2012 Zabıt Katipliği Sınavı – Sıkça Sorulan Sorular

Kategori : Soru-Cevap - Etiketler :, , , , , , , - Tarih : 24 Ocak 2012

 

2012 Adalet Bakanlığı Personel Alımına ilişkin sıkça sorulan soruları aşağıda ayrı ayrı aşağıda belirtip kısa cevapları verdik.Sizler için bir zabıt katipliği sınav kılavuzu oluşturma gayretindeyiz.Farklı soru ve sorunlarınızı da paylaşarak birlikte çözüme ulaştıralım.Başarılar dileriz.

1)Sözleşmeli Zabıt Katipliği İçin A Şehrine Kadrolu Zabıt Katipliği İçin B Şehrine Başvuru Yapılabilir Mi? 

Cevap:Hayır yapılamaz.Adaylar yalnızca bir adalet komisyonunun yapacağı sınava müracaat edebileceklerdir.Bu nedenle; birden fazla komisyona başvurulması durumunda başvurular geçersiz sayılacak, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar dahi atamaları yapılmayacaktır.Bazı adalet komisyonları tarafından kadrolu ve sözleşmeli zabıt kâtibi alınacağından, adaylar aynı adalet komisyonu tarafından yapılacak hem kadrolu hem de sözleşmeli zabıt kâtipliği sınavına başvurabileceklerdir.

2)Zabıt Katipliği Sınavı İçin Gerekli Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Cevap:a) Başvuru formu (Adalet komisyonları ve Bakanlığın internet sitesinden (EK–2) temin edilecektir),

b) Öğrenim belgesi (aslı veya komisyon başkanlığınca ya da ilgili öğretim kurumunca onaylı örneği),

c) KPSS-2010 sınav sonuç belgesi (aslı veya bilgisayar çıktısı ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği),

d) Bilgisayar veya daktilografi dersini başarıyla tamamladığını gösteren sertifika ya da yukarıda belirtilen okullardan mezun olduğuna dair belge,

e) Adayların eşlerinin iş durumlarına ilişkin dilekçe şeklinde beyan,

f) Sözlü sınava katılmaya hak kazananlar ayrıca, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinin 12 nci maddesine uygun olarak doldurulacak Arşiv Araştırması Formunu ibraz etmek zorundadırlar (Adalet komisyonlarından temin edilecektir).

3)Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu Nasıl Doldurulur ve Başvuru Esnasında Zorunlumudur? 

Cevap:Hayır zorunlu değildir.Yalnızca sözlü sınava katılmaya hak kazananlar, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formunu ibraz etmek zorundadırlar.

4)Zabıt Katipliği, Şoförlük, Mübaşirlik, Teknisyenlik ve Kalorifercilik Sınavlarından Birine veya Bir Kaçına Birlikte Başvurulabilir Mi?

Cevap:Evet başvurulabilir.Şartları taşıdığınız sürece diğer pozisyonlardaki sınavlara da katılabilirsiniz.

5)Birden Fazla Pozisyona Başvurduğumda Sınav Tarihleri Çakışır Mı?

Cevap:Hayır çakışmaz.Çünkü sınav tarihleri aşağıda verildiği üzere farklı zamanlardadır.

a) Kadrolu zabıt katipliği sınav tarihi 18 Şubat 2012 Cumartesi günü saat 09:00’da, sözleşmeli zabıt katipliği için 19 Şubat 2012 Pazar günü saat 09:00’da,

b) Mübaşir pozisyonunda istihdam edilecekler için; 28 Şubat 2012 Salı günü saat 09:00’da,

c) Teknisyen pozisyonunda istihdam edilecekler için; 29 Şubat 2012 Çarşamba günü saat 09:00’da,

d) Destek personeli (kaloriferci) pozisyonunda istihdam edilecekler için; 01 Mart 2012 Perşembe günü saat 09:00’da

e) Destek personeli (şoför) pozisyonunda istihdam edilecekler için; 02 Mart 2012 Cuma günü saat 09:00’da,

6)Hem Kadrolu Hem Sözleşmeli Zabıt Katipliği Sınavına Başvurulabilir Mi?

