2012 Zabıt Katipliği Sınavı – Sıkça Sorulan Sorular

Kategori : Soru-Cevap - Etiketler :, , , , , , , - Tarih : 24 Ocak 2012

2012 Adalet Bakanlığı Personel Alımına ilişkin sıkça sorulan soruları aşağıda ayrı ayrı aşağıda belirtip kısa cevapları verdik.Sizler için bir zabıt katipliği sınav kılavuzu oluşturma gayretindeyiz.Farklı soru ve sorunlarınızı da paylaşarak birlikte çözüme ulaştıralım.Başarılar dileriz.

1)Sözleşmeli Zabıt Katipliği İçin A Şehrine Kadrolu Zabıt Katipliği İçin B Şehrine Başvuru Yapılabilir Mi? 

Cevap:Hayır yapılamaz.Adaylar yalnızca bir adalet komisyonunun yapacağı sınava müracaat edebileceklerdir.Bu nedenle; birden fazla komisyona başvurulması durumunda başvurular geçersiz sayılacak, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar dahi atamaları yapılmayacaktır.Bazı adalet komisyonları tarafından kadrolu ve sözleşmeli zabıt kâtibi alınacağından, adaylar aynı adalet komisyonu tarafından yapılacak hem kadrolu hem de sözleşmeli zabıt kâtipliği sınavına başvurabileceklerdir.

2)Zabıt Katipliği Sınavı İçin Gerekli Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Cevap:a) Başvuru formu (Adalet komisyonları ve Bakanlığın internet sitesinden (EK–2) temin edilecektir),

b) Öğrenim belgesi (aslı veya komisyon başkanlığınca ya da ilgili öğretim kurumunca onaylı örneği),

c) KPSS-2010 sınav sonuç belgesi (aslı veya bilgisayar çıktısı ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği),

d) Bilgisayar veya daktilografi dersini başarıyla tamamladığını gösteren sertifika ya da yukarıda belirtilen okullardan mezun olduğuna dair belge,

e) Adayların eşlerinin iş durumlarına ilişkin dilekçe şeklinde beyan,

f) Sözlü sınava katılmaya hak kazananlar ayrıca, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinin 12 nci maddesine uygun olarak doldurulacak Arşiv Araştırması Formunu ibraz etmek zorundadırlar (Adalet komisyonlarından temin edilecektir).

3)Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu Nasıl Doldurulur ve Başvuru Esnasında Zorunlumudur? 

Cevap:Hayır zorunlu değildir.Yalnızca sözlü sınava katılmaya hak kazananlar, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formunu ibraz etmek zorundadırlar.

4)Zabıt Katipliği, Şoförlük, Mübaşirlik, Teknisyenlik ve Kalorifercilik Sınavlarından Birine veya Bir Kaçına Birlikte Başvurulabilir Mi?

Cevap:Evet başvurulabilir.Şartları taşıdığınız sürece diğer pozisyonlardaki sınavlara da katılabilirsiniz.

5)Birden Fazla Pozisyona Başvurduğumda Sınav Tarihleri Çakışır Mı?

Cevap:Hayır çakışmaz.Çünkü sınav tarihleri aşağıda verildiği üzere farklı zamanlardadır.

a) Kadrolu zabıt katipliği sınav tarihi 18 Şubat 2012 Cumartesi günü saat 09:00’da, sözleşmeli zabıt katipliği için 19 Şubat 2012 Pazar günü saat 09:00’da,

b) Mübaşir pozisyonunda istihdam edilecekler için;  28 Şubat 2012 Salı günü saat 09:00’da,

c) Teknisyen pozisyonunda istihdam edilecekler için; 29 Şubat 2012 Çarşamba günü saat 09:00’da,

d) Destek personeli (kaloriferci) pozisyonunda istihdam edilecekler için; 01 Mart 2012 Perşembe günü saat 09:00’da

e) Destek personeli (şoför) pozisyonunda istihdam edilecekler için; 02 Mart 2012 Cuma günü saat 09:00’da,

6)Hem Kadrolu Hem Sözleşmeli Zabıt Katipliği Sınavına Başvurulabilir Mi?

Cevap:Evet başvurulabilir.Bazı adalet komisyonları tarafından kadrolu ve sözleşmeli zabıt kâtibi alınacağından, adaylar aynı adalet komisyonu tarafından yapılacak hem kadrolu hem de sözleşmeli zabıt kâtipliği sınavına başvurabileceklerdir.Kadrolu ve sözleşmeli zabıt kâtipliği sınavları birbirinden bağımsız iki ayrı sınav olup, bu sınavların her aşaması ayrı ayrı yapılacaktır.

7)Birden Fazla Pozisyona Başvurulduğunda Bütün Başvuruların Yalnızca Bir Komisyonun Alımına İlişkin Olması Zorunlu Mudur?

