2013 Yılı Mübaşirlik Sınav İlanı ve Alım Şartları Açıklandı !

Kategori : Sınavlar - Etiketler :, , - Tarih : 29 Aralık 2012

Adalet Bakanlığı İlan

Detaylı sorularınız için yardıma hazırız.Herkese başarılar dileriz.Umarız iyi olan kazanır!

1)2013 yılı  Şubat ayı başvuru dönemi sonrası Adalet Bakanlığına Alınacak Mübaşir Sayısı Nedir?

Cevap:348 mübaşir pozisyonu için, adalet komisyonlarınca yapılacak sözlü sınav sonucuna göre 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 114 üncü maddesi uyarınca sözleşmeli personel alınacaktır.

2)2013 yılı Adalet Bakanlığı Mübaşirlik  Sınavı Genel Başvuru Şartları Nelerdir?

Cevap:a) Türk vatandaşı olmak, b) İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü olan 06/03/2013 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınav (KPSS-2012) tarihi itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak, c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak, d) 657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak, e) 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, f) Kamu haklarından mahrum olmamak, g) Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

3)2013 yılı Adalet Bakanlığı Mübaşirlik  Sınavı Özel Şartlar Nelerdir?

Cevap: Sözleşmeli mübaşir pozisyonunda istihdam edilebilmek için; en az lise veya dengi okul mezunu olmak

4)Mübaşirlik Sınavı Başvuru Yeri ve Şekli Nedir?

Cevap:Başvuruların sözlü sınavı yapacak adalet komisyonu başkanlıklarına veya buralara gönderilmek üzere mahallî Cumhuriyet başsavcılıklarına yapılması gerekmektedir. Mahallî Cumhuriyet başsavcılıklarına yapılan başvurulara ilişkin evrak, masrafı ilgilisinden alınmak suretiyle aynı gün acele posta servisi (APS) ile ilgili adalet komisyonu başkanlığına gönderilecektir. Posta ile veya diğer iletişim araçlarıyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. (Sınav başvuruları adalet komisyonu bazında yapılacaktır. Ancak, atanmaya hak kazanan adaylar adalet komisyonlarınca EK-1 listede gösterilen merkez ya da mülhakat adliyelerinden birinde görevlendirilebileceklerdir.)

Adaylar yalnızca bir adalet komisyonunun yapacağı sınava müracaat edebileceklerdir. Bu nedenle; birden fazla komisyona başvurulması durumunda başvurular geçersiz sayılacak, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar dahi atamaları yapılmayacaktır.

5)2013 Mübaşirlik Sınavı Başvuru Tarihleri Nedir?

Cevap:Başvurular 25 Şubat 2013 Pazartesi günü başlayıp, 6 Mart 2013 Çarşamba günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

6) Mübaşirlik Sınavı Yerleri Neresidir? :

Cevap:Mübaşir pozisyonunda istihdam edilecekler için; Sınav, EK-1 listede belirtilen adalet komisyonları tarafından yapılacaktır. (Sınav giriş belgeleri adalet komisyonu başkanlıklarından alınacaktır.)

7 ) Mübaşirlik  Sınavına Başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

a) Başvuru formu (Adalet komisyonları ve Bakanlığın internet sitesinden (EK–2) temin edilecektir),

b) Öğrenim belgesi (aslı veya komisyon başkanlığınca ya da ilgili öğretim kurumunca onaylı örneği),

c) KPSS-2012 sınav sonuç belgesi (aslı veya bilgisayar çıktısı ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği),

d) Adayların eşlerinin iş durumlarına ilişkin dilekçe şeklinde beyan,

e) Sözlü sınava katılmaya hak kazananlar ayrıca, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinin 12 nci maddesine uygun olarak doldurulacak Arşiv Araştırması Formunu ibraz etmek zorundadırlar (Adalet komisyonlarından temin edilecektir).

NOT:

 1) Sözleşmeli mübaşir pozisyonu için açılan sınava başvuracak adaylar şartları taşımaları halinde kadrolu veya  sözleşmeli zabıt kâtipliği sınavına da başvurabileceklerdir.

2) Sözleşmeli mübaşir sayıları, sınav izni verilen yerlerin ihtiyaçları dikkate alınarak belirlenmiştir. Bu pozisyona müracaat ederek istihdam edilmeye hak kazananların, sınava başvuru tarihinden önceki mazeretlerine dayalı olarak naklen atamaları yapılmayacaktır.