Cevap:Evet başvurulabilir.Bazı adalet komisyonları tarafından kadrolu ve sözleşmeli zabıt kâtibi alınacağından, adaylar aynı adalet komisyonu tarafından yapılacak hem kadrolu hem de sözleşmeli zabıt kâtipliği sınavına başvurabileceklerdir.Kadrolu ve sözleşmeli zabıt kâtipliği sınavları birbirinden bağımsız iki ayrı sınav olup, bu sınavların her aşaması ayrı ayrı yapılacaktır.

7)Birden Fazla Pozisyona Başvurulduğunda Bütün Başvuruların Yalnızca Bir Komisyonun Alımına İlişkin Olması Zorunlu Mudur?

Cevap:Hayır değildir. Aynı pozisyon için farklı komisyonlara müracaat edilmediği taktirde farklı pozisyonlar için farklı komisyonlara başvurulabilir.Yalnız sınav tarihlerini göz önünde bulundurarak bu seçimi yapınız.

8 )Sözleşmeli Teknisyen,Şoför,Mübaşir ve Kaloriferci Pozisyonları İçin Açılan Sınavlara Başvuracak Adaylar Şartları Taşımaları Halinde Kadrolu ve Sözleşmeli Zabıt Kâtipliği Sınavına da Başvurabilirler mi?

Cevap: Evet başvurabilirler.

9)Halen Üniversitede Öğrenim Görenler Diploma Yerine Öğrenci Belgesi veya Onaylı Lise Diploması İle Sınava Başvurabilirler Mi?

Cevap:Evet başvurabilirler.

10)Zabıt Katipliği Sınavına F Klavye İle Veya Q Klavye İle Girmek Zorunlu Mudur?

Cevap:Hayır değildir.

 1. AD dedi ki:

  Çok faydalı bir sunum olmuş. Teşekkür ediyorum.

 2. .... dedi ki:

  anadolu lisesi mezunu birinden bilgsayar sertifikası isteniyor mu?

 3. ceyda dedi ki:

  editörümüz bir soru sormak sitiyorum size sizce zabıt katipliği mi yoksa infaz koruma memurluğu mu daha iyi bir bayan için arkadaşlar cevap verrirseniz sevinirim ben başvuru yapmak istiyorum kararsız kaldım cevap bekliyorum …..

  • Z.Katibi dedi ki:

   Meraba Ceyda, bence zabıt katipliği daha uygun olur.Kim bilir iyi bir çalışan olursan belki bir gün şirinleri bile görebilirsin. 🙂 Zabıt katipliğinin zorluğu senin çalışma isteğine göre değişir.Gerçi birazda şans lazım sonuçta her zabıt katibi aynı işi yapmıyor.Görev yapacağın yere göre değişiyor ama genel olarak bence zabıt katipliği iyidir.İnfaz koruma memurluğunu tam bilmiyorum ama ne bileyim sonuçta mapus yani :/

 4. Ümit Korkmaz dedi ki:

  Merhaba.Bir arkadaşım sınava girmek istiyor.Bir bilgisayar kursundan aldığı katılma belgesi ile başvurmak istedi fakat belgenin geçerli olmadığı söylenmiş.Bu doğru mudur,bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.Diğer yandan Halk Eğitimde de kursa devam ediyor.Kursu bitirmeden ,yani sertifikası olmadan,’devam ediyor’ belgesiyle başvurmak mümkün olur mu?Teşekkürler

 5. ibrahim dedi ki:

  slm arkadaslar ben bu yıl basladım adalete fakat merak ettiğim bişey var hukuk fakultesine geçiş olduğunu dbu konuda kesin bi bilgm yok yardımcı olursanız sevinirm şimdiden teşekürler 🙂

 6. gül kemik dedi ki:

  editörümüz bir soru sorum olacak. Ben zabıt katipliğini başvururken büyük bir hatta yapmışım halk eğitimde 1 ay çalışmıştım. Bunu yazmayı unutmuşum ve şimdi aklıma geldi, yazmadığım ne yapmam gerekiyor. Acil cevap bekliyorum. şimdiden teşekkürler

 7. ABD dedi ki:

  @Ümit,

  Bir bilgisayar kursundan alacağı belge yeterli olur. Benim bir arkadaşım 1 günlük bilgisayar kursu sonucu alınan bir bilgisayar sertifikası ile başvuru yaptı ve sınava girdi. Size neden öyle demişler anlamıyorum. O arkadaşın yine de yapsın başvurusunu. Ayrıca devam ediyor belgesinin olacağını sanmıyorum ama yine de bir araştır sen.