Cevap:Hayır değildir. Aynı pozisyon için farklı komisyonlara müracaat edilmediği taktirde farklı pozisyonlar için farklı komisyonlara başvurulabilir.Yalnız sınav tarihlerini göz önünde bulundurarak bu seçimi yapınız.

8 )Sözleşmeli Teknisyen,Şoför,Mübaşir ve Kaloriferci Pozisyonları İçin Açılan Sınavlara Başvuracak Adaylar Şartları Taşımaları Halinde Kadrolu ve Sözleşmeli Zabıt Kâtipliği Sınavına da Başvurabilirler mi?

Cevap: Evet başvurabilirler.

9)Halen Üniversitede Öğrenim Görenler Diploma Yerine Öğrenci Belgesi veya Onaylı Lise Diploması İle Sınava Başvurabilirler Mi?

Cevap:Evet başvurabilirler.

10)Zabıt Katipliği Sınavına F Klavye İle Veya Q Klavye İle Girmek Zorunlu Mudur?

Cevap:Hayır değildir.

 1. Ali dedi ki:

  merhaba ben 120- 130 yazıyorum worddan çalışıyorum Adıyamanda gireceğim ben ilk kez gireceğm acaba kağttan mı yoksa ekrandan mı yazıyorz.

 2. Kemal dedi ki:

  A şehrindeki sözleşmeli zabıt katipliği ile B şehrindeki kadrolu zabıt katipliğinin sınav tarihleri aynı gün değil ise yine başvurularımız geçersiz mi oluyor?

 3. mahmut dedi ki:

  ben katiplik başvurusunu yapacağım ama bilgisayar sertifikam yok iki yıllık işletme okudum bilgisayar dersi gördüm transkripte bilgisayar dersi yazıyor onun fotokopisini versek olmaz mı acaba

 4. yakamoz dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ben zabıt katipliğine başvurdum takıldığım bir konu var. başvuru formunda sözleşmeli veya kadrolu diye belirtmedim. sadece zabıt katipliği diye yazdım bana verilen sınav giriş belgesinde ise ksdrolu zabıt katipliği sınav giriş belgesi yazıyor. kadrolu veya sözleşmeli diye belirtmem gerekiyormuydu yoksa bu yaptığım başvuru şekli kadrolu ve sözleşmeli için yeterlimi iki sınavada girebilirmiyim…

  • Faya dedi ki:

   Nereye başvurdunuz eğer başvurduğunuz yerde yalnızca sözleşmeli veya kadrolu alımı varsa sorun olmaz ama her ikisi içinde alım varsa belirtmeniz gerekirdi veya bi ek dilekçe verin durumu izah eder şekilde şunun sınavına başvuracağım diye.

 5. yakomoz dedi ki:

  izmirde başvurdum ben her ikisi içinde alım var ama ben belirtmedim ordaki arkadaşların çoğunun evrağına baktım genelde herkes zabıt katipliği diye doldurmuş… :(

 6. isimsiz dedi ki:

  Başka bir ilden Ankaraya başvuru yaptım, Klavye F mi Q mu diye sormadılar bende belirtmedim. Sıkıntı olur mu?

 7. mustafa dedi ki:

  merhaba ben zabıt katipliği sınavına başvurdum.bundan yıl önce esnaftım.ancak işlerim iyi gitmediği için iflas ettim.hakkımda 80 bin tl civarında borçlu olduğum 12 adet icra dosyası var.bu durum şayet sınavı kazanırsam atanmam için önüme bir engel çıkarırmı.bilgisi olan varmı?

  • Z.Katibi dedi ki:

   Meraba mustafa kardeş sonuçta insanlık hali bu durum herkesin başına gelebilir. Yeter ki yüz kızartıcı suçlar kapsamında olmasın bundan icra takiplerinde bi sorun çıkmaz

 8. melike dedi ki:

  merhaba. bir sorum olacak. her yıl aynı metinler aynı bölgelerde çıkıyor diye duydum, bu ne kadar doğrudur acaba? bu konuda bilgisi olan var mı arkadaşlar? editörümüzün bilgisi de varsa cevap verirse ona da sevinirim :) teşekkürler şimdiden… :)

  • Z.Katibi dedi ki:

   Merhaba. Aslında kısmen doğruluk payı var bu bilgide ama zaten genel olarak çıkan metinlerde belli gibi iyi bir araştırma ile çıkabilecek muhtemel metinlere ulaşabilirsin. Komisyondan, daha önceki sınava girenlerden vs. ;) Gerçi yazabilen her harukarda yazıyor onun için çokta stres yapma kendine bence :)

 9. aaa dedi ki:

  Sayın editör;
  Adalet bakanlığın açtığı bu sınavlara, %40 engelli roporu olan kişilerde girebilir mi? Girip de son aşama sağlık raporunda elenirler mi? Şimdiden teşekkürler.


Facebook RSS