1927 Tarihli HUMK İsviçre’de Kimsenin Bilmediği Bir Eyaletten Alınmış

Kategori : Haberler - Etiketler :, , , - Tarih : 16 Ekim 2011

Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, ”1927’de yürürlüğe giren Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun eski halini İsviçre’nin küçük bir eyaletinden alınmış. İsviçre’ye gittiğimizde o eyaleti sorduk ama hiç kimse bilmediğini söyledi. İşte bu kanunu öyle bir eyaletten almışız” dedi.

Kaynak, Kahramanmaraş Barosu tarafından Adliye Sarayı Konferans Salonu’nda düzenlenen ”Hukuk Muhakemeleri Kanunu” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, 1 Ekim’de yürürlüğü giren Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile adaletin daha hızlı yürüyeceğini söyledi.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun eski halinin 1927 tarihinde yürürlüğü girdiğini ve İsviçre’nin küçük bir eyaletinden alındığını belirten Kaynak, ”Biz İsviçre’ye gittiğimizde o eyaleti sorduk ama hiç kimse bilmediğini söyledi. İşte bu konunu öyle bir eyaletten almışız” dedi.

”Davaların bir an önce bitirilmesinde sözün bittiği yerdeyiz”

Yürürlüğe giren Hukuk Muhakemeleri Kanunu hakkında Yargıtay ve Adalet Akademisi olarak çeşitli tanıtım toplantıları düzenlediklerini kaydeden Kaynak, şöyle konuştu:

”Kanunla ilgili gerekli yerlerde gerekli toplantılar yapıldı. Davaların bir an önce bitirilmesinde sözün bittiği yerdeyiz. Bu kanunu uygulamaya başladık. Bu uygulamanın amacı, adaletin hızlı gelişmesidir. Gerçekten Avrupa Birliği’ne (AB) girme aşamasında bulunmamız ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki uygulayıcılarından olduğumuzdan dolayı adalete erişim için 6. maddedeki koşulları yerine getirmemiz gerekiyordu. Bunların başında da davaların makul sürede bitirilmesi geliyordu. Makul sürede davaların bitirilmesi için en esaslı hususlardan biri de Hukuk Muhakemeleri Kanunu idi. Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun amacı da davaların bir önce sonuca ermesini sağlamaktır. Yani en basit ve en ucuz şekilde davaların sonuçlanmasını sağlamak.”

Avrupa’da yaşadıkları tazminat davalarıyla ilgili sıkıntıları anlatan Kaynak, ”İşte en büyük sıkıntısını çektiğimiz ve Avrupa’da da tazminatlara mahkum olduğumuz konu, davaların makul sürede bitirilmemesiydi. İnşallah Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun yürürlüğü girmesinden sonraki uygulamalarımızla bu sıkıntıyı gidermeye çalışacağız. Eskiler ‘Usul hakka vusul’ der. Gerçekten usul kanunlarına riayet etmek suretiyle hakka vasıl olacağız. Bu sebeple usul kanunlarına ne kadar uyarsak hakka en iyi şekilde vasıl olacağız” şeklinde konuştu.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun bazı yerlerinde çok önemli değişikliklerin olduğuna dikkati çeken Yargıtay Başkanı Kaynak, sözlerini şöyle tamamladı:

 ”Kanunla ilgili özellikle de ön inceleme konusundaki hususlarda bir hakim yardımcılığı sınıfının getirilmesiyle hakimlere yardım etmesi gerektiğini, hakim yardımcısı pozisyonundaki arkadaşlarımızın bu uygulamayı çok esaslı bir rol alması gerekiğini düşünmüştük. Kanunla ilgili bütün eksikler giderilip aksayan yönlerde belirlenmek suretiyle Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nu o basit ve ucuz şekilde adaletin tecellisini sağlayacaktır. Avukat arkadaşlardan bazı şikayetler dinlesek de şimdi ‘adalet biraz pahalı olacak’ diyeceksiniz ama pekte pahalı olmayacak. Çünkü bazı masrafları önden yatırmak suretiyle adaletin daha hızlı gerçekleşmesine sizler de yardımcı olacaksınız. Bu kanundan iyi sonuçlar alınacağını tahmin ediyorum.”

Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan ise 1 Ekim tarihinde yürürlüğü giren Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun hukuk usulünde köklü değişiklikler içerdiğini söyledi.

Yeni kanunun ”geç gelen adalet adalet değildir” ilkesinden hareketle yargılamanın hızlandırılmasını amaçlandığını vurgulayan Doğan, ”Zihnimizde oluşan bir çok usul kalıbını ortadan kaldıran yeni kanunun uygulamasında zorluklarla karşılayacağımız aşikardır. İşte bu zorlukları daha rahat aşabilmemiz ve yeni uygulamaya adaptasyon sürecini hızlandırmak amacıyla düzenlenen bu toplantılar büyük önem taşımaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından Baro Başkanı Metin Doğan Yargıtay Başkanı Kaynak’a Kahramanmaraş’a özgü el işi ceviz sandık, Kaynak da Doğan’a çini tabak hediye etti. Toplantının ardından Kaynak, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük’ü makamında ziyaret etti.

Toplantı, Hukuk Muhakemeleri Komisyonu Üyesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ulukapı ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Recep Akcan ve Doç Dr. İbrahim Ercan birer sunum gerçekletirdi.

  1. cemil dedi ki:

    zabit katipliği nedir


Facebook RSS