2013 Yılı Mübaşirlik Sınav İlanı ve Alım Şartları Açıklandı !

Kategori : Sınavlar - Etiketler :, , - Tarih : 29 Aralık 2012

Adalet Bakanlığı İlan

Detaylı sorularınız için yardıma hazırız.Herkese başarılar dileriz.Umarız iyi olan kazanır!

1)2013 yılı  Şubat ayı başvuru dönemi sonrası Adalet Bakanlığına Alınacak Mübaşir Sayısı Nedir?

Cevap:348 mübaşir pozisyonu için, adalet komisyonlarınca yapılacak sözlü sınav sonucuna göre 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 114 üncü maddesi uyarınca sözleşmeli personel alınacaktır.

2)2013 yılı Adalet Bakanlığı Mübaşirlik  Sınavı Genel Başvuru Şartları Nelerdir?

Cevap:a) Türk vatandaşı olmak, b) İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü olan 06/03/2013 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınav (KPSS-2012) tarihi itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak, c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak, d) 657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak, e) 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, f) Kamu haklarından mahrum olmamak, g) Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

3)2013 yılı Adalet Bakanlığı Mübaşirlik  Sınavı Özel Şartlar Nelerdir?

Cevap: Sözleşmeli mübaşir pozisyonunda istihdam edilebilmek için; en az lise veya dengi okul mezunu olmak

4)Mübaşirlik Sınavı Başvuru Yeri ve Şekli Nedir?

Cevap:Başvuruların sözlü sınavı yapacak adalet komisyonu başkanlıklarına veya buralara gönderilmek üzere mahallî Cumhuriyet başsavcılıklarına yapılması gerekmektedir. Mahallî Cumhuriyet başsavcılıklarına yapılan başvurulara ilişkin evrak, masrafı ilgilisinden alınmak suretiyle aynı gün acele posta servisi (APS) ile ilgili adalet komisyonu başkanlığına gönderilecektir. Posta ile veya diğer iletişim araçlarıyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. (Sınav başvuruları adalet komisyonu bazında yapılacaktır. Ancak, atanmaya hak kazanan adaylar adalet komisyonlarınca EK-1 listede gösterilen merkez ya da mülhakat adliyelerinden birinde görevlendirilebileceklerdir.)

Adaylar yalnızca bir adalet komisyonunun yapacağı sınava müracaat edebileceklerdir. Bu nedenle; birden fazla komisyona başvurulması durumunda başvurular geçersiz sayılacak, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar dahi atamaları yapılmayacaktır.

5)2013 Mübaşirlik Sınavı Başvuru Tarihleri Nedir?

Cevap:Başvurular 25 Şubat 2013 Pazartesi günü başlayıp, 6 Mart 2013 Çarşamba günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

6) Mübaşirlik Sınavı Yerleri Neresidir? :

Cevap:Mübaşir pozisyonunda istihdam edilecekler için; Sınav, EK-1 listede belirtilen adalet komisyonları tarafından yapılacaktır. (Sınav giriş belgeleri adalet komisyonu başkanlıklarından alınacaktır.)

7 ) Mübaşirlik  Sınavına Başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

a) Başvuru formu (Adalet komisyonları ve Bakanlığın internet sitesinden (EK–2) temin edilecektir),

b) Öğrenim belgesi (aslı veya komisyon başkanlığınca ya da ilgili öğretim kurumunca onaylı örneği),

c) KPSS-2012 sınav sonuç belgesi (aslı veya bilgisayar çıktısı ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği),

d) Adayların eşlerinin iş durumlarına ilişkin dilekçe şeklinde beyan,

e) Sözlü sınava katılmaya hak kazananlar ayrıca, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinin 12 nci maddesine uygun olarak doldurulacak Arşiv Araştırması Formunu ibraz etmek zorundadırlar (Adalet komisyonlarından temin edilecektir).

NOT:

 1) Sözleşmeli mübaşir pozisyonu için açılan sınava başvuracak adaylar şartları taşımaları halinde kadrolu veya  sözleşmeli zabıt kâtipliği sınavına da başvurabileceklerdir.

