29.000 Memur Alımına Onay Çıktı

Kategori : Haberler - Etiketler :, , , , , , , , , - Tarih : 31 Mart 2011

Meclis’ten, kamunun ihtiyaç duyduğu kadrolara onay çıktı. 25 bin öğretmen ve bin 500 SGK personel alımıyla ilgili kanun kabul edildi. 10 bin 600 doktor, 2 bin gümrükçü yasası da komisyondan geçti.

MECLİS, seçimlere giderken önemli kadro kanunlarına imza attı. Buna göre bu yıl 24 bin 745 öğretmen, 10 bin 600 doktor, 2 bin gümrükçünün yanı sıra SGK’ya bin 500 personel alınacak. Öğretmen ve SGK’ya alınacak personel kadroları Genel Kurul’da, gümrük memuru ve doktor kadroları ise komisyonda kabul edildi.

10 bin 600 doktor alınacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, sağlık hizmetlerinin hızlandırılmasını amaçlayan kanun teklifi kabul edildi. Teklife önergeyle eklenen maddelerle Gümrük Müsteşarlığı’na 2 bin personel alınması, Sağlık Bakanlığı’na da 10 bin 600 pratisyen ve uzman doktor alınması kabul edildi.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı,  Sağlık Bakanlığı ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı teklife ‘Gümrük Müsteşarlığı’na 2 bin personel alınmasına ilişkin’ hükmün konulmasına yönelik eleştirileri yanıtladı. Yazıcı, bu düzenlemeyi, daha önce komisyondan geçen “Torba tasarıyla” geçirmek istediklerini, ancak bunu yapamadıklarını belirterek, şunları söyledi: “Gümrükte, yıllardır aynı yerde çalışan personel var. Bu personelin uzun süre aynı yerde kalması doğru değil. Biz de bu yüzden, personeli rotasyona tabi tuttuk. Bunun üzerine bazı personel emekliliğini istedi. Bu nedenle personel açığımız ortaya çıktı. Bize bu kadroyu verin. Bu kadroyu verirseniz bunları dışarıdan getirmeyeceğiz, Türk vatandaşlarından alacağız. Bunlar Türk gümrüğünün ihtiyacıdır. Bizim 16 bin personele ihtiyacımız varken, şu andaki personel sayımız 9 bin 125.”

En fazla kadro Milli Eğitim’e

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl, bütçe kanunundaki sınırlamalara bağlı olmaksızın toplam olarak 24 bin 745 yeni öğretmen alacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’na da, iş yükünün artması nedeniyle bin 500 eleman alımı yapılacak.

40 BİN İŞÇİYE KÖTÜ HABER

4-C’nin iptal istemine red

ANAYASA Mahkemesi, yaklaşık 40 bin işçiyi ilgilendiren 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun, geçici personel çalıştırılmasına olanak sağlayan ‘4/C’ maddesinin iptali istemini oy çokluğuyla reddetti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, ‘4/C’ maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmederek, iptali için itiraz yoluyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. mahkeme heyeti, bu başvuruyla ilgili ilk incelemesini 20 Mayıs 2010’da yapmış, davayı esastan görüşmeye karar vermişti. İptal başvurusunun incelemesini tamamlayan Anayasa Mahkemesi raportörü de 657 Sayılı Yasa’nın 4-C maddesinin Anayasaya aykırı olmadığı görüşünü vermişti. Başvuruyu dün esastan görüşen Anayasa Mahkemesi, iptal isteminin reddine karar verdi. Yüksek mahkeme, kararı oy çokluğuyla aldı.

 1. berkay dedi ki:

  editör peki adalet bakanlığına kadro verilmedimi

 2. berkay dedi ki:

  peki ileride3 adalet bakanlığı mutlaka alım yapacakmıdır yoksa uzun zaman alım olmazmı

  • Aday dedi ki:

   daha öncesinden sürekli senede 2 alım yapıldığını düşünürsek bence yine olacak


Facebook RSS