Ayrıca, “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar” hakkındaki 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına göre, bu pozisyonlarda istihdam edilenlerin naklen atamaları özel şartlara bağlanmış olduğundan, ilgililerin ileride mağduriyete uğramamaları açısından (eş, öğrenim, sağlık vb. gibi hususları dikkate alarak) durumlarına en uygun olan adalet komisyonunda sınava girmeleri önem arz etmektedir.

3) Bölge adliye mahkemeleri için alınacak personel, bu mahkemeler faaliyete geçinceye kadar Bakanlıkça belirlenecek adliyeler emrinde görev yapacaktır.

 

EK-1: Sözleşmeli mübaşir pozisyonu için sınav izni verilen yerler

EK-2: Başvuru formu

 1. özz dedi ki:

  mulakatlar yasadıgımız ılde mı olacak yoksa ataması yapılacak olan ılı sectıgımızde o ılde mı olacak?

  • gülkayra dedi ki:

   mülakat belgeleri verdiğiniz yerde yapılır

   • esin kömürcü dedi ki:

    mülakat belgelerini nasıl alıyoruz

    • gülkayra dedi ki:

     sen alım için belgeleri hangi adalet komisyonuna teslim ettiysen yada istanbula göndermesi için bir komisyona verdiysen en son teslim alan komisyonda yani istanbul vs olur.belgeleri de belli olduktan sonra bi kısmını internetten indirceksin bi tanesinide komisyondan alacaksın

     • ibrahim dedi ki:

      bakırköy mübaşirlik mülakatına hak kazananlar hangi sayfadan girip öğrene biliririz bilgin varmı yardımcı olurmusun

  • vakkas dedi ki:

   ataması olan ilde olur.

 2. ayelci dedi ki:

  boy kilo şartı aranmıyor sanırım…?

 3. sonel dedi ki:

  bayanlar arkadaşlar beni yanlış anlamayın ama bayanlar alınmıyor sadece başvuru yapıyorlar onun için yazık sızın yüzünüzden belki binlerce erkek ardaşlar sıralamaya giremecek sizin değil kurumun hatası havuza para gerekli diye herkes başvursun diyor fakat acı gercek şu ki komisyonlar bayan mübaşir almıyor binde bir ister araştırın birde 85 , 90puan arası alan arkadaşlar sizler merak etmeyin merkezi atama nasıl olsa atanırsınız atanamayan arkadaşlar başvursun belki onların son şansıdır sıralamayı kapatmayalım ikm alımda gördüğünüz işte 90 puanda almasanız dayı yoksa olmuyor acı gercek mülakatta eleniyorlar laf olsun diye başvuran arkadaşlara da yazıklar olsun sıralamaya giriyor gitmiyorlar onların yüzünden binlerce kişi sıralamaya giremiyorlar sadece kendimizi düşünmeyelim herkese başarılar dilerim Allah önce en darda olanların darına yetişsin başarılar

  • peri kızı dedi ki:

   çok yanlış düşünüyorsun ve puanı yüksek olan öne geçmiş diyelim mülakatada gelmemiş ise bi alt puandaki alinıyor arkadaşım sen neler düşünmüşün böyle ya.hem kızzlar niye başvurmasın kaybedeceğimiz bir şey yok ki para mı yatırıyoruz sanki.benim de puanım 80 üstü ama şans artık yapacak bişey yok kpss adam gibi çalışmayıp da herşeye başvuranlardan olmayın tavsiyem size!

   • bursasporlu dedi ki:

    elimde olmayan bazı sebeplerden dolayı çalışamadım kpss ye ama başvuruyorum bir sakıncası mı var bacım sanane sana mı sorucam nereye başvurup vurmayacağımı hadi yollan

   • Önder dedi ki:

    Evet katılıyorum nedir bu başvuran insanları etkilemek için yapılan yorumlar bea bırakın kim kaç puanla başvuruyorsa başvursun kardeşim ne kadar hakçı hukukçu oldunuz Adamın keyfinin kahyası mısın ne yaşadığını biliyor musun belki kararsız kalmış başvurmuş gelememiştir

  • manisalı dedi ki:

   öğretmenlik 84.866 puanı heba oldu… bu heba olsa ne olur ki… denemekten zarar gelmez…

 4. svd dedi ki:

  bayanlar kesinlikle alınmıyormu yani

 5. ylçn dedi ki:

  para falan ne kadar nereye yatıracaz yukarda tam anlamadım
  bilen varsa kısaca tşklr

 6. gönül dedi ki:

  evet bende bilmiyorum para nereye ödücez kardeşim için bizi neden almıyolar

 7. sedat dedi ki:

  arkadaşlar ben mubaşirlik sınavına girecem kpss ye önlisans olarak girdim fakan 1 dersim var hazıran 15 te mezun olacam acaba başvurum kabul edilirmi bilgisi olan varsa yazsın teşekürler;?

