisesi mezunları benden düşük puan yapsalar bile öncelik olarak yerleşme hakkı onlara mı tanınıyor? biz hangi şartlar dahilinde yerleşebilcez ?

  • Z.Katibi dedi ki:

   Merhaba Seda, eğer ki zabıt katipliği vb. sınavlar açısından soruyorsan ne mezunu olduğun sanırım çokta önemli değil.Çünkü bir çok lise mezunu arkadaşımız var ve halende lise mezunları alınıyor.Aslında esasen ilk aşamada çok da önemi yok ne mezunun olduğunun göreve başladığında.Çünkü okulda öğretilenler direk olarak tam manada bir fayda sağlamıyor.Biraz lafta kalıyor.O bağlamda düşünürsek lise mezunu diye bir ayrımın olmaması bence de mantıklı.

 2. aslı dedi ki:

  merhaba benim bi sorum olacak ben meslek lisesi okuyorum ama üniversitede adalet meslek yüksekokulu seçmek istiyorum meslek lisesi olmamın bir dez avantajı olurmu acaba?

 3. betüş dedi ki:

  çok şanslıyım ki adaleti bu sene bitiriyorum ve bu sene içinde kısa bir süre zaafında bu daktiloyu öğrenmem gerekli bu konuda yardımcı olursanız sevinirim 1 sene boyunca yazmak yeterlimi ?? günde kaç saat ayırmam gerekir yazmaya …:))bilgilendiriseniz sevinirim

 4. eses dedi ki:

  adalet meslek yüksek okuluna yatay geçiş hakkı kalktımı lütfen bi bilgi verebilir misiniz Teşekkür ederim :)

 5. nurcan dedi ki:

  ben meslek lisesi mezunuyum adalet meslek yüksek okuluna sınavsız geçiş hakkım varmı acaba acil bilgi istiyorum lütfen teşekkürler …

 6. munevver dedi ki:

  ben tıcaret meslek lısesı ıkıncı sınıf orencısıyım bu sene bolum sectık benım bolumum adalet lıse bıttıkten sonra hakım olabılme sansım varmı acaba


Facebook RSS