  @ibrahim,

  Ever 2 yıllık mezun olduğun üniversiteden dikey geçiş ile herhangi bir üniversitenin hukuk fakültesi bölümüne dikey geçiş yapabilirsin. Bildiğim şeklini sana anlatayım, zayıfsız şekilde üniversiteden mezun olduğun zaman dikey geçiş sınavlarına başvuru yapıyorsun, aldığın sonuca göre belli kontejyan açığı olan üniversitelere başvuru yapabilirsin. O üniversitede başvuru puanı sırasına göre alım yapacaktır. Yine de sen bir araştır.Dediklerine göre zor bir sınavmış ama gözünü korkutmasın çalıştıktan sonra yapılamayacak birşey değildir.

  @gül,

  Halk eğitimde çalışmış olman sana ne kadar bir katkı sağlar emin değilim gül. Ama yine de başvuru yaptığın komisyona bir telefon açarsan bu konuda “belki” sana yardımcı olabilirler.

 8. idris dedi ki:

  Sevgili Admin Soru Eklemek İçin Ne Yapmam Gerekiyor ? Yeni Konu Yada Yeni Soru Linki Göremedim.

  Şu anda klavey sınavları atlatıldı herkes bu pazar yapılacak mülakata hazırlanıyor. Mülakatlarda Kılık Kıyafette Olsun Konuşmada Olsun Aranan Kriterler ve Sorulan Sorular nelerdir ? Bundan önceki Dönemlerde Mülakata Giren arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsad az bi gün de kalmış olsa baya faydalı olacağına inanıyorum.

 9. emrah19 dedi ki:

  BİLEN VARSA YAZSIN. sözleşmeli zabıt katipliğini kazandım ama 127 doğru 82 yanlışım varmış ve ben bunu mülakatta komisyonun söylemesiyle şoke oldum , %40 barajı varmış acaba benim %40 barajında elenme durumum olurmu, ancak şuda var 7. KİŞİ İÇİNDEN 5. SIRADA ASIL DA YER ALIYORUM ankara beni eleme durumu olabilir mi çok merak ediyorum, BENİM DURUMUMDA OLAN ARKADAŞLAR VAR MI? EDİTÖR ÜN BU KONUDA BİR CEVAP I VAR MI ACABA BİLGİSİ OLAN YAZSIN … TEŞEKKÜRLER .

  • nur dedi ki:

   böyle bir durum bende duydum ama eğer iptal ediliyorsa peki komisyon sizi niye seçsin pek anlamadım sınav heyecanınıdan bende fazla yanlış yapmışım benimde kaygılarım var ama kısmet …..

 10. aydanur dedi ki:

  eylül 2012 de kpss sınavına gırıcem kpss sonuclarıma gore katıplık sınavına gırmek ıstıyorum basvuru ne zaman yapılıyor ?

 11. zeynep dedi ki:

  zabıt katipliği kusları paralımı oluyor içinizde giden varmı

  • angel dedi ki:

   slm zeynep zabıt katipliği kursları derken on parmak kursunu kastediyorsan, kurslar paralı ben gittim ama , halk eğitimlerin de oluyormuş daha uygun fiyatlara bende sonradan öğrenmiştim..

 12. zeynep dedi ki:

  kursu bitirip kpss ye girip barajı aşmak yetmiyor galiba
  birde sözlü mülakat mı var

 13. sercan dedi ki:

  arkadaşlar hakkımda kamu davası var bir yakınımla bir tartışma yaşadık ancak darp etti diye doktordan kağıt alıp şikayetçi olmuş sonra şikayeti geri çekmiş ardından kamu bana dava açmış nasıl oldu anlamadım mahkeme tarihini kaçırdığım için ertelenmiş 2013/03 tarihine peki bu benim katiplik için başvurmama engelmidir veya sorun olurmu ?

  • Katipten.net dedi ki:

   Merhaba, muhtemelen bahsettiğiniz olayda darp ettiğiniz şahısta kalıcı bir hasar (yara, iz, sürekli işitme kaybı vb.) meydana geldiğine dair rapor düzenlenmiş olmalı ki kamu şikayet aramaksızın hakkınızda dava açmış olmalı ancak kasten yaralama yüz kızartıcı suçlar sınıfına girmediğinden ve hali hazırda halen davanız sonuçlanmadığı ve hüküm giymediğinizden de önünüzde bir engel olmayacaktır.Kaldı ki müracaat esnasında adli sicil kaydı isteniyor ancak güvenlik soruşturması sınavı kazanırsanız yapılıyor.