  • okan dedi ki:

   öğrenim gördüğün kurumundan geçici mezuniyet belgesi yada öğrenim durum belgesini alıp başvurabilirsin

 8. Ali dedi ki:

  Arkadaşlar bayan mübaşir alınmıyor diye lütfen sınava girecek bayanları yanlış bilgilendirmeyelim. Birçok bayan mübaşir tanıdığım var. Her türlü ispatlayabilirim. Bayan arkadaşlar müracaat etmekten çekinmeyin. Çalışma şartları zabıt katipliğinden daha kolay. Sınav olarak da klavye uygulama sınavı olmadığı için daha şanslısınız. Herkes için hayırlı olmasını diliyorum. İyi günler..

  • şeyda dedi ki:

   teşekkür ederim arkadaşım açıklanman için 90.6789 puanım var ama düz lise mezunu olduğum için haziran atamalarında pek umutlu değilim açıkçası mübaşir olmayı istiyorum. Sizce hangi ili tercih edersem daha şanslı olurum

  • sümeyra dedi ki:

   teşekkürler ali.. en adamakıllı yorumu sen yapmışsın..

 9. Ali dedi ki:

  Şeyda hanım bence küçük olan illerde kontenjanı 3 ve üzeri olan adliyeler ve mülhakatlar puanınız için uygundur. Tabii ki size yaşam olarak zorluk çıkarmayacak illeri tercih etmenizde fayda var. İnkılap Tarihi, Hukuk ve Hukukta Hiyerarşi ile Genel Kültür konularına da kalan süre içinde çalışmanız koşuluyla mübaşirliğe rahat bir şekilde yerleşebileceğinizi düşünüyorum.

 10. sonel dedi ki:

  arkaşlar bayan koca türkiye de bir iki ancak alınıyor bir iki kişi için bütün bayanlar başvurursa ali gibi ler ortada kalır puan yüksekte takılır olan işsiz ev geçindirmekle görevli erkek arkadaşlara olur yazık değil mi gidin ikm alımlarına başvurun 30 bin kişi alınacak kademe kademe başka meslek mi yok bayanlara sanki ali bey 90 puan alan arkadaşlar aslı varsa tabi sizler merkezi atamada istediğiniz kuruma atanırsınız ne bu sözleşmeli mübaşirlikte anlayamadım artı sizler iki üç kişi alan yerlere başta sıralamaya girersiniz hangi ilde dayı varsa oraya başvurun onu da biz söyleyelim anlamıyorum bunlar nasıl 90 puan alıyorlar arkadaşlar hakkireye başvuracaklar lütfen puanlarını yazsınlar

  • peri kızı dedi ki:

   sonel sen ne demek istiyorsun ya erkekler çalıssın bayanlar girmesin mi istiyorsun iki de bir bayanlar giremez deyip durma bilip bilmeden millete akıl verme. ne alaka ya oldu olacak kpss ye girmesin bayanlar da erkekler girip atansın diye böyle bir şey mi olur ya sen neyin kafasını yaşıyon ?

 11. kelebekkk dedi ki:

  Siize ne kardeşim ister z katibi olur ister mübaşir kesinlikle bayanlar alınmıyor diye bir şart yok niye böyle embose ediyorsun milleti ayrıca bir çok kadının da işe ihtiayacı var işi de mesleğide cinsiyete döktünüz iyi olan başarılı olan kazansın kadın 90 alımış bu da küçük bir ayrıntı………..

 12. sinoo dedi ki:

  Selam arkadaşlar ya diğer sitede bilgisayar sertifikası isteniyor mübaşirlik için burda ise öyle bi şart yok

 13. rukiye dedi ki:

  şansımız çok mu düşük ona göre başvuru yapacağım zabıt katitpliğide çok zor yazıyorum ama orada ne olur bilmiyorum

 14. sevim dedi ki:

  arkadaşlar kpss puanı 70 olan birinin mübaşirlikte şansı nedir bilgilendirirseniz sevinirim

  • Faya dedi ki:

   Müracaat et ama bence mülhakata katılamazsın çünkü kpss puan sıralamasına göre alım yapılıyor. Misal A komisyonuna 10 kişi alınacak diyelim bunun 5 katı yani 50 kişi mülhakata çağrılıyor ve bunlarda KPSS punanına göre sıralanıyor. O yüzden çok gerilerde kalırsın bence sevim.