2) Sözleşmeli mübaşir sayıları, sınav izni verilen yerlerin ihtiyaçları dikkate alınarak belirlenmiştir. Bu pozisyona müracaat ederek istihdam edilmeye hak kazananların, sınava başvuru tarihinden önceki mazeretlerine dayalı olarak naklen atamaları yapılmayacaktır.

Ayrıca, “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar” hakkındaki 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına göre, bu pozisyonlarda istihdam edilenlerin naklen atamaları özel şartlara bağlanmış olduğundan, ilgililerin ileride mağduriyete uğramamaları açısından (eş, öğrenim, sağlık vb. gibi hususları dikkate alarak) durumlarına en uygun olan adalet komisyonunda sınava girmeleri önem arz etmektedir.

3) Bölge adliye mahkemeleri için alınacak personel, bu mahkemeler faaliyete geçinceye kadar Bakanlıkça belirlenecek adliyeler emrinde görev yapacaktır.

EK-1: Sözleşmeli mübaşir pozisyonu için sınav izni verilen yerler

EK-2: Başvuru formu

 1. zezep dedi ki:

  sonel arkadaş kendini fazla kaptırmış yazıkkkk…ama çok yanılıyor doğrusu benim 3 tane arkadaşım mübaşirlik yapıyor şuanda…kendini komik duruma düşürme bari:)

 2. merve dedi ki:

  Arkadaslar benim puanim 77 benim icin durum ne olur

 3. şeyda dedi ki:

  sivasa başvurdum hadi hayırlısı bakalım bu arada geçen sene sivasa 10 kişi çağırmışlar biri bayanmış kazananların tavan puanda 87 imiş bayan alınmıyor diyenlere duyurulur

 4. zelal dedi ki:

  ya bişey soracam öğrenci giriş belgesini ne zmanan alacaz yada sınav yeri nasıl belii olcak cvp lütffen

  • Z.Katibi dedi ki:

   Sınav giriş belgesi demek istediniz sanırım… Sınav giriş belgesinin alınış biçimini komisyonunuzdan sormanız daha iyi olacak. Çünkü bazı komisyonlar bizzat kendileri sınav gününden önce dağıtım yapıyor. Bazıları sizin ikametinizin bağlı olduğu adliyeler aracılığıyla dağıtım sağlıyor. Bazıları sınav günü dağıtım yapıyor. En iyisi başvurduğunuz komisyonu arayıp öğrenmeniz.

 5. ferhat uysal dedi ki:

  ben vana başvurdum sozleşmeli …puanım 78 ..sansım ne dır mulakata cagrılırmıyım …bide cagrıldııgmızı nereye sorcaz nasıl bılgı sahıbı olcaz lutfen cvp yazın

 6. ferhat uysal dedi ki:

  ne zaman acıklanır en geç

 7. SEMRA dedi ki:

  önlisans kpss puanım 80 sizce mübaşir alımlarında şansım nedir?

  • İsmail dedi ki:

   %50’den biraz fazla. Daha doğrusu bence sıralamaya girersin ama mülhakatta şansın %100’de olabilir %0’da orası sana ve dayına kalmış…

 8. ibrahim dedi ki:

  arkadaşlar mübaşirlik mülakatına hak kazananların isim listesini nasıl öğrenebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 9. seval dedi ki:

  arkadaşlar ben mübaşirlik için başvuru yaptım 81.3 puanm var sızce alınırmıyım ve sonuçları nereden nasıl öğreneceğiz yardımcı olur musunuz
  ne zaman belli olur

 10. nurdan dedi ki:

  sanırım sonuçlar daha açıklanmadı açıklandığı zaman nereden bakılacak yardımcı olur musunuz ?

 11. micheal dedi ki:

  mübaşirlik için bilgisayar sertifikası gerekli mi? yada başka bir sertifika gerekir mi?

 12. Enes dedi ki:

  82,41 puan mübaşirliğe gelir mi in


Facebook RSS