 14. Arzu dedi ki:

  mrb ben katiplik için bu yıl başvuru yapıcam fakat iki ayrı şehirde yapabiliyormuyuz bilen varmı. Mesela bir İzmirde bi Ankarada girebilme gibi bir şansım varmı. Her iki şehirdede şansımı denemek istesem birisi iptal mi olur

 15. ceyda dedi ki:

  mrb ben önlisans işletme mezunuyum transkripverdiler bu olunca bilgisayar sertifikası almana gerek yok dediler acaba öle katılabiliyormuyum

 16. Kelebekkk dedi ki:

  merhabalar:
  Benm içn çk öndmli cevaplrsanız çk sevncem.
  Ben yıllardır Q klvye kullanıyorum ve on prmk ta gayet iyiyim geçen alımlrda Q ile grdm çk az frkla kaybettim yklşk 1-2 ay gbi vaktm oldkça f çlşyrm f de klvynin yrlerini öğrendm fakat metinleri yazamyorm direkt olarak ellerim Q ya gidiyor dergi gibi gazete gibi şeyleri yazablyork fakat metinleri yazamıyorum Q ya gittiğimde Q yu da unuttum f te de yazamıyorum fazlada vaktmz yk 3 aya kadar ne kddr yazarkm blmyrm ne yapmam gerektğni blmyorum gerçekten kafam çk karşrk benm gibi olan varsA siz neye karar verdnz ve sevgili editör vrsa z. katpleri siz ne önerirsiniz şimdiden tşkkkrler. Şu an Q la yzyorum f te promlem vr da o yzden bylym.

  • Katipten.net dedi ki:

   Merhaba, sanırım sizin durumunuza çok güzel bir örnek olarak bir arkadaşımı söyleyebilirim. Kendisi Q klavye ile orta seviyede yazıyordu yalnız çevresinden F ile yaz daha hızlı yazılıyor gibi telkinler geldiği için F klavyeye yöneldi ancak Q ile yazdığından daha kötü yazmaya başladı ve sonunda yine F’i bırakıp Q klavyeyi geliştirmeye başladı ve sonuç olarak 3 yıldır zabıt katibi olarak görev yapıyor 🙂 Yani demem o ki eğer F klavyede ciddi bir gelişme katetmediyseniz ve Q klavyede orta seviyede yazıyor iseniz Q klavye yazımınızı geliştirin diye tavsiyede bulunabiliriz.Tabiki araştırmalara göre F klavye yazanların daha hızlı yazdığı ve F klavyenin karakterlerin dizimi itibariyle Türkçeye daha yatkın olduğu bir gerçek ancak Q klavyeye alışmışsanız, alışkanlıkları terk etmek sıkıntı doğurabilir…

 17. Kelebekkk dedi ki:

  Çk tşekkür ederim. Verdiğiniz örnek bana umut verdi. Beni çok mtlu ettiniz cevap verdiğiniz için tekrar teşekkür ederim. 🙂 🙂

 18. özlem dedi ki:

  Kpss ye önlisans düzeyinde girdim fakat önlisans diplomam yok 3. Sınıfta okuyorum. Zabıt katipligine başvurmak istiyorum, öğrenim durumu belgesi geçerli olur mu? Eğer geçerli değilse önlisans puanıyla lise diplomamla başvuru yapabilir miyim?

 19. şahin dedi ki:

  mrb arkadaşlar ben şuan Q klavye ile 90 rahat yazıyorum aama bazen bi satır atlıyorum göz kayması oluyor okurken.sınavdada aynı şekilde satır atlarsam sınavım iptal olurmu bilen varsa yardımcı olur musunuz

 20. Tülay dedi ki:

  Merhabalar;
  Katipliğe çalışan arkadaşlar, nasıl hazırlanıyorsunuz neler yapıyorsunuz? (Herkes çok sıkı çalışıyor galiba kimseden ses çıkmıyor. 🙂 Ben bir konuya değinmek istiyorum katipliklik sınavı için hızlı yazmak ana amaç peki çok yazmak mı doğru yazmak mı? Hangisini önemsemeliyiz Klavye sınavı için metinin %40 ı yanlış olursa sınav iptal oluyor diye biliyorum yukarıda da böyle duyumlar var. Mülakâtta yanlışlar önemli midir, bizim için bir eksi olur mu? Bilenler cevaplarsa çok sevinirim, ve sınava çalışan arkadaşlar beni dikkate alırsalar merak ettim nerden ve kaç saat çalışıyorlar hangi klavye ve kaç kelime son olarak hangi şehirde girecekler yazarsalar sevinirim hem de bilgilerimizi paylaşmış oluruz. Hoşça kalın…