 15. emre dedi ki:

  sıralamadan sonra arşiv araştırma formu ve sınav giriş belgelerini bulundugumuz ilden mi yoksa başvurduğumuz komisyonluk tan mı alıyoruz ?

 16. ceren dedi ki:

  slm başvuru yaptım ama puanım 70 küsür bu alımlr ilk aşamada puana göre mi yoksa herkes giriyor sonra yazma yeteneğine göre eliyorlar mı?bir de 2. alımlar hangi ayda başlar şimdiden teşekkürler

 17. ceren dedi ki:

  katiplik için konuşuyorum

 18. raşit dedi ki:

  arkadaşlar bu mübaşirlik alımı için tam olarak gereken sartları söyler misiniz ben baktım ama bazı sitelerde bilgisayar sertifikası olması gerektiğini de bildirmiş yardımcı olur musunuz

 19. yurda03 dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ;bu mübaşirlik alımları bittikten sonra bu yıl yıne 2012 puanımızla 2. bir mübaşirlik alımı olacak mı acaba ?belki o zman 70 küsür puanlarında bir şansı olur daha önceki yıllarda olmuş muydu ???

  • Faya dedi ki:

   Yılda 2 kez yada 1 kez oluyor alım tam bir şey demek mümkün değil ama 70 küsür puanın pek şansı yok gibi sıralamada arkadaşım 🙁

 20. metin dedi ki:

  slm arkadaşlar eş durumu dilekçesini anlamadım eşim çalışmıyor nasıl yaparım yardımcı olurmusunuz

 21. zezep dedi ki:

  sonel arkadaş kendini fazla kaptırmış yazıkkkk…ama çok yanılıyor doğrusu benim 3 tane arkadaşım mübaşirlik yapıyor şuanda…kendini komik duruma düşürme bari:)

 22. merve dedi ki:

  Arkadaslar benim puanim 77 benim icin durum ne olur

 23. şeyda dedi ki:

  sivasa başvurdum hadi hayırlısı bakalım bu arada geçen sene sivasa 10 kişi çağırmışlar biri bayanmış kazananların tavan puanda 87 imiş bayan alınmıyor diyenlere duyurulur

 24. zelal dedi ki:

  ya bişey soracam öğrenci giriş belgesini ne zmanan alacaz yada sınav yeri nasıl belii olcak cvp lütffen

  • Z.Katibi dedi ki:

   Sınav giriş belgesi demek istediniz sanırım… Sınav giriş belgesinin alınış biçimini komisyonunuzdan sormanız daha iyi olacak. Çünkü bazı komisyonlar bizzat kendileri sınav gününden önce dağıtım yapıyor. Bazıları sizin ikametinizin bağlı olduğu adliyeler aracılığıyla dağıtım sağlıyor. Bazıları sınav günü dağıtım yapıyor. En iyisi başvurduğunuz komisyonu arayıp öğrenmeniz.

 25. ferhat uysal dedi ki:

  ben vana başvurdum sozleşmeli …puanım 78 ..sansım ne dır mulakata cagrılırmıyım …bide cagrıldııgmızı nereye sorcaz nasıl bılgı sahıbı olcaz lutfen cvp yazın

 26. ferhat uysal dedi ki:

  ne zaman acıklanır en geç

 27. SEMRA dedi ki:

  önlisans kpss puanım 80 sizce mübaşir alımlarında şansım nedir?

  • İsmail dedi ki:

   %50’den biraz fazla. Daha doğrusu bence sıralamaya girersin ama mülhakatta şansın %100’de olabilir %0’da orası sana ve dayına kalmış…

 28. ibrahim dedi ki:

  arkadaşlar mübaşirlik mülakatına hak kazananların isim listesini nasıl öğrenebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 29. seval dedi ki:

  arkadaşlar ben mübaşirlik için başvuru yaptım 81.3 puanm var sızce alınırmıyım ve sonuçları nereden nasıl öğreneceğiz yardımcı olur musunuz
  ne zaman belli olur

 30. nurdan dedi ki:

  sanırım sonuçlar daha açıklanmadı açıklandığı zaman nereden bakılacak yardımcı olur musunuz ?

 31. micheal dedi ki:

  mübaşirlik için bilgisayar sertifikası gerekli mi? yada başka bir sertifika gerekir mi?

 32. Enes dedi ki:

  82,41 puan mübaşirliğe gelir mi in


Facebook RSS