 21. Ali dedi ki:

  merhaba ben 120- 130 yazıyorum worddan çalışıyorum Adıyamanda gireceğim ben ilk kez gireceğm acaba kağttan mı yoksa ekrandan mı yazıyorz.

 22. Kemal dedi ki:

  A şehrindeki sözleşmeli zabıt katipliği ile B şehrindeki kadrolu zabıt katipliğinin sınav tarihleri aynı gün değil ise yine başvurularımız geçersiz mi oluyor?

 23. mahmut dedi ki:

  ben katiplik başvurusunu yapacağım ama bilgisayar sertifikam yok iki yıllık işletme okudum bilgisayar dersi gördüm transkripte bilgisayar dersi yazıyor onun fotokopisini versek olmaz mı acaba

 24. yakamoz dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ben zabıt katipliğine başvurdum takıldığım bir konu var. başvuru formunda sözleşmeli veya kadrolu diye belirtmedim. sadece zabıt katipliği diye yazdım bana verilen sınav giriş belgesinde ise ksdrolu zabıt katipliği sınav giriş belgesi yazıyor. kadrolu veya sözleşmeli diye belirtmem gerekiyormuydu yoksa bu yaptığım başvuru şekli kadrolu ve sözleşmeli için yeterlimi iki sınavada girebilirmiyim…

  • Faya dedi ki:

   Nereye başvurdunuz eğer başvurduğunuz yerde yalnızca sözleşmeli veya kadrolu alımı varsa sorun olmaz ama her ikisi içinde alım varsa belirtmeniz gerekirdi veya bi ek dilekçe verin durumu izah eder şekilde şunun sınavına başvuracağım diye.

 25. yakomoz dedi ki:

  izmirde başvurdum ben her ikisi içinde alım var ama ben belirtmedim ordaki arkadaşların çoğunun evrağına baktım genelde herkes zabıt katipliği diye doldurmuş… 🙁

 26. isimsiz dedi ki:

  Başka bir ilden Ankaraya başvuru yaptım, Klavye F mi Q mu diye sormadılar bende belirtmedim. Sıkıntı olur mu?

 27. mustafa dedi ki:

  merhaba ben zabıt katipliği sınavına başvurdum.bundan yıl önce esnaftım.ancak işlerim iyi gitmediği için iflas ettim.hakkımda 80 bin tl civarında borçlu olduğum 12 adet icra dosyası var.bu durum şayet sınavı kazanırsam atanmam için önüme bir engel çıkarırmı.bilgisi olan varmı?

  • Z.Katibi dedi ki:

   Meraba mustafa kardeş sonuçta insanlık hali bu durum herkesin başına gelebilir. Yeter ki yüz kızartıcı suçlar kapsamında olmasın bundan icra takiplerinde bi sorun çıkmaz

 28. melike dedi ki:

  merhaba. bir sorum olacak. her yıl aynı metinler aynı bölgelerde çıkıyor diye duydum, bu ne kadar doğrudur acaba? bu konuda bilgisi olan var mı arkadaşlar? editörümüzün bilgisi de varsa cevap verirse ona da sevinirim 🙂 teşekkürler şimdiden… 🙂

  • Z.Katibi dedi ki:

   Merhaba. Aslında kısmen doğruluk payı var bu bilgide ama zaten genel olarak çıkan metinlerde belli gibi iyi bir araştırma ile çıkabilecek muhtemel metinlere ulaşabilirsin. Komisyondan, daha önceki sınava girenlerden vs. 😉 Gerçi yazabilen her harukarda yazıyor onun için çokta stres yapma kendine bence 🙂

 29. aaa dedi ki:

  Sayın editör;
  Adalet bakanlığın açtığı bu sınavlara, %40 engelli roporu olan kişilerde girebilir mi? Girip de son aşama sağlık raporunda elenirler mi? Şimdiden teşekkürler.


Facebook RSS